[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۱
  • دوره جدید

رضایی اعلام کرد وجود بیش از ۱۱ میلیون معلول در کشور، روزنامه شیراز نوین

خانه ملت: نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه مردان ۶۵درصد معلولان را تشکیل می‌دهند، بر لزوم اجرای طرح سی بی آر در شهرها و مناطق حاشیه نشین تأکید کرد.
مسعود رضایی با یادآوری اینکه 35درصد از معلولان را زنان و 65درصد را مردان تشکیل می‌دهند، گفت: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، 15درصد افراد هر جامعه معلول هستند که این آمار در ایران به بیش از 15میلیون نفر می‌رسد که سه درصد از این افراد دارای معلولیت‌های بسیار شدید هستند.
روند افزایشی معلولان در کشور
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به روند افزایشی جمعیت معلولان در کشور درباره طرح سی بی آر (توانبخشی مبتنی بر جامعه) و لزوم اجرای آن در شهرها و مناطق حاشیه نشین، افزود: رسیدگی به معلولان نباید شعارگونه باشد بلکه رفع نیازهای این قشر و خدمات رسانی به آنها باید مانند دیگر اقشار جامعه مورد توجه قرار گیرد؛ در واقع طرح مذکور زمینه بازگشت این قشر را به جامعه فراهم کرده و توانمندسازی، ساماندهی و از سویی حضور معلولان در جامعه را به عنوان یک فرد تأثیرگذار مورد توجه قرار می‌دهد.
انتقاد از نحوه خدمات‌رسانی به معلولان
وی با تأکید بر اینکه حقوق معلولان باید رعایت شود، با انتقاد از نحوه خدمات رسانی به این قشر، تصریح کرد: به معلولان نباید با دیده ترحم نگاه کرد بلکه حق و حقوق آنها از سوی جامعه و دولت باید مورد نظر قرار گیرد تا عدالت اجتماعی برقرار شود. در واقع این افراد هیچ تفاوتی با دیگر افراد جامعه ندارند و باید خدمات متناسب با آمار آنها ارائه شود تا با آرامش خاطر بتوانند همانند دیگر افراد جامعه به زندگی خود ادامه دهند.
رفع مشکلات معلولان وظیفه حاکمیت است
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه رفع مشکلات معلولان وظیفه حاکمیت است، ادامه داد: باید به گونه‌ای گام برداشت که ارتباط فرد معلول با جامعه و خانواده قطع نشده و خودباوری در آنها افزایش یابد.
تمامی دستگاه‌ها در استخدام نیروی انسانی خود موظف به رعایت قانون جذب سه درصدی معلولان هستند
رضایی با یادآوری اینکه تمامی دستگاه‌ها در استخدام نیروی انسانی خود موظف به رعایت قانون جذب سه درصدی معلولان هستند، گفت: متأسفانه تحقق این موضوع در دستگاه‌های دولتی از هیچ الزامی برخوردار نبوده و بر همین اساس مجلس به دنبال اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان و الزام دولت به اجرای موادی از آن است. البته درصد تعیین کردن برای استخدام معلولان اقدام درستی نیست. زیرا ممکن است سه درصد تکافوی جامعه هدف را نداده و از سویی نیرو برای استخدام به اندازه کافی وجود نداشته باشد. بنابراین باید در وهله اول آمار دقیقی از این قشر داشته باشیم و سپس متناسب با جمعیت آماری به سمت و سوی اشتغال زایی آنها اقدام کرد.
نماینده مردم شیراز در مجلس دهم، با تأکید بر اینکه مشاغل باید متناسب با وضعیت جسمی و حرکتی معلولان ایجاد شود، ادامه داد: همانطور که فاکتورها و شرایطی مانند معدل، سن، مدرک تحصیلی و دیگر موارد در مورد شرایط اشتغال افراد جامعه لحاظ می‌شود، باید اشتغال معلولان نیز متناسب با شرایط آنها مورد توجه واقع شود. 
خدمات توانبخشی باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه خدمات توانبخشی باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد، گفت: البته در لایحه حمایت از حقوق معلولان این خدمات مانند گفتاردرمانی، کاردرمانی و مشاوره‌ای تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند؛ انتظار می‌رود مجلس هر چه سریع‌تر بررسی این لایحه را به اتمام رساند تا با اجرای آن بخش عمده‌ای از مشکلات معلولان مرتفع شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی