[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

ابتکار: گفت‌وگوی ملی، تنش‌های سیاسی را کم خواهد کرد، روزنامه شیراز نوین

خبرآنلاین: معاون رئیس‌جمهور گفت: جناح‌ها باید به هم اعتماد داشته باشند، یکسری اصول و مبانی را مشترک بدانند و درباره جهت‌گیری‌ها با هم گفت‌وگو کنند.
معصومه ابتکار با اشاره به ضرورت شکل گیری گفت‌وگوی ملی میان دو جناح سیاسی کشور گفت: اصلاً مبنای وحدت و انسجام اجتماعی می‌تواند چنین گفت‌وگوهایی باشد. چون جامعه ایران از لحاظ قومی، نژادی، مذهبی، گرایش‌های فکری، نگاه سیاسی و طبقات اقتصادی متکثر است.
وی افزود: اگر تکثر در جامعه ایران خوب مدیریت شود، یک فرصت عظیم برای مردم و پیشرفت و تعالی کشور است. این فرصت زمانی پیش می‌آید که با وجود همه تفاوت دیدگاه‌ها، رقابت‌ها و اختلافات، بتوانیم درباره مسائلی که به امنیت و انسجام ملی، آینده و سرنوشت کشور مربوط می‌شود گفت‌وگو را میان گروه‌ها برقرار کنیم و همگرایی به وجود آوریم.
معاون رئیس جمهور یادآور شد: آقای خاتمی زمانی بحث گفت‌وگوی تمدن‌ها را مطرح کرد. این مسئله خیلی مهم بود. در دنیا هم خیلی انعکاس داشت. به تبع آن گفتند چقدر خوب می‌شود که گفت‌وگویی نیز در داخل کشور برقرار شود این بحث را به نوعی آقای روحانی شروع کرد. دولت یازدهم تدبیر و امید، اعتدال و فراجناحی بود. رویکرد آقای رئیس جمهور این است که دولت دوازدهم نیز فراجناحی باشد.
ابتکار اظهار کرد: موضوعاتی داریم که این اختلافات برای ما می‌تواند بسیار خطرناک باشد. مسئله محیط زیست و آب از این نوع هستند برای همین باید گفت‌وگو شکل بگیرد و انسجام و وحدت ملی اتفاق بیفتد. گفت‌وگو هم به این مفهوم که فضای آزاد و فرصت برای طرح دیدگاه‌ها فراهم، همه نظرات شنیده و در نهایت سیاست ملی اتخاذ شود تا برای اجرای آن یک انسجامی وجود داشته باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که سال‌ها شاهد بودیم اصلاح طلبان، اصولگرایان را به ناکارآمدی و اصولگرایان، اصلاح طلبان را به وادادگی متهم کردند آیا امروز دو جناح سیاسی همدیگر را به رسمیت شناختند، بیان کرد: اصولگرایان البته بیشتر جبهه پایداری یک زمانی کلاً موجودیت جریان اصلاحات را زیر سؤال بردند و معتقد بودند این جریان نابود شد و رفت. اشتباه خیلی بزرگی بود. این اشتباه را یقیناً طیف مقابل تا به حال انجام نداده و نخواهد داد.
وی افزود: جریان اعتدال معتقد است باید بهترین نیروها کنار هم قرار بگیرند و برای کشور کار کنند. این مسئله هم که یک طیفی ناکارآمدی داشته، بالاخره کارنامه‌ها و عملکردها مشخص است. اتهام وادادگی به اصلاح طلبان نیز از زمان آقای خاتمی بود. اینکه تعامل با جهان داشته باشیم و نحوه تعامل چه باشد؟ چگونه در مناسبات جهانی از فرصت‌ها استفاده کنیم؟ به نظرم کما بیش این مسائل روشن است و می‌تواند این بحث‌ها مبنایی برای گفت‌وگوی ملی باشد.
وی درباره محل گفت‌وگوی ملی گفت: حتماً باید احزاب این کار را بکنند، خود مجلس محل خوبی است. البته رسانه‌ها در انعکاسش خیلی نقش دارند. گفت‌وگوی ملی جناح‌ها تنش‌های سیاسی را کم خواهد کرد، اما عده‌ای تلاش دارند بر طبل بی اعتمادی بکوبند. یعنی می‌خواهند یک فضای بی اعتمادی را به وجود بیاورند و یکسری اتهامات واهی را مطرح می‌کنند این دور از شئون اسلامی، انقلابی و دینی است.
ابتکار تأکید کرد: اینکه عده‌ای بیایند برای اینکه عرصه قدرت را تصاحب کنند وارد بحث اتهام، تهمت و تخریب شوند، باعث بی اعتمادی مردم شوند و این اصلاً به نفع منافع ملی نیست. جناح‌ها باید به هم اعتماد داشته باشند، یکسری اصول و مبانی را مشترک بدانند و درباره جهت گیری‌ها با هم گفت‌وگو کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی