[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

بیماری‌های شایع پوستی در کودکان، روزنامه شیراز نوین

بیشتر نوزادان و کودکان دچار مشکلات پوستی ازجمله خارش پوستی می‌شوند که خطرناک نیست و خودبه‌خود از بین می‌رود؛ اما ممکن است اطرافیان نگران شوند. این مشکلات می‌تواند علایم ناراحت‌کننده ایجاد کند. در این مطلب به چند نوع ناراحتی پوستی شایع در نوزادان و کودکان پرداخته شده است.
کلاه گهواره‌ای
فلس‌های چرب، پوسته زرد و قرمزی پوست سر نوزاد، نشانه‌هایی از کلاه گهواره‌ای است. پزشکان معتقداند ممکن است دلیل آن، تولید بیش‌ازحد چربی از طریق غدد کودک باشد. این حالت ممکن است به تغییرات هورمونی مادر در دوران بارداری مرتبط باشد. علایم کلاه گهواره‌ای می‌تواند به گردن، زیر بغل، صورت، پشت گوش و همچنین نواحی پوشک گسترش پیدا کند. خوشبختانه این مسئله نه خطرناک است و نه ناراحت‌کننده. به‌عنوان راه‌‌حل، موهای کودک را بیشتر با یک شامپوی ملایم بشویید و با برس نرم، به آرامی شانه کنید.
جوش‌های پوشک
بیشتر نوزادان، در 8 تا 10ماهگی یا زمانی که خوردن مواد جامد را شروع می‌کنند دچار جوش‌های پوشک می‌شوند. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که پوست در نواحی پوشک تماس طولانی با ادرار یا مدفوع داشته باشد. از طرفی، ممکن است بر اثر ساییدگی مکرر پوشک با پوست، واکنشی مانند پوسته‌ شدن ایجاد شود. راه‌‌حل، عوض کردن پوشک به‌محض خیس شدن است. استفاده از کرم حاوی  اکسید روی یا وازلین در این قسمت، مانعی بین پوشک و پوست نوزاد ایجاد خواهد کرد.
عفونت
جوش پوشک درمان‌ نشده، به عفونت مخمر از قارچ کاندیدا آلبیکنس منجر می‌شود. مخمر همچنین می‌تواند در قسمت‌های دیگر پوست چین‌خورده مانند زیر بغل، رشد کند. این عفونت باعث ایجاد برجستگی قرمز رنگ می‌شود. با مشورت پزشک، از کرم ضدقارچ استفاده کنید. در صورت از بین نرفتن جوش‌ها بعد از حدود دو روز یا اگر زخم خون‌ریزی کرد یا جوش‌های چرکی روی پوست کودک ظاهر شد، به پزشک مراجعه کنید.
روزئولا
تقریباً همه کودکان قبل از شروع مدرسه دچار بیماری ششم (روزئولا) می‌شوند. این بیماری بسیار مسری و شایع است. این عفونت از گونه‌های خاصی از ویروس هرپس انسانی است و با تب ناگهانی شروع می‌شود. سپس جوش‌ها با لکه‌های کبود روی تنه کودک ظاهر می‌شود. این جوش‌ها خارش‌دار یا دردناک نیست و معمولاً طی چند روز از بین می‌رود. در صورت رفع نشدن مشکل پس از سه روز یا در صورت داشتن تب بالای 39.5درجه که بیش از یک هفته  به طول انجامید، به پزشک مراجعه کنید.
اگزما
بسیاری از کودکان دچار اگزما می‌شوند که ارثی است و باعث بروز تکه‌های قرمز، خشک و خارش‌دار روی هر قسمت از پوست می‌شود. اگزما می‌تواند برای مدتی از بین برود و سپس بروز کند. در بسیاری از کودکان با افزایش سن این مشکل برطرف می شود، اما برخی خوش‌شانس نیستند. برای کنترل اگزما باید روزانه پوست کودک مرطوب شود، از محصولات عاری از عطر و رنگ استفاده شود، لباس‌هایی از پارچه نرم، مانند پنبه که پوست را تحریک نمی‌کند، انتخاب شود. از متخصص اطفال درباره داروهای موضعی برای کاهش خارش و التهاب نیز سؤال کنید.
زردزخم
زرد زخم یک عفونت پوستی بسیار مسری است و معمولاً بین2 تا 5سالگی ظاهر می‌شود. این عفونت زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ استرپتوکوک، یک زخم کوچک ایجاد یا محل خارش را آلوده می‌کند. 
معمولاً زرد زخم بر اثر استرپتوکوک به صورت زخم کوچک در اطراف بینی و دهان ظاهر می‌شود. زخم‌ها  ترشح می‌کند و می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کند. عفونت بر اثر استاف باعث ایجاد تاول بزرگ‌تر می‌شود. در صورت درمان سریع با آنتی‌بیوتیک، زرد زخم معمولاً خطرناک نیست.
کچلی یا قارچ پوستی 
این قارچ عفونی مسری است که باعث بروز تکه‌های گرد می‌شود. ظاهر آن ممکن است صاف با لبه‌های پوسته پوسته باشد. گاهی اوقات خارش‌دار است و می‌تواند باعث ریزش مو شود. قارچ پوستی اگرچه به‌ آسانی با کلاه گهواره‌ای اشتباه می‌شود، اما در چندماهگی تا یک‌سالگی بروز می‌کند. به ‌احتمال ‌زیاد پزشک استفاده روزانه از یک کرم ضدقارچ OTC را برای حداقل یک هفته تجویز خواهد کرد. گاهی اوقات کودکان نیاز به داروی قوی‌تر خوراکی دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی