[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۵
  • دوره جدید

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان: بهبود شرایط برای زیست گوزن زرد در فارس، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه شرایط برای زیست گوزن زرد در استان فارس بهبود یافته است، گفت: شمار گوزن زرد ایرانی در منطقه میانکتل کازرون که زمانی رو به کاهش داشت، فزونی گرفته و به رقم 40گوزن نزدیک می‌شود.
نبی الله مرادی دوشنبه گفت: در منطقه ارسنجان نیز شمار گوزن زرد به 15رأس رسیده است و با توجه به شرایطی زیستی مناسب‌تر در این منطقه پیش بینی می‌شود گوزن زرد در این منطقه رشدی فزاینده داشته باشد.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه انتقال گوزن زرد به منطقه میانکتل از سال 72 با انتقال 19رأس گوزن شروع شد، گفت: در سال‌های مختلف شمار گوزن در این منطقه افت و خیز‌های زیادی داشته است؛ گاه تعداد آنها خیلی کم شده، برخی مواقع نیز شرایط بهبود یافته است.
مرادی گفت: ‌امسال با افزایش مساحت سایت نگهداری گوزن زرد در میانکتل که از 170هکتار به 400هکتار افزایش یافته، پیش بینی می‌شود شمار گوزن در این منطقه به 40رأس افزایش یابد.
وی با بیان اینکه تأمین آب و علوفه در شرایط خاص و حفظ امنیت و آرامش زیستی منطقه از اولویت‌های اصلی برای زاد و ولد گوزن زرد است، گفت: محیط زیست در هر شرایطی سعی کرده است که جمعیت گوزن زرد در این منطقه حفاظت شود و با پایش مستمر و تأمین آب و علوفه و مقابله با موارد مخل امنیت و آرامش میانکتل در افزایش نسل و فزونی زاد و ولد گوزن زرد کوشیده است.
وی افزود: تلفات گوزن در این منطقه بیشتر بر اثر مارگزیدگی، حمله پلنگ، علت‌های ژنتیکی و از همه مهم‌تر کاهش ظرفیت محل زیست و محدودیت‌های منابع موجود در زیستگاه محصور تشخیص داده شد که با توسعه منطقه برخی از این عوامل مهار شده است.
مرادی اضافه کرد: با افزایش سطح زیستگاه امیدواریم شاهد رشد جمعیت گوزن زرد در این منطقه باشیم. البته در قالب برنامه‌های اصلاحی، سه رأس گوزن زرد نیز از استان کهگیلویه و بویر احمد به این سایت منتقل شده است.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در ادامه با اشاره به شرایط زیستی بهتر برای زاد و ولد گوزن زرد ایرانی در منطقه ارسنجان گفت: در این منطقه از سال 90 انتقال گوزن زرد آغاز شده، اکنون شمار گوزن‌ها در ارسنجان به 15رأس رسیده است، شرایط توپوگرافی و اقلیمی منطقه و صخره‌ای بودن منطقه محصور موجب شده تا شرایط زیستی مناسب‌تری در اختیار گوزن زرد در این منطقه باشد.
مرادی با بیان اینکه ارسنجان 100هکتار منطقه محصور برای زیست گوزن زرد ایرانی دارد، گفت: اگر شرایط زیست گوزن در این منطقه ایجاب کند، می‌توان منطقه محصور را توسعه داد و شرایط بهتری برای زیست گوزن زرد فراهم کرد.
‌گوزن زرد گونه‌ای در حال انقراض و در لیست قرمز IUCN است. مهمترین زیستگاه این گونه کرخه و دز است که تعدادی از آنها را برای تکثیر و پرورش به سایت‌های محصور فارس منتقل شدند. 
گوزن زرد ایرانی بومی سواحل شرق مدیترانه تا نواحی غربی ایران است و تا سال 1875 نسل آن در تمام این مناطق به جز بخش‌های جنوب غربی ایران منقرض شد. 
بیشترین گوزن‌های زرد ایرانی در محوطه‌های محصور نسبتاً وسیعی در دشت ناز ساری، پناهگاه حیات وحش سمسکنده در مازندران، جزایر اشک و کبودان دریاچه ارومیه دز و کرخه خوزستان، میانکتل منطقه حفاظت‌شده ارژن پریشان و جنگل خلیل بیگ ارسنجان در استان فارس نگهداری می‌شوند اما تمام این مناطق کاملاً محصور یا جزیره‌ای هستند. در برخی از باغ وحش‌ها و مراکز تحقیقات زیستی ایران و کشورهای دیگر دنیا نیز نمونه‌هایی از این حیوان و گوزن‌های دورگه ایرانی و اروپایی وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی