[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

رئیس پلیس فتا فارس: فضای مجازی، چالش جدی تربیتی برای نوجوانان است ، روزنامه شیراز نوین

پایگاه خبری پلیس: رئیس پلیس فتا استان گفت: فضای مجازی، علی‌رغم همه مزایایش، چالش‌های جدی بسیاری را برای کودکان و نوجوانان ایجاد کرده است.
سرهنگ «حبیب الله رجبلی» در خصوص حضور فرزندان در فضای مجازی و معضلات آن، خطاب به پدر و مادر‌های نگران بیان کرد: خوشبختانه دنیای نرم افزار خود پاسخ نسبتا مناسبی به این معضل داده است و اگر به هیچ وجه امکان ندارد که فرزندانتان را از درگیر شدن با اینترنت منع کنید، می‌توانید با استفاده از نرم افزارهای فیلترینگ خانگی، هم دسترسی آن‌ها را به سایت‌های نامناسب محدود کنید و هم از میزان و نوع استفاده آن‌ها از اینترنت آگاه شوید.
وی افزود: همانطور که کودکان در دنیای واقعی نیاز به کنترل و مراقبت دارند، در فضای مجازی نیز باید مراقب آن‌ها بود. بخش زیادی از وقت کودکان در خانه و اوقات فراغت نوجوانان با ابزار و تکنولوژی‌های جدید و گوشی‌های هوشمند سپری می‌شود و به خاطر همین موضوع خانواده‌ها باید نظارت دقیقی بر فعالیت کودکان و نوجوانان درفضای مجازی داشته باشند.
رئیس پلیس فتا استان ادامه داد: کودکان زمانی که در جهان گسترده آنلاین فعالیت دارند، اطلاعاتی که به این جهان ارسال می‌شود را مشاهده می‌کنند و آنها وارد اتاق‌های گپ و گفت اینترنتی می‌شوند و به عضویت شبکه‌های اجتماعی درمی‌آیند و در معرض عناصر اجتماعی که در جهان واقعی از آن‌ها اجتناب می‌شود نیز قرار می‌گیرند.
رجبلی تصریح کرد: درحقیقت فضای مجازی یک فضای پالایش شده و استاندارد برای کودکان نیست و استفاده غیر‌اصولی کودک از این فضا می‌تواند وی را در معرض آسیب‌های جبران‌ناپذیر مختلف قرار دهد و بهترین موارد استفاده از اینترنت برای کودکان زمانی است که یکی از والدین، آن‌ها را همراهی کند یا اینکه موارد حفاظتی مانند فیلترینگ خانگی قبل از استفاده کودک از اینترنت لحاظ شده باشد. 
این مقام انتظامی در مورد نرم افزارهای کنترل والدین بیان کرد: این نرم افزار‌ها می‌توانند به چند شکل مختلف اعم از محدودسازی دسترسی یا گزارش به والدین و نظارت بر مصرف فرزندان از اینترنت را اعمال کنند و برخی از این نرم افزار‌ها مخصوص سیستم عامل اندروید یا گوشی هوشمند و تبلت و برخی نیز مخصوص سیستم عامل ویندوز یا لپ‌تاپ و رایانه طراحی شده‌اند. 
رئیس پلیس فتا استان اظهار کرد: والدین با استفاده از این برنامه‌ها می‌توانند بر پیام‌ها، تماس‌های دریافتی، دسترسی به برنامه‌ها و... کنترل داشته باشند و علاوه بر این در مواقع ضروری می‌توانند با ارسال یک پیام کوتاه، دستگاه فرزندشان را قفل کنند. همچنین امکان ردیابی، تعیین محدودیت زمان استفاده، گزارش فعالیت روزانه دستگاه مورد نظر و همچنین فیلتر کردن وب سایت‌ها از دیگر امکانات این برنامه است و والدین عزیز این نرم افزارها را می‌توانند از فروشگاه‌های معتبر محصولات رایانه‌ای فراهم کنند.
رجبلی با بیان اینکه غفلت از فرزندان در فضای سایبری می‌تواند مشکلات متعددی را برای فرزندان و خانواده‌ها فراهم آورد، افزود: ضرورت دارد که والدین با افزایش دانش IT (فناوری اطلاعات) و سواد رسانه‌ای از ایجاد و عمیق‌تر شدن شکاف بین نسلی جلوگیری کنند. در پایان پلیس فتا استان از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir ایمیل: fars_fata@police.ir یا با تلفن: 2183919-071 به ما گزارش کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی