[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۲
  • دوره جدید

ذخیره ۵ سد فارس منفی است‌، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: حجم آب قابل استفاده سدهای استان فارس در حال حاضر ۱۷۳ میلیون متر مکعب است؛ اما این میزان آب تنها مربوط به یک سد بوده و ذخیره آب پنج سد استان فارس منفی است.
میانگین بارندگی استان فارس در سال زراعی جاری 70.1 بوده ‌که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 63 درصد کاهش داشته است. بارندگی در این استان نسبت به میانگین بلند مدت نیز 58 درصد کاهش یافته است. اردکان با 179.3 میلی‌متر بارش بیشترین بارندگی و آباده با 15.8 میلی‌متر کمترین میزان بارندگی را ثبت کرده است. شیراز نیز 52.3 میلی‌متر بارش در سال زارعی جاری داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 75 درصد کاهش یافته است. رئیس اداره حفاظت از محیط زیست نی‌ریز چند روز گذشته در مصاحبه‌ای خبری گفته بود: بارش‌های روزهای اخیر در منطقه نی‌ریز سبب آبگیری بخشی از تالاب بختگان شده است. جواد مهدی‌پور با بیان اینکه حدود 60 درصد از مساحت تالاب بختگان در قسمت شرقی مسیر «پوزه میل» تا «حاجی‌آباد» به صورت سطحی آبگیری شده اظهار امیدواری کرده که با تداوم بارندگی‌ها این تالاب احیا شود.
حمزه ولویی، مدیرکل محیط زیست استان فارس می‌گوید: بارش‌های اخیر هیچ تأثیری در هیچ کدام از تالاب‌ها نداشته، آبگیری دریاچه بختگان هم به‌ اندازه‌ای بوده که زمین از حالت نمک‌زاری خارج شده ‌و این به معنای احیا تالاب نیست؛ زیرا احیا تالاب‌های فارس به برنامه‌ریزی بلند‌مدت نیاز دارد. محمدرضا ارجمند، مدیر روابط‌عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان فارس، با بیان اینکه حجم آب قابل استفاده سدهای استان فارس در حال حاضر 173 میلیون متر مکعب است افزود: 171 میلیون مترمکعب مربوط به یکی از سدهاست و ذخیره پنج سد استان نیز منفی است. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، در جلسه شورای عالی آب در تاریخ 14 دی ماه با اشاره به سفر چندی پیش خود به استان فارس و طرح مشکلات مرتبط با کمبود آب در جلسه شورای اداری این استان، مشکل کمبود آب در استان فارس را جدی ارزیابی و بر ضرورت توجه ویژه وزارت نیرو برای رفع دغدغه‌های این استان تأکید کرده است. بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع ریزش‌های جوی از ابتدای مهرماه جاری تا 16 بهمن‌ماه، به 87 میلی‌متر رسیده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین درازمدت 24 درصد و نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود 36 درصد کاهش را نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، بیشترین میزان بارش‌ها در ایستگاه محمودآباد در استان مازندران با 877.5 میلی‌متر و کمترین میزان بارش‌ها در ایستگاه ابرکوه در استان یزد با یک میلی‌متر به ثبت رسیده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی