[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۲
  • دوره جدید

تازه‌های گردشگری، روزنامه شیراز نوین

ششمین بازارچه دائمی صنایع دستی کشور دردست مرمتگران

مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از اجرای عملیات مرمت طبقه فوقانی تیمچه صرافیان آباده، ششمین بازارچه دائمی صنایع دستی کشور خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری با اعلام این خبر افزود: تیمچه صرافیان آباده اثری به جا مانده از دوران قاجار با مساحت ۱۰۸۰مترمربع و ۳۶حجره در حدود ۱۲۰سال پیش در بافت قدیم شهر بنا شده است و در سال ۱۳۷۶ به شماره ۱۹۳۲ در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردید.
این بنای تاریخی که به عنوان ششمین بازارچه دائمی صنایع دستی کشور محسوب می‌شود، در دو طبقه بنا شده که طبقه پایین آن با کاربری بازارچه صنایع دستی راه‌اندازی و طبقه فوقانی آن با اعتبار ۷۵۰میلیون ریال توسط میراث فرهنگی فارس دردست مرمت است و پس از اتمام عملیات اجرایی مرمت، به منظور توسعه صنایع دستی شهرستان آباده در اختیار هنرمندان و صنعتگران این شهرستان قرار خواهد گرفت.
گفتنی است هنر منبت آباده شهرت جهانی دارد و نمونه‌های آن در موزه‌های جهان به عنوان بهترین آثار هنری نگهداری می‌شود. همچنین گیوه‌های آباده در نهایت ظرافت و دقت تهیه و در نوع خود بی‌نظیر است. از دیگر صنایع دستی این شهرستان می‌توان به گلیم‌بافی، قالی بافی، جاجیم بافی و پارچه‌بافی پنبه‌ای نام برد.


بازدید معاون میراث فرهنگی کشور از بنای موسوم به آتشکده در فیروزآباد

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس صبح دیروز سه‌شنبه 10مردادماه ۹۶ محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور به منظور بازدید از شرایط آماده‌سازی، بهسازی و بررسی مسائل و مشکلات مربوط به آثار پرونده ثبت جهانی محور ساسانی شهرستان فیروزآباد استان فارس به این شهرستان سفر کرد.
وی در ابتدای سفر خود به اتفاق مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس کوروش کرم‌پور حقیقی نماینده مردم فیروزآباد و فراشبند و قیر و کارزین در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، شاپور رستمی معاون گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، ابراهیم استوار میمندی فرماندار فیروزآباد، علیرضا عسکری چاوردی مدیر پایگاه‌های فیروزآباد و سروستان و تعدادی از مسئولین استانی و محلی، از بنای موسوم به آتشکده بازدید نمود.
بنابراین گزارش، در این بازدید طالبیان در جریان نحوه مرمت و آماده‌سازی این اثر تاریخی قرار گرفت و در ادامه با توجه به اینکه این اثر تاریخی در کنار روستایی با نام آتشکده واقع گردیده است، در خصوص ارائه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات این روستا با همراهی مدیران کشور، استانی و محلی متناسب با عرصه و حریم  مصوب با حاضرین گفتگو کرد.
گفتنی است آتشکده فیروزآباد، از کاخ‌های ییلاقی اردشیر بابکان در زمان ساسانیان به شمار می‌رود و آن  را مهم‌ترین و عظیم‌ترین اثر تاریخی فیروزآباد می‌دانند. از ویژگی‌های منحصر به فرد این بنا می‌توان به این اشاره داشت که یکی از معدود بناهای طاقدار ساسانی و جالب توجه‌ترین ساختمان معماری آن دوره محسوب می‌شود. بنای مذکور در نمای شمالی متصل به چشمه جوشان مدوری موسوم به برم پیر (قمپ و خنب) است و در کنار روستایی به نام آتشکده واقع شده است.


تفاهم سازمان میراث با مجمع خیرین کشور برای ساخت مجتمع‌های گردشگری

مهر: سرپرست معاونت گردشگری کشور گفت: در تفاهم با مجمع خیرین که نهادی سازمان یافته است، قرار شده از توان آن‌ها در حوزه مجتمع‌های گردشگری و حفاظت از میراث فرهنگی استفاده شود.
سید هادی قره رومیانی سرپرست جدید معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: با مجمع خیرین کشور ارتباط گرفته و تفاهم کردیم تا همانطور که آن‌ها موضوعات خیر در حوزه‌های علمی، آموزشی و بهداشتی را دنبال می‌کنند بتوانیم برای حفظ و حفاظت از میراث فرهنگی کشور و توسعه فرهنگ عمومی ‌گردشگری و ترویج صنایع دستی نیز از پتانسیل مجمع خیرین هم استفاده کنیم.
وی افزود: یکی از ابعاد این همکاری‌ها می‌تواند در زمینه خدمات بهداشتی و عمومی ‌از جمله سرویس‌های بهداشتی و مجتمع‌های بین‌راهی باشد. در این زمینه می‌توان با شهرداری‌ها و وزارت راه و شهرسازی و مدیریت سازمان میراث فرهنگی همکاری‌هایی را انجام داد.
اکنون با مجمع خیرین درباره این موضوع در حال رایزنی هستیم و سرمایه‌گذاری در این زمینه توسط معاونت سرمایه‌گذاری سازمان نیز دنبال می‌شود. ما در سازمان میراث فرهنگی وظیفه حاکمیتی داریم و تسهیل کننده هستیم نه سازنده. برخی تصور می‌کنند سازمان میراث فرهنگی باید مجتمع بهداشتی یا بین راهی بسازد؛ در حالی که این طور نیست و این سازمان باید برنامه‌ریزی و نظارت کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی