[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

رئیس کل دادگستری فارس: قوه قضائیه پرچم‌دار حقوق همه مردم است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری فارس در مراسم تکریم از رئیس دادگستری و دادستان استهبان و همچنین معارفه مسئولان جدید قضایی این شهرستان با بیان اینکه قوه قضائیه پرچم دار حقوق عمومی در جامعه است و هر کجا لازم باشد از حقوق مردم دفاع کند با قاطعیت و جدیت وارد شده است، گفت: این امر یکی از مطالبات مهم رهبری از مسئولان عالی قضایی کشور بود که در دیدار امسال در هفته قوه قضائیه بر آن تأکید داشتند. علی القاصی در شورای اداری شهرستان استهبان ضمن تبریک دهه کرامت با بیان اینکه سیاست‌های مجموعه قضایی سیاست‌های ثابتی بر اساس مبانی فقهی و شرعی و قانون اساسی جهوری اسلامی است، گفت: با توجه به این سیاست‌های قضایی ثابت و پایدار است؛ همواره در چارچوب ثابتی گام برمی‌دارد.
وی با اشاره به اینکه در مبانی فقهی و شرعی قضاوت از شئون ممتازه انبیاء و اولیاء و اوصیای الهی است، گفت: ما قضات مأذون از جانب ولی فقیه هستیم و در حدود اذن، وظایفی را که همه برگرفته از تعالیم و آموزه‌های دینی و سیره ائمه معصومین(ع) است، بر عهده داریم.
نمانیده عالی قوه قضائیه در استان فارس با اشاره به اینکه مبنای دوم ثبات در سیاست‌های کلان دستگاه قضایی، قانون اساسی و وظایف تعیین شده برای این قوه مستقل است، گفت: در فصول مربوط به قوه قضائیه در قانون اساسی و همچنین اصل 156 قانون اساسی مأموریت‌ها و ساز و کارهای مشخصی از جمله مسئولیت تحقق بخشیدن به عدالت در جامعه، پیشگیری از وقوع جرم، رسیدگی به تظلم خواهی مردم، احقاق حق و فصل خصومت ذکر شده است که با توجه به آنکه مبنای قانون اساسی نیز آموزه‌های فقهی و دینی اسلام است، بنابراین از این حیث نیز بر تثبیت سیاست‌ها و رویکرد عملی دستگاه قضایی تأکید گردیده است. القاصی در ادامه در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی و قضایی شهرستان استهبان به تشریح دیدگاه‌های مقام معظم رهبری نسبت به قوه قضائیه در جلسه دیدار مسئولان عالی قضایی کشور با ایشان در هفته قوه قضائیه پرداخت و گفت: ایشان بر نگاه تحولی و جهادی در دستگاه قضایی بر اساس پاسخگویی به نیاز مردم و جامعه تأکید و انقلابی عمل کردن را شاخصه بارز دستگاه قضایی دانستند. رئیس شورای قضائی استان فارس با یادآوری این نکته که شاخصه‌هایی از جمله دلسوزی، حساسیت، عدم رودربایستی، قانونمندی و توجه به حقوق مردم از جمله شاخصه‌های اقدام انقلابی در دستگاه قضایی در بیانات سال گذشته رهبری عنوان گردید، بیان داشت: ایشان روی این مسئله که قوه قضائیه پرچم‌دار حقوق عمومی در جامعه است و هر کجا لازم باشد از حقوق مردم دفاع کند باید با قاطعیت و جدیت وارد شود، تأکید داشتند.
القاصی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب این امر را خواست و اراده مردم و جامعه ارزیابی کردند و تأکید داشتند قوه قضائیه باید در همه عرصه‌ها نقش حساس و اساسی خود را به خوبی ایفا نماید.
وی دیگر مسئله مهم در بیانات رهبر را مسئله نظارت بر حسن جریان امور و اجرای قوانین خواند و ضمن اشاره به نقش سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری به عنوان دو بازوی اصلی برای انجام این مأموریت مهم گفت: ایشان قوانین را فصل الخطاب همه افراد و گروه‌ها خواندند که باید به درستی در جامعه پیاده شود. وی در ادامه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص توجه و اهتمام به کنترل آسیب‌های اجتماعی اشاره و تصریح کرد این اقدامات نیازمند عزم و اراده همه مسئولین و دست اندرکاران است که بحمد الله در این حیطه اقدامات خوب و مؤثری که مبنای عمل معاونت‌های پیشگیری در سراسر کشور قرار گرفته است، در استان انجام شده است.
وی همچنین با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و برشمردن نعمت‌های الهی مِن جمله نعمت جوانان، جمهوری اسلامی، قوه قضائیه و توانایی آن و همراهی و محبت و اطاعت مردم نسبت به نظام و انقلاب گفت: قوه قضائیه که از دیدگاه رهبری از نعمت‌هاست هرگز نباید در معرض تضییع قرار گیرد؛ چرا که این قوه متعلق به همه گروه‌ها و افراد، اقشار و آحاد جامعه است و هر گاه شخصی از هر تابعیت، جناح، صنف و قشری مورد ظلم واقع شود برای احقاق حق به دادگاه مراجعه می‌کند و این امر بدان معناست که دستگاه قضایی امروز ملجأ و پناهگاه همه است. رئیس کل دادگستری استان فارس مصداق واقعی صحت عمل دستگاه قضایی را برخورد قاطع و به دور از نگاه ویژه به متخلفین و متعرضین به حقوق مردم و امنیت جامعه و بیت المال و مفسدان فارغ از گرایشات و جایگاه و منصب‌ها دانست و بیان داشت آنچه در این نظام و سیستم مبنا و محور است، اجرای صحیح، دقیق و یکسان قانون برای همه است.
القاصی با بیان اینکه همه باید به عنوان یک شهروند به نعمت وجود قوه قضائیه مستقل و مقتدر افتخار نمائیم گفت: باید همه پشتیبان قوه قضائیه باشیم؛ چرا که این مجموعه حافظ نظم و امنیت همه مردم و گروه هاست و اگر تضعیف شود ضرر و زیان آن متوجه همگان است.
وی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های مردم استهبان از جمله دیانت، انقلابی بودن و جایگاه این شهر در پرورش علما و بزرگان، توفیق خدمت به مردم این شهرستان را نعمت بزرگی دانست و از خادمان به مردم شریف در این شهرستان در دستگاه قضایی تقدیر کرد.
وی در مراسم تودیع و معارفه رئیس حوره قضائی و دادستان استهبان در تشریح ویژگی استقلال در دستگاه قضایی ضمن بیان این نکته که دستگاه قضایی به لحاظ ساختاری دارای استقلال است، این امر را به معنای استقلال قاضی و حاکمیت خدا و قانون در محکمه و آراء قضات ارزیابی و تصریح کرد: این استقلال به نفع همه است. 
رئیس شورای قضایی استان فارس همچنین احقاق حق و اجرای عدالت را نتیجه همکاری عوامل متعدد از جمله ضابطین، کارشناسان، پزشکی قانونی، دستگاه‌ها و نهاد‌های کارشناسی، شهود و طرفین پرونده خواند و با بیان اینکه بسیاری به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فرآیند شکل گیری پرونده دخیل می‌باشند، گفت: قاضی در مقام قضاوت باید در نهایت با نکته سنجی، کیاست و تحلیل و ارزیابی صحیح حق را از باطل تشخیص دهد. القاصی با بیان اینکه همه اجزاء نظام به مانند انگشتان یک دست باید نقش همکاری و هم افزایی داشته باشند، تصریح کرد: این امر در اجرای عدالت و احقاق حق و همچنین تأمین امنیت نقش بسزایی دارد و همکاری و همدلی اعضای شورای تأمین در استان و شهرستان‌ها به عنوان نمایندگان ارکان نظام می‌تواند نقش موثری در تحقق عدالت داشته باشد. وی بررسی و حل مشکلات مردم و جلب اعتماد عمومی را سرلوحه کار دستگاه قضایی ارزیابی کرد و افزود: مصداق واقعی این امر در بحث انتخابات بود که دستگاه قضایی در سراسر استان به دور از هر گونه گرایش تنها به فعالیت درامر پیشگیری از تخلفات و صیانت از آراء مردم پرداخت که نتیجه آن تحقق اعتماد مردم بود. وی در پایان به احترام مجموعه قضائی و مجموعه ضابطان به مردم تأکید کرد و با اشاره به اینکه این مسئولیت‌ها به برکت وجود مردم به ما رسیده است و باید قدردان مردم باشیم، گفت: مسئولیت‌ها آزمون و امتحانی برای ماست و همانگونه که مقام معظم رهبری بیان نمودند دستگاه قضایی در ارائه خدمات به مردم باید امید بخش، نجات بخش و آرامش بخش باشد و لازم است در راستای تحقق آن، این ظرفیت را در خود ایجاد و تقویت نماییم. گفتنی است در این مراسم ضمن تقدیر از تلاش‌های هشت ساله حجت الاسلام اصغر مهدوی و مرتضی اسماعیلی رئیس و دادستان سابق این حوزه قضائی با حکم ریاست معظم قوه قضائیه حجت الاسلام علی خورشیدی و حجت الاسلام مصطفی انصاری فرد به ترتیب به عنوان رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان معرفی شدند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی