[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

مسئول مشکلات گذشته شهر نیستم، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- امین افشار

 روز گذشته در شهر صدرا جلسه‌ای با حضور مسئولان شهر صدرا و نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی پیرامون بررسی مسایل و مشکلات این منطقه شهری برگزار شد. 
در این جلسه مسعود رضایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت توجه به شکایات مردمی گفت: کلید رفع مشکلات شهری، توجه به حرف‌ها و شکایات مردم است و برگزاری جلسات متعدد با کاغذبازی‌های اداری کاری از پیش نمی‌برد. در طول ۳۸ سال انقلاب اگر مسئولین گوش شنوای حرف مردم بودند امروز در کشور مشکل امکانات رفاه شهری نبود. وی افزود: در تمام کشور‌های جهان برنامه‌ریزی شهری بر اساس شهر یا شهرک بودن مناطق انجام می‌شود، در صدرا ابتدا باید موقعیت شهر یا شهرک بودن آن مشخص شود و مسئولین به تناسب آن برنامه‌ریزی شهری را انجام دهند، اما در حال حاضر این مسئله مشخص نیست و نقطه ضعفی مخرب در برنامه‌ریزی‌ها به وجود آمده است. رضایی با بیان اینکه سرپوش گذاشتن بر نقاط ضعف، توقع مردم را بالا برده است ابراز داشت: هریک از مسئولان در جایگاهی که قرار دارد باید وظایف خود را به خوبی انجام دهد و انتظار مردم را برطرف کند. اگر در انجام وظایف خود احساس ناتوانی می‌کنند از مسئولیت خود کناره گیری کنند و بر نقاط ضعف خود سرپوش نگذارند؛ زیرا که این امر توقع مردم را بالا می برد. 
وی تصریح کرد: عمل نکردن به حرف‌ها یک معضل بزرگ در سیستم اداری کشور است و سر منشأ تمامی مشکلات را باید از این موضوع پیگیری کرد و مسئولین با عمل کردن به حرف‌های خود می‌توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند. 
رضایی یادآور شد: تمامی مسئولین رسیدن به این درجه را مدیون مردم‌ هستند و واقف هستیم که همگی از طرف مردم به این مقام رسیده ایم؛ پس یقیناً موظف هستیم، ‌در قبال مردم تمام سعی و تلاش خود را پیش گیریم و مشکلات آن‌ها را بررسی و حل کنیم. گرچه اگر نگاهی اجمالی به اطرافمان داشته باشیم درمی‌یابیم دولت با کمبود بودجه طرف است و حتی توانایی پرداخت حقوق کارمندان را نداشته است. در ادامه این جلسه امام جمعه صدرا نیز با اشاره به مشکلات عدیده شهر صدرا گفت: به امید آبادانی تمامی شهر‌های کشور با همدلی و همکاری و حفظ تمدن در راستای یکپارچگی و همکاری همه مسئولین باشد. 
مهدی خانی، مدیرعامل شرکت عمران صدرا نیز در این جلسه گفت: از سال 70 روند احداث شهر صدرا کلید خورد و تا زمان دولت فعلی مشخص نیست چه بر سر این شهر آمده است. وی افزود: اکنون ما وارث اقدامات گذشته در این شهر هستیم و طی دو سال گذشته تلاش کردیم طبق قانون مشکلات این شهر را حل کنیم. 
خانی با تأکید بر حل مشکل راه‌های مواصلاتی شهر صدرا ادامه داد: به تدریج در حال انجام اقداماتی نظیر تعریض ورودی گلستان به صدرا و مجوز دوکوهک به صدرا هستیم و این دو محور به مشاور داده شده که کارهای تحقیقاتی آنها انجام شود. 
وی افزود: برای تعریض این محورها نیاز به تملک قسمتی از زمین‌ها که متعلق به مردم است داریم که باید به تملک درآید و بعد مناقصه را انجام خواهیم داد. وی اضافه کرد: راه دسترسی به آزادراه شیراز- اصفهان نیز پس از تصویب طرح جامع حریم انجام خواهد شد و همچنین عملیات دسترسی نیز پس از طی مراحل قانونی آماده عملیاتی شدن توسط قرارگاه است. مدیرعامل شرکت عمران صدرا با اشاره به محور باجگاه و قره پیری بیان کرد: در این مسیر کسانی هستند که کارهای غیرقانونی و قابل پیگیری انجام می‌دهند و از برخی کانال‌ها در جهت سوء استفاده بهره می‌برند. وی افزود: امروز به صراحت اعلام می‌کنم که در این مسیر انتخابی نخواهیم داشت و تفکیک صورت نخواهد گرفت و تنها راه ساخته می‌شود. وی اضافه کرد: محور باجگاه در حال حاضر عمداً اجرا نخواهد شد؛ چون طرح این محور هنوز آماده نیست. 
خانی با اشاره به بعضی اظهارنظرها پیرامون مدیریت دوگانه از سوی اعضاء شورای شهر صدرا خاطرنشان کرد: در پردیس کرج با این تفاسیر به علت وجود شورای شهر، شهرداری، شرکت عمران و فرمانداری عملاً باید مدیریت چهارگانه حاکم باشد؛ در صورتی که اگر هرکس کار و وظیفه قانونی خود را انجام دهد و در کار یکدیگر مداخله نکند هیچگونه مشکلی بروز نخواهد کرد. وی تأکید کرد: مدیریت شهری در دست شورای شهر است و نباید در کار هم مداخله کنیم. 
وی در جواب انتقاد بعضی مسئولان شهر صدرا در مورد واریز مبالغ حاصل از فروش زمین‌های این شهر به حساب خزانه دولت گفت: وظیفه قانونی شرکت عمران واریز مبالغ دریافتی به خزانه دولت است و نمی‌شود مراحل قانونی کشور را اجرا نکرد، بعضی اشخاص با اظهارنظرهای غیر کارشناسی مشکلات را بیشتر می‌کنند. 
مدیرعامل شرکت عمران صدرا خبرداد: از مسکن‌های مهر شهر صدرا کمتر از 2 هزار واحد مانده و بقیه تمام شده است. 
وی با اشاره به اظهارات رئیس شورای شهر صدرا مبنی بر احداث تصفیه خانه در مرکز شهر توضیح داد: متأسفانه برخی حتی بدون یک سؤال کردن ساده مصاحبه می‌کنند، هیچ تصفیه‌خانه‌ای در شهر صدرا احداث نشده است. می‌خواهیم پارک احداث کنیم می‌گویند در حال احداث تصفیه خانه هستند. وی ادامه داد: علی رغم این که ساخت مسجد و مدرسه جزو وظایف شرکت عمران نبوده است ولی براساس وظیفه شرعی و انسانی این عمل را انجام داده و ادامه خواهیم داد، متأسفانه هر کسی که فعالیت مفید انجام می‌دهد بیشتر مورد هجمه و تهمت قرار می‌گیرد. خانی با تأکید بر حفظ همدلی و وحدت میان مسئولان و پرهیز از دامن زدن به اختلافات سیاسی گفت: در تصمیمات شهری حتماً نظر شورا و شهرداری مورد توجه قرار می‌گیرد و در امور زیربنایی شهر وظیفه شرکت عمران تحویل زمین است که مثلاً در مورد تصفیه خانه سه قطعه زمین جمعاً به مساحت 30 هکتار تحویل داده شده است و در مورد خط انتقال هم حتماً کمک خواهیم کرد. 
وی ادامه داد: در مورد روشنایی معابر نیز با ورود یک و نیم میلیارد با شرکت برق تفاهم نامه‌ای امضا کردیم و اعضاء شورا و شهردار نیز اگر فکر می‌کنند کمکی از جانب شرکت عمران باید انجام شود حتماً مطرح کنند تا در بودجه سال آینده گنجانده شود. 
خانی با اشاره به دلخوری از بعضی اظهارنظرهای غیرکارشناسانه گفت: متأسفانه در حال حاضر گفتگوهای غیرکارشناسی زیادی انجام می‌شود که هدفمند و سیاسی است و هیچ مدرک مستندی ندارند. 
وی اضافه کرد: دو سال است که با سختی سعی در باز شدن گره مشکلات اهالی صدرا دارم، من مسئول مشکلات گذشته این شهر نیستم و یکشبه هم نمی‌توان این مشکلات را برطرف کرد. 
خانی بیان کرد: تفاهم نامه‌ای که در صدرا میان شرکت عمران و شهرداری بسته شد در کل کشور بی سابقه است و در حال حاضر نیز در حال رفع ایرادات قانونی آن هستیم. 
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در ادامه این جلسه با اشاره به چاره جویی برای مشکلات به جای مقصر پیدا کردن گفت: من احساس می‌کنم مسئولان شهر صدرا با یکدیگر صحبت نمی‌کنند و جداگانه امور شهر را به پیش می‌برند و همین امر موجب بروز تفاوت نظرهایی شده است. علی اکبری افزود: تلاش می‌کنیم جلساتی را با نگاه کارشناسی برای حل مشکلات شهر صدرا تشکیل دهیم تا مسائل را تا حدودی حل کنیم. البته باید ابتدا مشکلات این شهر اولویت بندی و براساس آن حل شود.
 نماینده مردم شیراز با توجه به اظهارنظرهایی مبنی بر واریز وجه توسط شرکت عمران به خزانه دولت گفت: در قانون صراحتاً آمده تمام دستگاه‌ها موظف هستند هرگونه درآمدی که دارند به خزانه دولت واریز کنند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی