[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۸
  • دوره جدید

افتتاح ۲ پروژه بزرگ جهاد کشاورزی در فارس ، روزنامه شیراز نوین

دو پروژه بزرگ جهاد کشاورزی دیروز سه شنبه 19 بهمن، با حضور حسن رکنی معاون تولیدان دامی وزارت جهاد کشاورزی به بهره‌برداری رسید. 
اولین طرح افتتاح شده یک واحد مرغ تخم گذار 250 هزار قطعه‌ای در شهرستان مرودشت بود، این واحد مرغ تخم گذار روزانه 12 تن تخم مرغ تولید دارد که با اهداف سالانه 4 هزار تن صادرات احداث شده است. 
در طرح مذکور تعداد 50 نفر به طور مستقیم مشغول به کار شده‌اند که به غیر از تعداد اشتغال غیرمستقیم و جانبی است که با تولید این مرکز به چرخه کار وارد می‌شوند. 
مجموعه سرمایه گذاری طرح یادشده 170 میلیارد ریال بوده که میزان 120 میلیارد ریال سرمایه ثابت و 50 میلیارد سرمایه جاری است و میزان 42 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون به عاملیت بانک کشاورزی است. 
دومین پروژه‌ای که روز گذشته با حضور مسئولان جهاد کشاورزی استان نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی و معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی به بهره‌برداری رسید یک واحد پرورش و زنجیره تولید شترمرغ و صنایع جانبی بود. 
این واحد که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است مجموعه‌ای از واحدهای شترمرغ مولد به تعداد 450 قطعه و پرواری به تعداد 6000 قطعه و کشتارگاه صنعتی و واحد بسته بندی است که اولین واحد با این مشخصات درکشور است. قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در مراسم افتتاح این واحد تولیدی گفت: مهمترین دستاورد انقلاب در حوزه کشاورزی، خودباوری بود که منجر به برداشتن گام‌های بلندی شد. وی با بیان اینکه پیش از انقلاب، اقلامی مانند پنیر نیز از خارج وارد می‌شد ولی امروز ده‌ها نوع پنیر و دیگر تولیدات لبنی از ایران به خارج از کشور صادر می‌شود، به صادرات مرغ اشاره داشت و گفت: امروز ده‌ها قلم تولیدی در حوزه کشاورزی از استان فارس به کشورهای اروپایی، روسیه و کشورهای همسایه صادر می‌شود. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در خصوص واحد پرورش و زنجیره تولید شترمرغ نیز با تأکید بر اینکه: این مجموعه بزرگترین واحد تولید شترمرغ و اولین زنجیره تولید در نوع خود در کشور است، افزود: ایجاد چنین واحدهای تولیدی نشانه و نتیجه خودباوری است. 
وی با بیان اینکه، پیش از این فقط در بحث تولید وارد می‌شدیم، گفت: سیاست وزارت کشاورزی ایجاد زنجیره‌های تولید است زیرا در این روش می‌خواهیم از بدو کاشت بذر و شروع تولید، تا آمدن محصول بر سر سفره مردم مراحل را رصد کنیم. 
در ادامه جلسه حسن رکنی معاون وزیر جهان کشاورزی با اشاره به اهمیت تولید شترمرغ و صرفه اقتصادی ناشی از آن افزود: در بسیاری از کشورهای جهان تجربه پرورش شترمرغ را ندارند ولی در حالی که کمتر از 2 دهه از ورود این صنعت به کشور ما نمی گذرد، ایران به سومین کشور تولیدکننده و پرورش دهنده شترمرغ در جهان تبدیل شده است. 
وی تعداد شترمرغ‌های موجود در جهان را حدود 800 هزار قطعه عنوان کرد و گفت: نیمی از این تعداد در آفریقاست و در کشور ما نیز تعداد 100 هزار قطعه شترمرغ وجود دارد که 9000 قطعه آن از نوع مولد است. 
رکنی استان فارس را یکی از 6 استان کشور دانست که در بحث تولید و فرآوری صنایع جانبی شترمرغ فعال است و تأکید کرد: در حال حاضر در بحث زنجیره تولید استان فارس شاهد رخدادهای خوبی است. 
معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: در موضوع پرورش و زنجیره تولید شترمرغ، فارس با افتتاح این واحد بزرگ جزو اولین استان‌هایی است که چنین فعالیتی در انجام می‌شود.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی