[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

موانع مرخصی ۹ ماهه زایمان زنان برطرف شد، روزنامه شیراز نوین

مهر: معاون امور زنان رئیس جمهور از رفع موانع اجرای قوانین مربوط به کاهش ساعت کار زنان شاغل و همچنین مرخصی ۹ماهه زایمان خبر داد.
شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رئیس جمهور در مراسم نشست تخصصی امنیت شغلی و امنیت سرمایه گذاری و تولید که امروز با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجموعه تلاش برگزار شد با اشاره به وضعیت امنیت شغلی بانوان اظهار داشت: در حال حاضر به صورت رسمی حدود ۱۲میلیون کارگر تحت پوشش تأمین اجتماعی فعالیت می‌کنند. براساس آمار ۲میلیون و ۵۰۰نفر از این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند. وی ادامه داد: طبق آخرین برآوردهای آماری نرخ مشارکت بانوان بالای ۱۵سال معادل ۱۷.۳درصد و همچنین سهم زنان از اشتغال ۱۴.۹درصد است.
مولاوردی با اشاره به اجرای سلیقه‌ای قوانین و مقررات مربوط به زنان در برخی دستگاه‌ها گفت: آنچه که در این زمینه با خلأ مواجه هستیم اجرا و تضامین اجرایی قوانین و مقررات مصوب در حوزه بانوان است که به رغم پیگیری‌های انجام شده طی چهار سال گذشته همچنان در برخی موارد به نتیجه نرسیدیم.
معاون امور زنان رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از طرف دیگر باید مشوق‌های کارفرمایی برای تحقق امنیت سرمایه گذاری در کنار امنیت شغلی در نظر گرفته شود تا بتوان به یک امنیت شغلی پایدار دست یافت.
مولاوردی در خصوص اجرای سلیقه‌ای قانون کاهش ساعت کار زنان شاغل با شرایط خاص تصریح کرد: این قانون با اعمال سلیقه از سوی برخی دستگاه‌ها اجرا می‌شود در حالی که انتظار ما این است با یک وحدت رویه و به صورت منسجم در تمام دستگاه‌ها قابل اجرا باشد.
وی افزود: در همین زمینه با جمع آوری پیشنهادات برخی دستگاه‌ها، دستورالعملی جهت اجرای یکپارچه و منسجم قانون کاهش ساعت کار زنان شاغل با شرایط خاص تهیه و تدوین شده است.
مولاوردی همچنین ادامه داد: خلأ‌های اجرای قانون زنان شاغل دارای شرایط خاص با مشارکت سازمان امور استخدامی انجام شده و دستورالعمل آن در حال تدوین است.
معاون امور زنان رئیس جمهور همچنین در حاشیه این مراسم در پاسخ به سوالی در خصوص عدم اجرای قانون ۹ماه مرخصی زایمان توسط برخی دستگاه‌ها گفت: موانع اجرایی و اعتباری قانون مرخصی زایمان بانوان با همکاری تأمین اجتماعی، وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی و معاونت امور زنان ریاست جمهوری استخراج شده و راهکارهایی در این زمینه به سازمان برنامه و بودجه ارائه دادیم و منتظر ابلاغ آن هستیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی