[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

مهم‌ترین علل مرگ در شیراز، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: به گفته مسئول آمار مرکز بهداشت شهدای انقلاب شهرستان شیراز، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری‌های دستگاه تنفسی، سه عامل اصلی مرگ و میر در این شهرستان به شمار می‌رود.
طبث گزارشی به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، اصغر نوروزی با بیان اینکه امید به‌زندگی از مهمترین شاخص‌های توسعه یافتگی است، گفت: دلیل مرگ و میر نمایشگر میزان رشد و توسعه یافتگی هر جامعه‌ای است.
این کارشناس آمار تصریح کرد: ترسیم دقیق چهره مرگ و بیماری در جامعه و شناسایی علت‌های بروز و مقابله با عوامل سبب ساز آن، از راهبردهای اصلی برای افزایش طول عمر بشر و ارتقای سلامت انسان محسوب می‌شود. نوروزی مرگ و میر را براساس گروه‌های مختلف سنی و جنسی، بیانگر وضعیت ارائه خدمات بهداشتی درمانی و میزان بهره‌مندی اعضای جامعه از این خدمات عنوان و خاطرنشان کرد: برای تدوین، اجرا، پایش و ارزشیابی برنامه‌‌های اجتماعی با محوریت سلامت انسان، یکی از اطلاعات زیربنایی ترکیب سنی، جنسی و سکونتی، علت‌های مرگ است.
مسئول آمار مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز، ادامه داد: ثبت درست علت مرگ به گونه‌‌ای که پوشش قابل اعتمادی داشته باشد، باید روند پیچیده‌ای را در درون نهادهای اجتماعی طی کند تا بتواند از دقت لازم برخوردار باشد.
نوروزی خاطرنشان کرد: دریافت اطلاعات مرگ و میر از طریق سازمان‌ها و اداره‌هایی نظیر پزشکی قانونی، ثبت احوال، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی، آرامستان‌ها و... انجام و ثبت می‌شود.
او گفت: براساس نتایج آماری استخراج شده از برنامه ثبت کشوری مرگ و میر سال 1395 در خصوص شهرستان شیراز، بیماری‌های قلبی عروقی با 35درصد، سرطان‌ها و تومورها 13درصد و بیماری‌های دستگاه تنفس 6.9درصد عامل بیشترین مرگ و میرها بوده است.
نوروزی اضافه کرد: در این رده‌بندی، حوادث با 6.8درصد و بیماری‌های حول تولد 5.5درصد، در رده‌های چهارم و پنجم علل اصلی مرگ و میر شهروندان در شهرستان شیراز را به‌خود اختصاص داده‌ است. مسئول آمار مرکز بهداشت شهدای انقلاب شهرستان شیراز افزود: سال گذشته، روزانه حدود 22نفر در این شهرستان فوت کرده‌اند، از این تعداد 60درصد موارد مربوط به مردان و 40درصد مربوط به زنان بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی