[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

آیا کار زیاد برای قلب ضرر دارد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- احسان فرازمند

farazmand68@yahoo.com

هیچ کس کار کردن به مدت طولانی را عادلانه نمی‌داند. شما مجبورید ساعات زیادی از روز را مشغول کار باشید، چرا که شغل شما چنین ایجاب می‌کند. در این شرایط زندگی اجتماعی شما لطمه می‌بیند و عموماً زمان صرف غذا خوابتان می‌گیرد. اما حقیقت این است که عواقب بدتری هم در انتظار شما است: هر روز تحقیقات بیشتری این موضوع را تأیید می‌کند که کار طولانی مدت احتمال بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد و زمینه‌ساز بیماری‌های روانی است. همچنین چنین شرایط کاری، بازدهی شما را نیز کاهش می دهد. 
ماه گذشته، محققان داده‌های مربوط به 8مطالعه مجزا را گردآوری کرده و مورد بررسی قرار دادند. بررسی 85هزار کارگر در سراسر اروپا نشان داد کار کردن بیش از 55ساعت در هفته، احتمال بروز فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش می‌دهد. این بیماری سبب نامنظم شدن تپش قلب شده و ضربان قلب به شکل غیرعادی افزایش می‌یابد، این بیماری خطر سکته و حملات قلبی را در پی دارد. 
در طول 10سالی که این تحقیق جریان داشته، افرادی که بیش از 55ساعت در هفته کار می‌کرده‌اند، 40درصد بیشتر از سایرین به فیبریلاسیون دهلیزی دچار شده‌اند. حتی زمانی که محققان تأثیر سایر عوامل دخیل در سلامت مانند چاقی، فشار خون بالا و استعمال دخانیات را در نظر گرفتند باز هم این روند وجود داشت.
محققان دو سال پیش با بررسی همین اطلاعات، متوجه شدند افرادی که کار طولانی مدت دارند، به احتمال بیشتری دچار سکته می‌شوند. این تحقیق جدید، این فرضیه را مطرح ساخته که احتمالاً فیبریلاسیون دهلیزی سبب افزایش بروز سکته در این افراد شده است. 
 با این حال، تحقیق روی داده‌های پزشکی ابزار چندان کارآمدی برای شناسایی هزینه اصلی کار زیاد نیست. اگرچه این تحقیق بزرگ مقیاس و دقیق بوده، اما شواهد محدودی برای افزایش احتمال به میزان ناچیز ارائه داده است، فقط 1.2درصد از کارگران در این مطالعه به فیبریلاسیون دهلیزی دچار شده‌اند، پس افزایش 40درصدی بروز این بیماری معادل خطری 1.7درصدی است. 
فیبریلاسیون دهلیزی به عوامل زیادی بستگی دارد، عواملی نظیر فشار خون بالا، بالا بودن سن، ابتلا به دیابت و استعداد ژنتیکی فرد. محققان تلاش کرده‌اند طی این ده سال اثر این عوامل را از حذف کنند؛ اما نمی‌توان با اطمینان اعلام کرد که موفق به انجام چنین کاری شده‌اند. همچنین شغل‌های مختلف نظیر کار در ادارات مدنظر قرار نگرفته است، مشاغلی که تفاوت زیادی با کارگران ساختمانی یا کسانی که در شیفت شب کار می‌کنند دارند. در یک تحقیق 5ساله روی سلامت پرستاران مشخص شد کسانی که در شیفت شب کار می کنند، 4درصد بیشتر در معرض سکته قرار دارند. 
شما می‌توانید بخشی از خطر ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را از طریق خودداری از دخانیات و مشروبات الکلی، کاهش وزن و جلوگیری از چاقی و ورزش کردن کاهش دهید. اما اگر برای شما میسر است و اختیار آن را دارید، به مدت طولانی کار نکنید. این که همیشه سرکار حضور داشته باشید، ممکن است رئیس شما را خوشحال کند، اما قطعاً خبر خوبی برای قلبتان نیست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی