[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

آیا دوره عمل جراحی وازکتومی پایان یافته است؟، روزنامه شیراز نوین

گروه ترجمه- احسان فرازمند: با اعلام این خبر که دانشمندان آزمایش داروی تزریقی پیشگیری از بارداری را روی مردان آغاز کرده اند، چنین تصور می‌شود که عصر جراحی وازکتومی رو به پایان است.
عملکرد این روش جدید بسیار ساده است و فقط به چند ثانیه زمان نیاز دارد. در این روش ژلی بی خطر، داخل لوله‌ای تزریق می‌شود که اسپرم‌ها را منتقل می‌کند و از این طریق سدی در مسیر عبور اسپرم‌ها ساخته می‌شود. 
این همان لوله‌ای است که در جراحی وازکتومی معکوس شده یا گره زده می‌شود. مزیت دیگر روش جدید این است که می‌توان با تزریق دوم، به سرعت ژل مسدود کننده ی لوله را حل کرد و امکان باروری را مجددا برای مرد فراهم ساخت.
هنگامی که این تزریق روی میمون‌های ماکاک رزوس (یکی از انواع میمون است که به جهت نگهداری آسان در اسارت، در باغ وحش‌ها، آزمایشگاه‌ها و به عنوان حیوان خانگی  مورد استفاده قرار می‌گیرد) انجام شد، علی‌رغم وجود شرایط مساعد برای جفت گیری و زاد ولد، با گذشت دو سال هیچ بارداری اتفاق نیفتاد.
پس از آزمایش موفقیت آمیز روی حیوان، حال دانشمندان در تلاش‌اند تا این روش را روی انسان هم آزمایش کنند، تا از میزان اثربخشی آن روی انسان، آگاه شوند. در حال حاضر هیچ روش بلند مدت و قابل بازگشتی برای پیشگیری از بارداری برای مردان وجود ندارد و تنها گزینه‌های موجود استفاده از کاندوم یا جراحی وازکتومی است.
اگر چه این اولین بار بود که چنین آزمایشی روی میمون‌ها انجام می‌شد، اما آن چه جالب است این بود که این روش برای تمام میمون‌ها موفقیت‌آمیز بود.
فقط در کشور بریتانیا، سالانه 11 هزار مرد تحت عمل وازکتومی قرار می‌گیرند. آماری که در سال‌های اخیر رو به کاهش گذاشته است چرا که  درمردان سن ازدواج افزایش یافته و تشکیل خانواده و فرزند آوری دیرتر اتفاق می‌افتد یا اینکه افراد به دلیل طلاق یا تمایل به داشتن فرزندان بیشتر از انجام این عمل خودداری می‌کنند.
اگر چه وازکتومی تا 99 درصد می‌تواند مانع از بارداری شود اما این جراحی می‌تواند منجر به تورم دردناک و ناراحتی‌های دنباله دار برای مردان شود. ضمن اینکه هزینه‌های این عمل را هم نباید فراموش کرد.
این ژل قابل تزریق جدید که واسل ژل (Vasalgel) نامیده می‌شود، از بافت متراکمی از مولکول‌ها تشکیل شده که سدی چسبناک را در لوله انتقال اسپرم‌ها ایجاد می‌کند.
تیم تحقیقاتیِ مبتکر این ژل پیشگیری از بارداری، یک سازمان ناسودبَر (یا غیر انتفاعی که هدف اصلی آن‌ها پشتیبانی از یک مورد یا موضوع خصوصی یا همگانی، بدون داشتن مقاصد تجاری است) است؛ بنابراین انتظار می‌رود که در صورت عرضه به بازار مصرف، این ژل تزریقی، قیمت بالایی نداشته باشد و پس از دریافت تأییدیه‌های بهداشتی لازم در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که مراحل اولیه آزمایش این ژل روی انسان، بسیار نویدبخش بوده است.
به اعتقاد متخصصان این روش، بسیار جالب است، چرا که در واقع همان فرایندی که در وازکتومی انجام می‌شود (یعنی مسدود کردن لوله منتقل‌کننده اسپرم ها)، این بار توسط یک ژل انجام می‌گیرد، که به آسانی و با انجام یک تزریق دیگر، مانع برداشته شده و فرد مجدداً توانایی باروری خود را باز می‌یابد.
اگر آزمایش‌ها نشان دهد که این روش عوارض خطرناک جانبی برای انسان ایجاد نمی کند، آنگاه می‌توان امیدوار بود که سرانجام راهی مناسب برای مردان ابداع شده، تا فرایند پیشگیری از باروری را به انجام برسانند. اما فراغ از اینکه چه مدت این روش مؤثر است، آنچه در این زمینه اهمیت دارد این است که خاصیت بازگشت پذیری این روش تا چه مدت پایدار می‌ماند. اگر بتوان با انجام آزمایش ها و تحقیقات لازم، از عوارض جانبی و بازگشت‌پذیری این روش اطمینان حاصل کرد، آنگاه این روش در مقایسه با وازکتومی از مزایا و ظرفیت‌های بیشتری برخوردار است.
مؤسسات خیریه‌ای که در زمینه کنترل جمعیت فعالیت دارند، از این روش جدید استقبال کرده، اما هشدار داده اند که این روش، در مقایسه با کاندوم، از انتقال بیماری‌های مقاربتی جلوگیری نمی کند. 
پیش بینی می‌شود که این روش با اقبال عمومی مواجه شود، به خصوص برای زوجینی که در مورد زمان بارداری به توافق رسیده اند یا مردانی که نمی خواهند ریسک بارداری را متحمل شوند ولی در آینده مایل‌اند تا فرزند داشته باشند.
البته باید مراقب بود که تا چه زمانی ژل تزریق شده، در پیشگیری از باردای مؤثر عمل می‌کند تا بتوان از بارداری‌های ناخواسته، جلوگیری کرد، ضمن اینکه این روش به هیچ وجه نمی تواند مانع از بیماری‌های مقاربتی شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی