[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

راه‌اندازی شعب ویژه امر به معروف در تمامی دادگستری‌های استان ، روزنامه شیراز نوین

بیست و سومین همایش آمرین با حضور آمران به معروف و ناهیان از منکر مردمی شهر شیراز در تالار آزادی برگزار شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان فارس در این همایش دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان با گرامی داشت سالروز شهادت مجاهد عرصه رسانه و خبرنگاری و تبریک به خبرنگاران و اصحاب رسانه با بیان اینکه امام خمینی(ره) می‌فرمایند، در خبر و خبررسانی اصل مردم محوری است و نه شخص محوری گفت: خبرنگاران ما هم باید مردم را محور قرار دهند همانطور که نظام ما هم مردم محور و مردم سالار است، که اگر شخص محور شد حقوق آحاد مردم به ویژه افراد دهک‌های پایین جامعه بیش از دیگران ضایع خواهد شد. 
سلیمان مهدوی با اشاره به وظایف ستاد امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد: ماموریت ستاد امر به معروف و نهی از منکر ایجاد گفتمان عمومی برای حق طلبی و حق گویی مسئولین و مردم است که در ابعاد مختلف بتوانند خدا محوری را در جامعه حاکم نمایند و این امر مستلزم شناخت معروف و منکر است. آحاد مردم بایستی با مطالعه دانایی خود را بالا ببرند. اصل امر به معروف و نهی از منکر برای دانا کردن نادان یا دانا کردن همدیگر است، در بحث امر به معروف و نهی از منکر حرف اول را دانایی میزند.
وی با بیان اینکه اگر مردم در صحنه حضور نداشته باشند و نسبت به مسائل بی تفاوت باشند گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند اگر در جامعه‌ای امر به معروف و نهى از منکر ترک شود، دو اثر شوم در پی خواهد داشت، یکی که بَدان و اشرار جامعه بر مردم مسلط شده و زمام امور را به دست خواهند گرفت؛ دیگری اینکه خوبان جامعه هر چه دعا کنند، دعایشان مستجاب نگردد.
وى افزود: با ترک این دو فریضه جامعه دچار آشفتگی خواهد شد. مصداق آن اتفاقی که در صدر اسلام افتاد، همان شهری که حجاج بن یوسف حاکم آن شد، قبل از آن حاکمیت با حضرت علی(ع) مظهر تمام فضائل و خوبی‌ها بود و علت آن چیزى به غیر از سکوت مردم و نخبگان و پذیرفته شدن حجاج بن یوسف توسط مردم نبوده است.
مهدوى در پایان بیان داشت: مردم ما باید معروف‌ها را گرامی بدارند و نسبت به یکدیگر و مسئولین آمر باشند، منکرها را تذکر داده و از انجام آن دوری کنند تا حادثه کوفه و دیگر حوادث مشابه تاریخ تکرار نگردد. مردم و جامعه، خود سرنوشت خویش را مشخص میکنند و در واقع از ماست که بر ماست. 
در ابتدای این همایش جانشین معاون امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های نظامی و قضایی ستاد استان فارس با بیان اینکه قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر هرچند دیر و با گذشت زمان بسیار طولانی به تصویب رسیده است، گفت: به واسطه قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، شخصیت آمر و ناهی مهمترین محور امر به معروف و نهی از منکر است.
محمدرضا غزالی گفت: با تصویب این قانون تکلیف و حجت برای آمرین و ناهیان برداشته شده است که اگر کسی اقدامی انجام دهد ممکن است در مظان اتهام، مظان جرم و مظان درگیری با حاکمیت و نیروی انتظامی قرار گیرد. این قانون آمده است تا این سدها شکسته شود.
وی افزود: آمران می‌توانند در خط اول میدان نبرد امر به معروف و نهی از منکر در مسائل ورود پیدا کنند و حاکمیت را پای قانون بیاورند. از آنجایی که بر اساس ماده هشت این قانون همه افراد حقِ دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر را دارا هستند از همه اجزای حاکمیت، همه سه قوه و همه دستگاه‌های اجرایی حکومت اسلامی ایران مطالبه گری داشته باشند. غزالی خاطرنشان کرد: از زمانی که این قانون تصویب شده است، حمایت جدی و همه جانبه آمران و ناهیان به عنوان یک تکلیف قانونی بر اساس بند 10 ماده 16 به عهده ستاد امر به معروف و نهی از منکر است که این کار شروع شده است. وی در پایان با اشاره به ماده 11 این قانون گفت: در همه شهرستان‌های استان، شعبه ویژه امر به معروف و نهی از منکر به همراه قاضی ویژه همراه با آموزش لازم برقرار شده است و در دادگستری استان فارس شعبه 24 دادیاری محاکم عمومی و دو دادگاه در شعب کیفری که مطلع و دغدغه مند هستند، شعبه ویژه رسیدگى به پرونده هاى با موضوع امر به معروف و نهی از منکر هستند. همچنین دفاتر حمایت قضایی از بسیج و ایثارگران موظف است هر اتفاقی برای آمر یا ناهی که منجر به رسیدگی قضایی شود را، هدایت و راهنمایی و مواظبت قضایی نمایند و برای ایشان وکیل تعیین کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی