[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

یکی از مناطق باارزش فارس در معرض تهدید است، روزنامه شیراز نوین

تابناک: تمب بحره یکی از مناطق مهم و باارزش در جنوب استان فارس به دلیل گسترش فعالیت‌های عمرانی، توسعه راه، کشاورزی، عبور دکل‌های برق، تلفن و حفاری‌های غیرمجاز در حال تخریب است. احمد سرخوش، سرپرست هیئت گمانه‌زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه تمب بحره در جنوب شهرستان لار با اعلام این مطلب در نشست گزارش به همکار، با اشاره به این که بیشتر فعالیت‌های باستان‌شناسی در مرودشت و فارس شمالی انجام شده است، گفت: در مناطق جنوبی فارس پژوهش‌های محدودی تا به امروز انجام شده و به همین دلیل درک درستی از وضعیت باستان‌شناسی این منطقه وجود ندارد. سرپرست هیئت گمانه‌زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه تمب بحره افزود: به دلیل پژوهش‌های کم در این مناطق شاهد گسترش فعالیت‌های عمرانی، توسعه راه، کشاورزی و به دنبال آنها از بین رفتن منطقه هستیم. او در ادامه به کشف آثار باستانی در سال ۹۲ در منطقه بیرم اشاره کرد و گفت: ظرفیت باستان‌شناسی این دشت بسیار زیاد است و ۵محوطه روباز پارینه سنگی به دست آمد که بیشتر مربوط به پارینه سنگی میانی هستند و شواهد بسیار محدودی نیز از دوره نوسنگی وجود داشت.
او با تأکید بر اهمیت محوطه تمب بحره و لزوم نجات‌بخشی آن گفت: اگرچه در پرونده ثبتی تمب بحره به عنوان محوطه دوره تاریخی (ساسانی و اسلامی) ثبت شده بود اما بررسی‌ها نشان داد، تمب بحره دارای فرهنگ‌های پیش از تاریخی مانند هزاره پنجم، به ویژه دوره باکون میانی است.
او با اشاره به لزوم تعیین عرصه به دلیل وضعیت نابه‌سامان این محوطه به دلیل توسعه‌های عمرانی شهر گفت: هدف نخست در طرح‌‌‌های تعیین عرصه و حریم مشخص کردن عرصه و حرایم محوطه در پیوند با شاخصه‌های محیطی و عوامل آسیب‌رسان است، در این تحقیق با آسیب‌شناسی محوطه و مستندسازی‌های صورت گرفته مانند تهیه نقشه توپوگرافی و جانمایی گمانه‌های آزمایشی بر روی آن، مشخص کردن حریم ساخت و سازهای شهری و مسیر راه‌های شهر و روستایی سعی شده پیشنهادهایی برای جلوگیری از آسیب بیشتر به محوطه مطرح شود و با پیشنهاد حریم و پس از تصویب آن از تعدی بیشتر به محوطه پیشگیری شود.
تخریب عمرانی، طبیعی و انسانی در محوطه
احمد سرخوش درباره مواد فرهنگی به دست آمده در محوطه به سفال‌های دوره‌های باکون، کفتری، دوره تاریخی اشاره کرد و گفت: با توجه به آثار و بررسی‌های انجام شده به نظر می‌رسد دوره‌های شاخص محوطه مربوط به دوره باکونی میانی و لپویی است. او افزود: در این محوطه سفال‌هایی متعلق به نیمه دوم هزاره سوم داریم که مربوط به فارس نیستند؛ بلکه به دلایل مختلف مانند شکل‌گیری تجارت دریایی در امتداد سواحل شمالی خلیج فارس رشد می‌کنند.
سرپرست هیئت گمانه‌زنی برای تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه تمب بحره در ادامه ضمن تشریح اقدامات انجام شده، گفت: در نخستین گام عکس‌های هوایی قدیمی منطقه با وضعیت فعلی مقایسه شد که مشخص شد با افزایش جمعیت تغییرات بنیادی در زیست بوم اتفاق افتاده است.
او محوطه تمب بحره را یکی از مناطق مهم و باارزش در جنوب استان فارس دانست و گفت: علاوه بر سفال‌‌های دوره باکون میانی، سفال‌هایی نیز در سطح محوطه شناسایی شد که بومی فارس نبود و متلعق به مناطق جنوب شرقی بودند و در منطقه میناب در تمب مارون هم مشابه این سفال به دست آمده است. او با اشاره به آسیب‌شناسی محوطه گفت: جاده به طور کامل این محوطه را بریده و دکل‌های چراغ برق و تلفن از روی عرصه محوطه رد شده اند.
این باستان‌شناس همچنین به ساخت و سازهای پیرامون محوطه به خاطر واگذاری زمین‌ها اشاره کرد و گفت: محوطه توسط فضای تجاری محاصره شده است و بخشی از عرصه محوطه و دامنه تپه هم تبدیل به محل زباله‌ها و نخاله‌ها شده است. او با ابراز تأسف از حفاری‌های غیرمجاز هشدار داد که در این محوطه مهم همه تخریب‌ها اعم از عمرانی، انسانی و طبیعی در حال انجام است. او در ادامه ضمن تشریح مراحل گمانه‌زنی، بررسی پیمایشی و تهیه نقشه توپوگرافی گفت: در پایان ترسیم خطوط عرصه و حرایم و پیشنهاد ضوابط تصویب و حریم درجه یک و دو مشخص شد. 
احمد سرخوش در ادامه از آموزش باستان‌شناسی به دانش‌آموزان ۱۲مدرسه در محوطه خبر داد و گفت: یکی از اهداف این پروژه آگاهی‌بخشی و آشنایی دانش‌آموزان با فعالیت‌های باستان‌شناسی و افزایش حساسیت آنها نسبت به لزوم مراقبت و حفظ محوطه ها و آثار تاریخی بود.
او با اشاره به این که این دانش‌آموزان دختر و پسر از مقاطع مختلف تحصیلی بودند، افزود: در محلی خارج از عرصه همراه دانش‌آموزان گمانه‌زنی و کاوش کرده و آنها را با روش و ابزار و فعالیت های باستان شناسی آشنا کردیم.
جمع آوری خرده سفال ها
سرخوش همچنین از جمع‌آوری خرده سفال‌های سطح محوطه‌های تاریخی توسط مردم محلی در مناطق جنوبی استان فارس، بخش‌های غربی استان هرمزگان و شرق استان بوشهر خبر داد. به گفته این باستان‌شناس، زنان سفال‌فروش این خرده سفال‌ها را برای فروش جمع‌آوری می‌کنند. این خرده‌سفال‌ها بعد از آسیاب و خمیر شدن، در ساخت ساج (وسیله‌ای برای پخت نان در تنور) استفاده می‌شود. او با اشاره به این که در این روند، خرده سفال‌های تاریخی از بین می‌روند، در توضیح یکی دیگر از پیامدهای این موضوع گفت: ساج‌های سفالی معاصر بعد از تخریب و از بین رفتن ممکن است با خرده سفال‌های قدیمی اشتباه شوند و باستان‌شناس‌ها باید نسبت به این موضوع بسیار حساس باشند؛ چرا که ممکن است در دوره‌‌های مختلف زمانی در گذشته نیز اتفاق‌های مشابهی روی داده باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی