[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۲
  • دوره جدید

به همت جمعیت هلال‌احمر برگزار شد سومین تمرین منطقه‌ای اسکان و تغذیه اضطراری در کازرون، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعید رضا امیر آبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

سومین تمرین مقیاس کامل اسکان و تغذیه اضطراری در شهر کازرون برگزار شد. کرمی آزاد جانشین مدیر عامل جمعیت هلال احمر فارس در حاشیه این تمرین در سخنانی گفت: ارتقاء سطح آمادگی دستگاه‌های دخیل در امر مدیریت بحران و افزایش تاب‌آوری مردم در زمان وقوع حوادث، مهم‌ترین فلسفه برگزاری چنین مانورهایی است.کرمی آزاد با اشاره به مهم بودن مبحث آموزش، تأکید کرد: شهرستان‌های در معرض حادثه‌خیزی نیازی ضروری و مضاعف به تمرین درس آموخته‌های مدیریت بحران دارند.
جمالی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر در راستای اجرای تمرین اسکان و تغذیه اضطراری در شهرستان کازرون گفت: این سومین تمرین از نوع مقیاس کامل و از سری تمرین‌های طرح‌ریزی شده در مناطق پنج‌گانه استان فارس بود که پس از اجرا در شهرستان‌های آباده و داراب و مشارکت شعب شمال و جنوب شرق جمعیت در این تمرین‌ها این بار در کازرون و در جنوب غرب فارس به اجرا درآمد.
وی در ادامه افزود: در این تمرین شهرستان کازرون به عنوان شهر حادثه دیده انتخاب گردید و تیم‌های عملیاتی شعب معین بنا به طرح عملیاتی جمعیت هلال احمر استان فارس از شهرستان‌های ممسنی، رستم، سپیدان و شیراز به همراه دستگاه‌های عضو کارگروه امداد نجات و آموزش همگانی شهرستان کازرون در این عملیات امدادی شرکت نمودند.
 در این عملیات فرضی که به دنبال وقوع زمین لرزه‌ای به بزرگی 6 در مقیاس ریشتر در کازرون روی داده بود 500نفر از شهروندان به علت تخریب منازل مسکونی خود بی‌خانمان شده بودند که با تمهیدات اندیشیده شده در جلسه اضطراری مدیریت بحران شهرستان کازرون و مشارکت کلیه دستگاه‌های عضو شورای مدیریت بحران شهرستان اردوگاهی با ظرفیت اسکان 125خانوار و با در نظر گرفتن کلیه امکانات زیستی و حیاتی در منطقه شهرک پردیس کازرون ایجاد شد.
در این عملیات فرضی 120نفر از امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر در قالب 24تیم عملیاتی به همراه تیم‌های مدیریتی از مدیریت بحران استانداری فارس و فرمانداری شهرستان کازرون و همچنین تیم‌های عملیاتی ادارات برق، آبفا شهری، شبکه بهداشت و درمان شهرستان، مرکز فوریت‌های پزشکی 115، نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی، بهزیستی، آموزش و پرورش، مخابرات، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، اداره راه و شهرسازی، شهرداری کازرون ، آتش‌نشانی،  به همراه 47دستگاه خودرو عملیاتی مشارکت نمودند. از نقاط قوت این تمرین استقرار خودرو ارتباطات مرکز کنترل و هماهنگی عملیات استان فارس در محل بود که با تجهیزات ماهواره‌ای موجود امکان برقراری ویدیوکنفرانس را از محل حادثه با تهران و سایر مراکز عملیاتی فراهم نمود.
جمالی با اشاره به اینکه از راه‌های کسب آمادگی‌های عملیاتی و سنجش توان نیروها و امکانات دستگاه‌های امدادرسان برای مواقع ضرور، انجام تمرین‌های هدف‌مند و برنامه‌ریزی شده با شبیه‌سازی سوانح است خاطرنشان کرد: این تمرین‌ها منجر به ایجاد شناخت صحیح و درک موقعیت موجود خواهد شد و برنامه‌ریزی‌های آینده نیز مبتنی بر نتایج حاصله از این تمرین‌ها منطبق بر پیش‌بینی واقعیات موجود انجام خواهند گرفت که در نهایت منجر به تعریف رویه‌های مشخص و راهبردهای مشترک برای پاسخگویی به نیازهای حادثه خواهند شد.
همچنین وی شناسایی منابع و نحوه تأمین نیازهای تغذیه‌ای آسیب‌دیدگان اسکان یافته در سوانح و حوادث، شناسایی نقاط ضعف مدیریتی در برپایی اردوگاه اسکان اضطراری و بررسی میزان تعامل و همکاری دستگاه‌های عضو کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی را از اهداف عمده این تمرین بیان نمود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی