[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

قیمت تمام‌شده، بحران بخش تولید، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری فارس گفت: در بخش صادرات، دولت 700میلیون دلار با نرخ سود 11درصد در اختیار بخش خصوصی قرار داده است که فعالان بخش صادرات این استان می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز،کریم عربی در نشست بررسی موانع فضای کسب و کار و چالش‌های پیش روی صنایع کنسروی استان فارس که با حضور فعالان بخش خصوصی صنایع غذایی این استان در شیراز برگزار شد، افزود: هدف ما برطرف کردن مشکلات بخش خصوصی و آسان سازی شرایط تولید در فارس است.
وی بیان داشت: برای رفع مشکلات بخش خصوصی، مسائل خارج از اختیارات استان را هم از طریق شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور دنبال می‌کنیم و از سوی دیگر بخش خصوصی نیز باید آگاهانه در عرصه اقتصاد گام بردارد زیرا زمان آزمون و خطا نیست.
عربی اظهار کرد: موضوع بالا بودن هزینه برق، گاز و محاسبه تعرفه آنها بر اساس هزینه بخش کشاورزی را در شورای گفت و گوی استان پیگیری و مواردی از جمله بررسی نرخ سود 18درصد بانک‌ها، بررسی راهکار ایجاد پست هوایی برق و نشست با مدیران مالیات و بانک‌های استان را با حضور بخش خصوصی در کارگروه تسهیل استان مطرح و دنبال می‌کنیم.
وی، با بیان اینکه بخش خصوصی و دولت باید برای رفع مشکلات اقتصادی کشور همبستگی و همدلی داشته باشند گفت: ما حامی بخش خصوصی هستیم زیرا بر این باوریم که بخش خصوصی تنها راه نجات اقتصاد کشور است و باید از این بخش حمایت کرد.
او اظهار داشت: اگر چه برخی ایرادها و مشکلات جدی مربوط به مقررات و ضوابط کار در اداره‌های دولتی وجود دارد، اما بخش خصوصی هم نتوانسته متناسب با بازار فعالیت داشته باشد و ضروری است هر 2بخش برای رفع مشکلات موجود در حوزه اقتصاد همت کنند.
وی، همچنین بر ارتباط هرچه بیشتر بخش خصوصی با اتاق بازرگانی شیراز تاکید کرد و گفت: به هر میزان که ارتباط واحدهای صنعتی و تولیدی در این استان با اتاق بازرگانی شیراز بیشتر باشد، به تبع آن فعالیت‌های انجام شده موثر‌تر خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز هم در این نشست گفت: هم اینک بخش تولید دچار بحران قیمت تمام شده است و در این میان بخش دولتی نباید هزینه‌های اضافه را بر بخش خصوصی و تولیدکنندگان تحمیل کند.
جمال رازقی بیان کرد: امروز همه در کشور و استان فارس موظف به کمک به بخش تولید برای احیای اقتصاد کشور هستند نه اینکه بخش دولتی بخواهد هزینه‌هایی را که خود باید بپردازد از بخش تولید تامین کند.
وی، با اشاره به موازی کاری در مباحث آموزش، بازرسی و نمونه برداری در دستگاه‌های دولتی گفت: بازرسی وظیفه حاکمیت است که قابل واگذاری نیست و مالیات‌هایی که از مردم دریافت می‌شود برای انجام چنین اموری است و نمی‌شود بخش خصوصی علاوه بر مالیات، هزینه‌های جداگانه‌ای را برای انجام کارهایی که حاکمیت دولتی دارد، پرداخت کند.
رازقی اظهار داشت: اداره نظارت و استاندارد باید در طول سال چندین آزمون را از واحدهای صنایع غذایی بگیرد در حالی که در برخی از موارد در نتایج این آزمون‌ها که در طول سال انجام می‌شود مغایرتی وجود ندارد از این رو می‌توان آنها را سالی یک بار انجام داد.
وی، با اشاره به درخواست فعالان بخش خصوصی مبنی بر حذف افزایش تعرفه گاز، گفت: شرکت گاز هیچ مصوبه قانونی برای افزایش تعرفه گاز واحدهای صنعتی ندارد و ضروری است به این موضوع رسیدگی شود.
رازقی با اشاره به اینکه با چنین کارهای اضافه‌ای نباید هزینه‌های دیگری بر قیمت تمام شده تولید وارد شود، اظهار داشت: مشکلات بخش خصوصی این استان را برای روان سازی شرایط تولید در شورای گفت و گو پیگیری می‌کنیم و چنانچه راهکار مناسبی در استان اتخاذ نشد آن را در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور پیگیری خواهیم کرد.
رازقی ادامه داد: اتاق بازرگانی شیراز برای تقسیط ارزش افزوده و بخشش تا 80درصد جرایم مالیاتی، تفاهم نامه‌ای با اداره کل امور مالیاتی منعقد کرده است که در حال اجراست.
در این نشست، فعالان بخش خصوصی در حوزه صنایع غذایی استان فارس، مشکلات فراروی خود را در بخش‌های تامین اجتماعی، نرخ سود بانکی، دارایی و مالیات، ایجاد شرایط دریافت وام از بانک‌های خارج با حمایت بانک‌های داخلی، تقسیط ارزش افزوده و حذف موازی کاری، مطرح کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی