[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

وظایف والدین در مورد فرزندان سنین دوره نوجوانی و جوانی، روزنامه شیراز نوین

پدران و مادرانی که فکر می کنند همه چیز را می دانند ؛ بعضی از پدر و مادرها وقتی نوجوان می خواهد با آنها گفتگو کند طوری برخورد می کنند که انگار همه چیز را بلد هستند، بالا منبر می روند و نصیحت ها و توصیه‌های خود را شروع می کنند که قبلاً به تو گفته بودم، من می‌دانستم این بلا سرت می آید، وقتی من مثل تو بودم، فکر من بهتر کار می کند، تو هرگز نمی خواهی بفهمی، هر چه باشد من بهتر می دانم
گاهی پدران و مادرانی که در نقش یک قاضی عمل می کنند: یعنی به جای اینکه به درک مسائل بپردازند. رازداری کنند و احساسات او را درک کنند، قاضی می‌شوند و درباره احساسات فرزند خود قضاوت می‌کنند، یعنی آنقدر خودشان را بالا می برند که فقط می خواهند خودشان راتبرئه و فرزندشان رامحکوم کنند. 
مثلا میگوییم : این دفعه چه دسته گلی به آب دادی؟ من می دانم مقصر تو بوده ای، هزار بار این نکته را گفته بودم که اشتباه می کنی، من می دانم به اندازه کافی درس نخوانده ای. 
پدران و مادرانی که در نقش یک ترحم کننده بااو صحبت می کنند: بعضی از پدر و مادرها از موضع دلداری دهنده افراطی برخورد می کنند و به جای این که مسائل را بپذیرند و حل کنند از فرزند خود پرستاری می‌کنند: می خواهی آب سرد برایت بیاورم، ناراحت نباش چیزی نیست ، پاشو کمی استراحت کن، حالا یک دوش بگیر، ما هم این مراحل را پشت سر گذاشته‌ایم. آخر جوان شما پیش شما نیامده است که به او بگویید استراحت کند آمده است درد دل کند، مشاوره بگیرد ، کمک بگیرد، و چند بار که با ترحم شما روبرو شد دیگر دلیلی نمی بیند با شما حرف بزند..
بعضی از پدر و مادرها فقط در نقش یک نقاد ظاهر می شوند، بدترین شیوه برخورد در گفتگو با فرزندان این است که به محض این که آنها می خواهند لحظه‌ای را با پدر و مادر خصوصی حرف بزنند سیل انتقادها مخصوصا از جانب پدر همیشه دانا شروع می شود ومی‌خواهندبگویند ما بلد بودیم و تو بلد نیستی، مثلاً در حد سن خودت حرف بزن، فکر نمی کنم به گروه خون تو بخورد، آنقدر هم بزرگ نشده ای، دهانت بوی شیر می دهد، برو بچگی کن. 
نوجوان وجوان وقتی ناراحت هستند یک گوش شنوا، یک یار صمیمی، یک همدل می خواهند که آنها را درک کند وقتی احساسات او را درک کردید ، راه حل خوب ارائه نمودید ، حرف های خوب برای گفتن دارید با عجله و شتاب جواب ندادید، به نقطه نظرات او گوش کردید، اینجاست که مورد قبول واقع شده اید، یعنی راه نفوذ در فرزند خود را پیدا کرده اید. 
هادی رازی، معاون اجرایی دبستان خاک ره دو، ناحیه یک شیراز

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی