[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

نوع واکنش والدین به رفتار فرزندان ، روزنامه شیراز نوین

سطوح مختلف از واکنش های والدین به فرزندانشان در همه ابعاد رفتاری وجود دارد
برخی والدین هراس دارند، دست و دلشان می لرزد و تعجب می کنند که چرا فرزندانشان رفتار بهتری ندارند. 
برخی منتظر می مانند تا وقتی موقعیتی اتفاق بیفتد و به عنوان فرصت های یادگیری از آن استفاده کنند. 
سومین گروه می تواند بحث راجع به مشکلات را، قبل از که آن ها اتفاق بیفتند، در دستور کار خود قرار دهد. 
در سطح سوم، ما با گفت وگو درباره معضلات رفتاری، با فرزندان و دانش آموزان ، قبل از آن که این گونه مشکلات اتفاق بیفتد، با ایجاد سازه های ذهنی گسترده، ابزارهای قدرتمند سازگاری با مشکلات مشابه دردنیای واقعی را برای آنان فراهم خواهیم آورد. 
هر مشکل یک فرصت برای اعضای خانواده است تا بسیاری از ارزش های اخلاقی را جست و جو کنند، سؤال کنند و روشن نمایند. نظریه پردازانی چون پیاژه و گلبرگ مباحث مفصل را دراین باره تشریح کرده‌اند؛ اما به زبانی ساده و کاربردی می توان سناریوهای آسان برای یادگیری طراحی کرد تا ضمن بحث و گفت و گو و ایجاد هیجان های مثبت، یادگیری را تسهیل نمود. در روال هر داستان، برای مخاطبین، بایستی از سوالات تفکر برانگیز استفاده کرد تا میل به پرسشگری پرورش یابد. بنابراین باید به کودکان و دانش آموزان امکان فعالیت های گفتمانی را بدهیم که آزادی عمل در پرسشگری داشته باشند و الگویی از کاوشگری را در اختیارشان بگذاریم تا بتوانند آن ها را در خود نهادینه کنند و به کار بندند. 
تجربه قصه گویی و قصه نویسی تنها به‌دوران کودکی اختصاص ندارند. قصه ها بخشی از زندگی ما به شمار می آیند و اولین واکنش ما به طور معمول تنها فکر کردن در مورد قصه های خوب شکل گرفته با طرح‌های داستانی واضح و نویسندگان مشخص است. 
داستان می تواند به کلام یا نوشتار، به تصویر ثابت یا متحرک، به ایما و اشاره یا آمیزه ای سامان یافته از تمام این گوهرها تکیه کند تا به این واقعیت برسیم که اساساً تعلیم و تربیت هنر است و معلمان و والدین با ذوق خود هنگامی که آن را از روزمرگی و کسالت دور می کنند، این هنر را تبیین می کنند. 
طاهره عدلو، دبیرشاغل در دبیرستان دوره دوم ایمان و هنرستان هنرواندیشه ، ناحیه یک شیراز

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی