[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

پرهیز از یکنواختی در زندگی، روزنامه شیراز نوین

توصیه می‌شود در زندگی خانوادگی از یکنواختی، اجتناب کنید. برای خانواده و فرزندان برنامه‌های مشترک و متنوع برای با هم بودن طراحی کنید و هر فرصتی که دست دهد با همسر و فرزندتان به گفت‌وگو بپردازید و صحبت کنید و در یک فضای محبت‌آمیز، محرمانه و صمیمانه ارتباط کلامی و عاطفی برقرار نمایید. برای این منظور تلاش کنید فضایی ایجاد شود که فرزندتان به شما اعتماد کند و بتواند آزادانه و در خلوت با شما راز و نیاز نماید و از نگرانی‌ها، علاقه‌ها، خواست‌ها، احساسات و مسائل و مشکلات خود با شما حرف بزند. 
به طور مشخص پیشنهاد می‌شود که هنگام خواب یعنی قبل از این که کودک به خواب برود، در کنار بستر او دقایقی دراز بکشید یا بنشینید و در حالی که او را در آغوش می‌گیرید و او را نوازش می‌کنید، آرام‌آرام با او حرف بزنید و از او بخواهید که نگرانی‌ها و احساسات خود را نسبت به اعضای خانواده، مدرسه و دوستانش بازگو کند. پیشنهاد می‌شود این کار به طور متناوب یک شب توسط مادر و یک شب توسط پدر صورت گیرد. 
برخی از والدین گمان می‌کنند همین که برای فرزند یا فرزندانشان غذا، پوشاک، لوازم مدرسه و اسباب بازی تهیه کردند، دیگر وظیفه‌شان تمام شده است. در حالی که به اینگونه مادران و پدران باید گفت که فرزند یا فرزندان شما فقط نیازهای مادی و جسمانی ندارند، بلکه آنان نیازهای روانی، عاطفی و معنوی نیز دارند که ارضای آنها به همان اندازه رفع نیازهای مادی و جسمانی ضروری است و از ارزش و اهمیت برخوردار است. از این رو، از زبان فرزندان می‌شنویم که می‌گویند، ای مادر، ای پدر، احتیاجم همه پوشاک و غذا تنها نیست، من به امنیت خاطر، چو غذا محتاجم.
پدران و مادران عزیز درست است که بازی، زندگی کودک است و فرزندان شما به اسباب بازی نیاز دارند، اما آنان بیش و پیش از هرچیز وجود شما را می‌خواهند و حضور گرم و صمیمی شما در خانه و خانواده برای آنان ارزشمندتر و حیاتی‌تر است. از این رو توصیه می‌شود این حضور ارزشمند و حیاتی خود را روزانه با اختصاص دادن زمان با کیفیت برای باهم بودن در کنار فرزندتان، حتی اگر مقدار آن محدود هم باشد، به آنان هدیه کنید. بدون تردید ارزش این هدیه بیش از هدیه دادن اسباب‌بازی‌های گران‌قیمت است. 
موسی دامن افشان، دبیر شاغل در دبیرستان بوعلی یک، ناحیه یک شیراز

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی