[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۵
  • دوره جدید

مرغ همچنان گران است، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: در حالی که ماه‌ها از افزایش قیمت گوشت مرغ می‌گذرد و مرغداران عامل آن را گرانی جوجه یک روزه می‌دانند و این محصول طی هفته‌های گذشته با کاهش قیمت ناشی از بورسی شدن و تفاهم نامه‌های مختلف مواجه شده است، قیمت گوشت مرغ در بازار همچنان بالاست و به گفته مدیرعامل اتحادیه مرغداران، بازار این محصول طی یک ماه گذشته تغییری نکرده و ثابت مانده است.
طی ماه‌های گذشته قیمت گوشت مرغ در بازار نوسان شدیدی داشت و از کیلویی حدود ۶۵۰۰تومان به بیش از ۸۵۰۰تومان رسید. البته مرغداران عامل این افزایش قیمت را گرانی ناگهانی و غیرقانونی جوجه یک روزه می‌دانستند که به قطعه‌ای بیش از ۲۵۰۰تومان رسیده بود و در این میان مذاکرات آنها با یکدیگر بر سر کاهش قیمت این محصول و به عبارتی دیگر ماده اولیه تولید گوشت مرغ ادامه پیدا کرد. تا جایی که محمدعلی کمالی سروستانی- مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی- در این‌باره گفت: طی هماهنگی‌های انجام شده با تولیدکنندگان جوجه یک روزه مقرر شد که از ابتدای شهریورماه ۲۰درصد از تولید خود را در بازار بورس با قیمت پایه ۱۷۰۰تومان و نوسان مثبت و منفی ۱۵درصد عرضه کنند، از سوی دیگر نیز ۲۰درصد را خود با قیمت قطعه‌ای ۱۸۰۰تومان و ۱۰درصد را نیز در اختیار اتحادیه قرار دهند تا با همین قیمت در اختیار مرغداران قرار دهد.
وی افزود: با آغاز اجرای این طرح و استقبال مناسب مرغداران قیمت جوجه یک روزه شکسته شد و به کمتر از ۲۲۰۰تومان در بازار رسیده است که امیدواریم با ادامه آن قیمت جوجه یک روزه به نرخ منطقی خود بازگردد و مرغداران بتوانند هزینه‌های تولیدشان را به گونه‌ای کنترل کنند که قیمت گوشت مرغ نیز متعادل شود.
در حالی که قیمت جوجه یک روزه کاهش پیدا کرده است، بازار گوشت مرغ تغییر چندانی نداشته و براساس آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به بیست و هفتم مردادماه هر کیلوگرم گوشت مرغ به صورت متوسط در سطح شهر ۸۱۴۹تومان عرضه شده که گرچه نسبت به هفته قبل ۱.۴درصد کاهش داشته، اما همچنان ۲.۶ از هفته مشابه ماه گذشته و ۱۶.۹درصد از هفته مشابه سال گذشته گران‌تر است.
البته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی درباره بازار گوشت مرغ نیز اظهار کرد که قیمت این محصول طی سه هفته و حتی یک ماه اخیر افزایش و نوسان نداشته و ثابت مانده است و هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری ۵۵۰۰تومان و گوشت مرغ شیرین پک شده آماده مصرف کیلویی ۸۳۰۰تومان در بازار خرده‌فروشی به دست مردم می‌رسد که نسبت به بازه زمانی مذکور تغییر محسوسی نداشته است. با توجه به اینکه گوشت مرغ یک محصول پروتیینی ارزان‌قیمت در بازار بوده که مردم طی سال‌های گذشته به دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز و ناتوانی در خرید آن به سمت مصرف گوشت مرغ سوق پیدا کرده‌اند، انتظار می‌رود که وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مسئول تأمین و تنظیم محصولات بازار کشاورزی این ماده پروتئینی ارزشمند و ارزان قیمت را برای مردم به حالت تعادل برساند تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی