[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

کلاس داوری، روزنامه شیراز نوین

 تاثیر روانشناسی در داوری فوتبال و فوتسال

 

 •ناصر صناعی
 پیشکسوت داوری

در مساله داوری، بهتر دانستن قوانین یا کامل دانستن آن هرچند یک اصل مهم و الزامی است اما کافی نیست. هر کس از کلاس داوری هر چند با نمره ممتاز فارغ التحصیل شود، نمی تواند یک داور بسیار خوبی باشد و آن تجربه است که از یک داور جوان، داوری با تجربه، صبور و آبدیده می سازد. داور خوب شدن بستگی به کار مداوم، دیدن میادین مختلف و سردی و گرمی چشیدن دارد.

چنانچه سالیانه فقط چند قضاوت انجام بدهیم، داور موفقی نخواهیم بود و همواره درجا می زنیم. برای انجام یک قضاوت خوب، تنها اجرای صحیح قوانین و مقررات، جاگیری مناسب، جابجایی ایده آل و در نظر گرفتن سایر اصول و مبانی مکتوب در کتاب ها و جزوات داوری کافی نیست. بلکه روانشناسی، یک اصل مهم در امر داوری است که توسط داوران رده بالای کشورهای جهان در مسابقات مختلف ورزشی، خصوصاً فوتبال و فوتسال در نظرگرفته می شود و در بسیاری از مواقع، راه را برای آنان هموار می سازد.
روانشناسی خود یک برنامه وسیعی است که نکاتی از آن در ارتباط با قاضیان رشته های ورزشی است و می‌تواند راهنمای خوبی برای آنان باشد.
در مسئله داوری، همیشه دو بعلاوه دو مساوی با چهار نیست. بدین معنی که قوانین و مقررات را دقیقاً برابر متن و یکنواخت نمی توان در زمین مسابقه پیاده نمود. قانون را می توان لمس کرد ولی به هیچ وجه نباید آنرا شکست.
در مقابل یک بازیکن معروف(ستاره) نباید احساس کنیم که شخصیت ما از او کمتر است.چون یک داور معروف نیستیم داور باید یک آقای به تمام معنا و بر این باور باشد که او یک مدیر قابل و مجری صحیح قوانین است. کنترل و اداره مسابقه از هر لحاظ به عهدهاو می‌باشد. داور نباید با بازیکن زیاد صمیمی و یا کلاً جدا از او باشد. لازم است شخصیت خود را حفظ کند. اگر با بازیکن زیاد صمیمی و معاشرت داشته باشید، احترام زیادتری برای شما قائل نیست و چنانچه زیاد از او دوری کنید به همین نحو!
شما داوران اکثراً برای بازیکنانی قضاوت می کنید که آنها را می شناسید. اما نباید قبلاً در مورد بازیکنان تصمیمی را در ذهن خود خطور نمائید، بلکه باید در جریان بازی رفتار و انگیزه آنان را بفهمید.
هیچ وقت نمی شود از قبل قضاوت کرد که این مسابقه آسان یا مشکل است. چون در گذشته بازی آنها را دیده‌ایم. آن هوش و ذکاوت داور است که در اوایل مسابقه نحوه بازی را بسنجد و تشخیص دهد که چگونه باید قضاوت کرد.
در طول مسابقه اشکالی ندارد که داور با بازیکن، اندکی صحبت کند. اما این صحبت ها همیشه مختصر و مربوط به همان موضوع زمانش باید باشد. بارها اتفاق افتاده که چند کلمه صحبت با بازیکن داور موفق شده است او را آرام و از رفتار ناشایست احتمالی باز دارد. (اما در زمین مسابقه نباید کلاس داوری برگزار کند) یک مربی زمانی که از اشتباه بازیکن خود در مقابل داور دفاع می کند، او هم مسئولیتی دارد. شما در آن لحظه چنانچه خودتان را به جای او بگذارید، موقعیت مربی را بهتر درک می کنید. اینجاست که روانشناسی به کار می آید. نباید با ناراحتی ایشان را ترد و از خود برانیم. بلکه باید وی را قانع کنیم که اشتباه می کند. چنانچه به او بگوئید حق با شماست، خوشحال می شود. لیکن بعداً احترام زیادی برای شما قائل نخواهد شد. چون به نظر مربی شما اشتباه کرده اید و حقی از تیم وی ضایع گردیده است. یک داور به هنگام قضاوت نباید به حوادث سپری شده از بازی یا اتفاقاتی که ممکن است در زمان باقیمانده رخ دهد توجه داشته باشد. بلکه باید هر لحظه از مسابقه را فقط برای همان لحظه قضاوت نماید و هیچ وقت اشتباهی را با اشتباه دیگر جبران نکند.
یک داور بایدهمواره انتقادپذیر بوده و در پی رفع اشکالات احتمالی خود برآید

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی