[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

قرار سبز هفته اول مهر؛ فعالان محیط زیست به پاکسازی غارها رفتند، روزنامه شیراز نوین

فعالان محیط زیست سراسر کشور در قرار سبز هفته اول مهرماه، به فعالیت‌های متنوعی برای حفظ محیط زیست پرداختند. به گزارش خبرنگار مهر، سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه محیط زیست نخستین هفته مهرماه را با انجام فعالیت‌های متنوعی در راستای حفظ محیط زیست کشور سپری کردند. در پارک ملی بمو در استان فارس طی پروژه برآورد جمعیت پلنگ در پارک ملی بمو، یک کاراکال توسط مؤسسه حامیان حیات وحش پارس ثبت و مستند شد. این پروژه توسط این گروه و همکاری اداره کل محیط زیست استان فارس از بهار ۱۳۹۵ آغاز  شده است.
در شهر مهاباد استان آذربایجان غربی همزمان با شروع مدارس، طرح مهرسبز با محوریت کمک به دانش‌آموزان کم‌بضاعت با تلاش انجمن سبزاندیشان جوان مهاباد به اجرا درآمد. در این طرح که در ۸نقطه شهر مهاباد برگزار شده و همچنان نیز ادامه دارد، کمک‌های مردمی در قالب کیف، نوشت‌افزار و کتابخانه کوچک به دانش‌آموزان روستاهای مرزی شهرستان سردشت تحویل داده شد.
در شهر سبزوار در استان خراسان رضوی طرح مشترک دبستان غفوری و سمن سرزمین بادغوث سبزوار برای استفاده از کیسه‌های تجدیدپذیر به جای نایلون برای کتاب‌های دانش‌آموزان انجام شد. در شهر آبدانان استان ایلام دانش‌آموزان دبیرستان فراست آبدانان با همت انجمن بانوان طبیعت دوست، شروع مدرسه را با لیوان دائمی و شعار نه به لیوان یک بار مصرف آغاز کردند.
در شهر مشهد در استان خراسان رضوی کارگروه حفظ محیط زیست برنامه‌ای را در قالب بازی برای کودکان در منطقه دره دهبار و غار مغان انجام دادند و پس از آن، اقدام به پاکسازی مسیر و همچنین ترویج فرهنگ جمع آوری زباله های شخصی کردند.
در شهر لالی در استان خوزستان، اعضای انجمن دوستداران طبیعت شهرستان لالی اقدام به جشن تولدی در دل طبیعت وکاشت ۳۰نهال در پل قدیم شهرستان لالی کردند.
در شهر خرم‌آباد در استان لرستان اعضای قرارسبز، کمپین کما و انجمن بلوط‌بان با حضور در منزل مظفر افشار، پدر بلوط ایران، مراتب قدردانی خود را نسبت به فعالیت‌های ایشان ابراز کردند.در شهر گیلان‌غرب در استان کرمانشاه جهانگیر پرخاره، مسیر طولانی را برای مهار آتش‌سوزی گرماب گواور گیلان‌غرب پیمود.
در شهر تهران حمایت از پرندگان، تنوع زیستی و حیات وحش در راستای ترویج فرهنگ نذرهای محیط زیستی توسط فعالان محیط زیستی و گروه ایرانی سبز، در منطقه ۱۰ در پانزدهمین نمایشگاه فرهنگی عطر سیب انجام شد.
در تهران برنامه‌ای هم در خصوص بررسی مشکلات محیط زیستی کوه درکه تهران توسط انجمن صفیرسبز انجام گرفت. این گروه همچنین سفری دو روزه به شهر نافچ از توابع شهرکرد، مرکز استان چهار محال و بختیاری داشته است.
همچنین در تهران گروه دانشجویی می بریم که فعالیت‌های خود را با تمرکز بر مقوله خودرود اشتراکی در سفرهای شهری آغاز کرده‌اند، در روز جمعه ۳۱شهریور به مناسبت روز جهانی بدون خودرو همراه با شهروندان تهرانی در پیاده‌روی همگانی شرکت کردند و در طول مسیر تلاش کردند مفاهیم کارپول و فرهنگ همسفری را به شرکت کنندگان این رویداد معرفی کنند. در این پیاده‌روی، وزیر راه و شهرسازی و شهردار تهران نیز شرکت داشتند.
در شهر نورآباد ممسنی در استان فارس هم  به مناسبت روز جهانی بدون خودرو، شهروندان این شهر در برنامه‌ای که توسط انجمن حامیان طبیعت زاگرس ترتیب داده شده بود پا به رکاب شدند.در شهر فسا استان فارس هم اعضای انجمن حافظان سبزاندیش و جوانان فعال فسایی در حمایت از روز جهانی بدون خودرو مسیرهایی از شهر را رکاب زدند.
در شهر اراک استان مرکزی به مناسبت روز جهانی بدون خودرو در همایشی با نام طبیعت پاک هوای پاک، منطقه گردشکری گردو با همت انجمن‌های محافظان طبیعت، سیکا و ادفا پاکسازی شد. همچنین در منطقه بمو در استان فارس پاکسازی یکی از چشمه‌های منطقه حفاظت شده پارک جنگلی بمو، با همت انجمن دوچرخه سواری کافه دوچرخه انجام گرفت.
در شهر مشکین‌شهر استان اردبیل پاکسازی پارک جنگلی مشکین شهر توسط گروه مردمی یاشیل یاشام و حامیان محیط زیست مشکین شهر انجام گرفت.
در شهر شیروان استان خراسان شمالی بیستمین همایش گروه طنین پاکبانان شیروان با پاکسازی بولوار فجر این شهر برگزار شد.
در منطقه مارگون و پولادکف در استان فارس، صد و چهل و سومین برنامه پاکسازان طبیعت فارس با فرهنگسازی و پاکسازی در آبشار مارگون و کمپ عشایری پولادکف سپیدان انجام گرفت. هزینه ورودی که در سه ماهه تابستان از گردشگران و بازدیدکنندگان گرفته می‌شد، در راستای حفظ پاکیزگی منطقه استفاده شد و به همین دلیل در این منطقه زباله ای یافت نشد.
در شهرستان دشتستان استان بوشهر به مناسبت دوم مهر روز غار پاک، هیئت کوهنوردی شهرستان دشتستان با همراهی و همکاری اداره حفاظت محیط زیست این شهر و اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و صداوسیمای بوشهر اقدام به برگزاری مراسم کوه‌نوردی و غارنوردی و پاکسازی غار کوریگ دشتستان کرد.
در شیراز استان فارس غارهای شاپور، انگره مینو و همچنین چشمه چنار بمو، توسط انجمن‌های کوهنوردان، میثاق قائمیه و فاتح در استان فارس به مناسبت روز غار پاک، پاکسازی شد.
در فیروزآباد استان فارس برنامه پاکسازی غار چکه نمدی واقع در ارتفاعات تنگاب فیروزآباد توسط جمعیت زیست محیطی دوستداران طبیعت و انجمن کوهنوردی شهرستان و همکاری اداره محیط زیست انجام گرفت.در شهر مراغه استان آذربایجان شرقی غار هامپوئیل مراغه توسط محیط بانان و دوستداران محیط زیست به مناسبت روز جهانی غار پاک پاکسازی شد.
در شهر شیراز استان فارس کارگاه یک روزه اهمیت کار گروهی در حاشیه سومین نشست کارگروه‌های شبکه محیط زیست و منابع طبیعی تشکل‌های استان فارس با حضور سرپرست اداره کل محیط زیست استان فارس و کارشناس آموزش و مشارکت‌های مردمی استان فارس برگزار شد.
در شهر بجنورد استان خراسان شمالی هم سمن پیوند مهر بخش اترک با همکاری انجمن مدیریت سبز ایران اقدام به برگزاری دو کارگاه آموزشی برای شرکت گاز استان خراسان شمالی و شرکت شهرک های صنعتی خراسان شمالی کرد.
در پایان، در روستاهای ماشل‌آباد و لنگا در استان مازندران جشنواره کوچه‌های روستا با برنامه‌های متنوع پاکسازی از زباله‌ها، آموزش، مدیریت پسماند و رنگ‌آمیزی کوچه با همکاری اهالی دو روستا و شوراهای اسلامی جهت نمایش توانمندی‌ها و هنرهای دستی فراموش شده بانوان روستایی و ایجاد اتحاد بین روستاهای ماشل آباد و لنگا که همسایه هستند برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی