[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

کاهش نرخ سود وام بانکی در دست اقدام است، روزنامه شیراز نوین

اکبر کمیجانی در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: فعالیت تجار در حال حرکت از سمت صرافی ها به سمت بانک‌ها است و اکنون بیشتر خدمات در شبکه بانکی انجام می‌شود.
به گزارش ایلنا، وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه مجموعه اقدامات برای کاهش نرخ سود بانکی از 11 شهریور ماه در حال اجراست، گفت: بازرسی‌ها نیز نشان می‌دهد که خوشبختانه بانک‌ها در حال رعایت بخشنامه هستند و با پیگیری های بانک مرکزی، عملکرد بانک ها رضایت‌بخش است.
قائم مقام بانک مرکزی در مورد نرخ سود تسهیلات نیز گفت: اقدامات در حال انجام است و با یک وقفه زمانی شاهد تحول در آن حوزه نیز خواهیم بود.
کمیجانی در پاسخ به سؤالی در مورد امکان ایجاد بدهی برای کشور در پی انعقاد قراردادهای خطوط اعتباری و فاینانس و گرفتار شدن ایران به سرنوشت کشورهای آمریکای جنوبی خاطرنشان کرد: بانک مرکزی با تجربه فراوان سال‌های گذشته مراقبت ویژه را در این زمینه دارد و تمام تصمیم‌گیری ها برای استفاده از فاینانس ها براساس ملاحظات کارشناسی انجام می شود و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.
وی در مورد وقفه ایجاد شده قبل از زمان 11 شهریور برای اجرای بخشنامه نرخ سود و اقدام بانک ها برای جذب سپرده ها با سودهایی بالای 20 درصد گفت: نیاز داشتیم که اطلاع رسانی صورت گیرد و امکان اجرا از لحظه اعلام، وجود نداشت. 22 هزار شعبه بانکی در سراسر کشور وجود دارد و این بخشنامه باید به تمام شعب ابلاغ می‌شد.
قائم مقام بانک مرکزی افزود: اقدام بانک ها برای جذب سپرده ها با سودهای بالاتر در این بازه زمانی خلاف بخشنامه نبوده و باعث ایجاد تحولی برای تبدیل سپرده ها از حالت کوتاه مدت به یک‌ساله بلند مدت شد و قدرت عمل بانک ها در اعطای تسهیلات را بالا برد.
وی در پاسخ به اینکه برخی بانک ها اجازه داده‌اند مردم سپرده های بلندمدت خود را بعد از یک ماه برداشت کنند، گفت: اگر برداشت صورت گیرد شامل سپرده کوتاه مدت و سود 10 درصد خواهد شد.
کمیجانی در پاسخ به اینکه این اقدام با همان سود بالای 20 درصد در حال انجام است، گفت: اگر چنین اقدامی صورت گیرد، خلاف است و به طور جدی پیگیری می‌کنیم.
هماهنگی بین بانک مرکزی و بورس برای بازگشایی نماد برخی از بانک ها
وی در مورد بسته بودن نماد برخی بانک‌ها گفت: هماهنگی‌های بین بانک مرکزی و سازمان بورس وجود دارد و در صورتی که مراحل تصویب نهایی صورت های مالی انجام شود، نمادها فعال خواهد شد.
قائم مقام بانک مرکزی در مورد ماده 46 قانون رفع موانع تولید و مشکل وام‌گیرندگان ارزی، گفت: سه مفهوم قیمت‌گذاری، احراز ورود کالا و حسابرسی مطرح است که به دلیل پیچیدگی در اجرای قانون، مسائلی را ایجاد کرده و آیین‌نامه سعی دارد اصلاحات در این خصوص انجام گیرد.
کمیجانی ادامه داد: با این وجود شاهد اجرای خوبی نبودیم که کارگروه پیشنهاداتی داشته و قرار شد وزیر اقتصاد در دولت مطرح کند.
قائم مقام بانک مرکزی افزود: ممکن است این موضوع امروز در انتهای جلسه شورای پول و اعتبار مطرح شود و امیدواریم بدون نیاز به مجلس و انجام اصلاح در قانون با اقدامات اصلاحی در سطح دولت یا بازنگری در آیین نامه و دستورالعمل این مشکل برطرف شود.
وی در پاسخ به اینکه چرا بعد از گذشت 5 سال هنوز این مشکل برطرف نشده است، گفت: در این مورد تکلیف هایی برای بانک مرکزی وجود دارد که در صورتی که به این تکالیف عمل نکنیم، توسط دستگاه‌های نظارتی بازخواست می شویم و مجبوریم ملاحظات قانونی را مدنظر قرار دهیم.
وی افزود: باید زودتر در این مورد تعیین تکلیف شود تا تکلیف بخش خصوصی بانک ها و بانک مرکزی زودتر مشخص شود.
قائم مقام بانک مرکزی نیز در مورد مشکل وام‌گیرندگان ارزی گفت: بانک‌مرکزی علاقه مند به اجرای قانون و در برابر آن مسئول است. اگر حسابرسی انجام شود، بانک مرکزی حاضر است به همین ضوابط در مورد وام گیرندگان ارزی عمل کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی