[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۲
  • دوره جدید

کاشت سالانه ۱۴۰ حلزون شنوایی برای ناشنوایان در شیراز ، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه سالانه 140 حلزون شنوایی برای ناشنوایان در شیراز کاشته می‌شود از خانواده‌ها خواست تا زمان طلایی برای کاشت را غنیمت شمرند و آن را از دست ندهند، زمان طلایی کاشت حلزون شنوایی تا دوسالگی است.
دکتر سید بصیر هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه حدود 150 نفر از استان‌های جنوبی کشور در لیست انتظار کاشت حلزون هستند، اظهار داشت: تأمین اعتبارات لازم از سوی سازمان‌های ذی‌ربط برای خرید تعداد بیشتر پروتز کاشت ضروری است، با تأمین اعتبار می‌توان از زمان طلایی برای کاشت حلزون در کودکان ناشنوا تا دو سالگی بهره بیشتر گرفت.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز به کاشت حدود یک هزار و 500 حلزون شنوایی در شیراز به عنوان دستاوردی بزرگ اشاره کرد و گفت: مرکز کاشت حلزون شیراز به عنوان یکی از مراکز بزرگ و فعال این عرصه در کشور، فعالیت می‌کند.
رئیس شورای عالی کاشت حلزون کشور اظهار داشت: آموزش یک انسان ناشنوا و طی مراحل رشد و تحصیل هزینه‌ای بالغ بر یک میلیارد تومان برای دولت به همراه دارد در صورتی که همین هزینه‌ها برای یک انسان کاشت حلزون شده در حدود صد میلیون تومان است، بنابراین با انجام مراحل درمانی کاشت حلزون و حتی آزمایش‌های ژنتیکی پیش از بارداری می‌توان از بروز هزینه‌های سنگین برای کشور پیشگیری کرد.
هاشمی ادامه داد: اکنون موضوع کاشت حلزون شنوایی را سیاست گذاران حوزه‌های مختلف پذیرفته‌اند و اهمیت این موضوع با توجه به لزوم پرورش نیروی انسانی کارآمد بر کسی پوشیده نیست، بنابراین باید مسیر تکامل در این حوزه را با کارایی سایر عوم از جمله ژنتیک هموارتر کنیم.
وی ضمن اشاره به موضوع حمایت از بررسی ژنتیکی ناشنوایان برای کاهش تولد نوزادان ناشنوا بیان داشت: کاربرد بررسی‌های ژنتیک در کاهش معلولیت‌ها در دنیای امروز کاملاً اثبات شده به‌ویژه در خانواده‌هایی که دارای یک کودک ناشنوا هستند نیاز به چنین بررسی‌هایی را مورد تأیید قرار می‌دهد.
هاشمی ادامه داد: با انجام رایگان این‌گونه آزمایش‌ها، گام‌های مؤثری در راه انجام بارداری‌های مدیریت شده در حال برداشته شدن است.
رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی شیراز در ادامه ضمن اشاره به سطح بالای ازدواج های فامیلی در برخی مناطق عنوان کرد: یک زنجیره کامل که بتواند خرده فرهنگ‌های ازدواج را تحت پوشش قرار دهد و شامل تحقیقات و آزمایش‌های علمی و پزشکی به‌ویژه در حوزه ژنتیک باشد، می‌تواند از تولد نوزاد دارای معلولیت‌های پیدا و پنهان پیشگیری کند که استقرار مشاوران ژنتیک در مراکز کاشت می‌تواند گامی رو به جلو در این مسیر باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی