[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

تحریم هسته‌ای باز نمی‌گردد، روزنامه شیراز نوین

پایگاه آمریکائی «پولیتیکو» در گزارشی از راهبرد جدید تیم امنیت ملّی آمریکا پرده برداشت که بر اساس آن گزارش ماه جاری ترامپ درباره پایبندی ایران به «برجام» اعلام خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، در حالیکه ترامپ وعده داده است تا پیش از تاریخ ۱۵ ماه جاری میلادی یا حتی زودتر از نیمه ماه اکتبر اظهارنظرش را درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای ۱۴جولای سال ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴) موسوم به «برجام» اعلام و چندبار نیز بر خلاف ۸ گزارش پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی تهدید کرد که عدم پایبندی ایران را اعلام می‌کند، اکنون پایگاه آمریکائی «پولیتیکو» در گزارشی از روش جدید بدعهدی واشنگتن در این خصوص خبر می‌دهد. گزارش «پولیتیکو» در این خصوص به شرح زیر است:
تیم امنیت ملّی آمریکا راهی را به ترامپ نشان داده است که براساس آن وی می‌تواند بدون خروج از برجام، بدترین توافق تاریخ این کشور (!) را به اندازه دلخواه زخمی‌کند.
بر این اساس، تیم امنیت ملّی آمریکا به اتفاق پیشنهاد کرده است تا وی در گزارش ماه جاری خود عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را اعلام، اما تمهیداتی اتخاذ شود که کنگره این کشور تحریم‌های پیشتر لغو شده علیه ایران (در دوران اوباما) را دوباره احیاء نکند؛ به این ترتیب توافق مذکور عملاً لغو نخواهد شد.
مطابق با راهبرد «بازبینی سیاست ایران» که توسط تیم امنیت ملّی آمریکا به سرپرستی «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی کاخ سفید طراحی شده است، این تیم بر آن است تا با کنگره و متحدان اروپائی خود برای اعمال فشارهای جدید بر ایران به همکاری بپردازد.
هدف از راهبرد جدید این است که ترامپ بتواند نارضایتی خود را از برجام نشان داده و سطح جدیدی از سختگیری‌های خود علیه ایران را نیز رسانه‌ای سازد. این اقدام موجب می‌شود تا توصیه چندین نفر از مشاورانش درباره ممانعت از آشفتگی جهانی با خروج آمریکا از برجام نیز رعایت گردد.
مقامات دولتی در این خصوص اعلام کرده‌اند که راهبرد مذکور تا کنون نهائی نشده، لذا می‌تواند پیش از اینکه رئیس جمهور ساختار و محتوای نهائی آن را رسماً اعلام کند، مورد تغییر قرار گیرد.
یکی از نشانه‌های راهبرد مذکور این است که «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا روز گذشته در نشست استماع کنگره صراحتاً اعلام کرد که این توافق به نفع آمریکا است و در نتیجه این کشور نباید از آن خارج شود. این راهبرد همچنین باعث می‌شود ایران نیز تهدید خود را اجرائی نکند؛ ایران هشدار داده است تا اگر تحریم ها باردیگر بازگردند، برنامه هسته‌ای خود را ازسر خواهد گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی