[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۹
  • دوره جدید

فایننشال تایمز: رئیس بانک مرکزی آمریکا استعفا کرد، روزنامه شیراز نوین

روزنامه فایننشال تایمز انگلیس اعلام کرد: «ژانت یلن» رئیس فعلی بانک مرکزی آمریکا پس از آنکه جانشین وی برای تصدی این سمت سوگند یاد کرد، این بانک را ترک خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یلن که دوره وی در این سمت، فوریه 2018 (بهمن، اسفند 1396) به پایان می‌رسد در نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد: وقتی «جی پاول» مسئولیت ریاست بانک مرکزی را بر عهده بگیرد، وی هیئت مدیره این بانک را ترک خواهد کرد. 
یلن می‌توانست تا ژانویه 2024 (دی، بهمن 1403) در سمت رئیس بانک مرکزی آمریکا باقی بماند، اما ترامپ تصمیم گرفته است وی را در این کرسی ابقا نکند. 
این تصمیم بدان معنی است که ترامپ چهار کرسی خالی در هیئت عامل هفت عضوی بانک مرکزی این کشور خواهد داشت که یکی از آن‌ها کرسی معاون رئیس است که در اکتبر (مهر، آبان) گذشته توسط استنلی فیشر خالی شد. 
این یعنی، بانک مرکزی آمریکا با یک دوره تغییرات در بالاترین سطوح روبه‌رو خواهد بود آن هم در زمانی که این بانک تصمیم‌گیری‌های خطیری را پیش رو دارد. 
یکی از تصمیماتی که پاول با آن روبه‌روست، این است که چطور نرخ تورم بسیار پایین این کشور را با نرخ بیکاری و بازارهای مالی اشباع شده در تعادل قرار دهد.
نرخ بیکاری آمریکا اینک به کمترین سطح در 100 سال گذشته رسیده است. پاول (گزینه پیشنهادی ترامپ برای تصدی ریاست بانک مرکزی آمریکا) هفته آینده باید تأییدیه مجلس سنا را بگیرد.
یلن که پیش‌تر رئیس بانک مرکزی ایالت سانفرانسیسکو بود، در اکتبر 2010 (مهر، آبان 1389) معاون رئیس هیئت مدیره بانک مرکزی آمریکا شد. در آن زمان نرخ بیکاری این کشور پس از بحران مالی سال 2008 جهان به 9.4 درصد رسیده بود.
وی در سال 2014 به سمت ریاست بانک مرکزی آمریکا منصوب شد. اکنون نرخ بیکاری آمریکا به 4.1 درصد رسیده است. یکی از مهم‌ترین اقدام‌های بانک مرکزی آمریکا در دوره ریاست یلن، افزایش نرخ بهره مؤثر در این کشور بود و انتظار می‌رود در ماه دسامبر آینده (آذر، دی) برای سومین بار نرخ آن افزایش یابد.
یلن در نامه خود نوشته است، از نیرومند شدن سیستم مالی و رشد اقتصادی درخور توجه کشور پس از بحران مالی سال 2008 خرسندم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی