[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

باکتری روده می‌تواند عامل شروع بیماری ام اس باشد، روزنامه شیراز نوین

مشخصه حائز اهمیت این مطالعه جدید این است که مکانیزمی را ارائه می‌دهد که از طریق آن، باکتری روده تغییر یافته و ژن‌های خطرزای ام اس در بروز بیماری ام اس با یکدیگر همکاری می‌کنند.
تأثیر باکتری‌های روده در شروع علائم ام اس
پزشکان در یک بررسی جدید نشان دادند که چگونه باکتری روده می‌تواند عامل شروع بیماری ام اس باشد. در این بررسی آمده است تغییر در ترکیب باکتریاییِ روده در سنین جوانی می‌تواند در شروع و پیشرفت بیماری ام اس در افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری خودایمنی هستند مؤثر باشد.
گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا پس از انجام یکسری آزمایشات روی تأثیر باکتری‌های تغییریافته روده در موش‌هایی که به لحاظ ژنتیکی در معرض فزآینده ابتلا به ام اس قرار دارند، به این نتیجه دست پیدا کردند.
مشخصه حائز اهمیت این مطالعه جدید این است که مکانیزمی را ارائه می‌دهد که از طریق آن، باکتری روده تغییر یافته و ژن‌های خطرزای ام اس در بروز این بیماری با یکدیگر همکاری می‌کنند.
ام اس بیماری خودایمنی دراز مدتی است که بر اثر آن، سیستم ایمنی به اشتباه به بافت‌های سالم در سیستم عصب مرکزی حمله می‌کند. این حمله‌ها سیگنال‌های عصبی مغز و بدن را که حامل پیام است و به حرکت کردن اندام‌ها و استفاده از حس‌ها کمک می‌کند مختل می‌سازد.
بیماری ام اس علائم مختلفی دارد که به محل آسیب‌دیدگی سیستم عصبی مرکزی و شدت آن بستگی دارد. در حالی که ام اس در هر سنی می‌تواند به وجود آید بیشتر افراد در فاصله سنی ۲۰ تا ۵۰سالگی دچار آن می‌شوند و بیشتر در زنان شایع است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی