[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

آیا ادعای داشتن پشتوانه مردمی و ازپشت به نظام خنجرزدن، مقبول است؟ ، روزنامه شیراز نوین

 رییس قوه‌ قضاییه گفت: در کشور کسانی علیه قوه‌ قضاییه و مسئولان این دستگاه دروغ‌هایی می‌گویند، آقایی که در چند دقیقه صحبت کردند و از مسئولان سابق بوده، 50حرف خلاف واقع علیه قوه‌ قضائیه گفته است.
به گزارش ایسنا، آیت‌‌الله صادق آملی لاریجانی در همایش بسیج حقوق‌دانان گفت: بر حسب شرع و قانون اساسی، قوه‌ قضائیه مسئولیت سنگینی دارد و قانون اساسی نیز نظارت‌های عمده‌ای بر دوش این قوه قرار داده؛ از جمله احیای حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم که از وظایف  سنگینی است که بر عهده قوه‌ قضائیه گذاشته شده است؛ بنابراین دستگاه قضایی رکن مهم و اثرگذاری است و تخریب رکن این نظام چه معنایی دارد؟ شما هجمه‌ها را ببینید.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند که شما هرچقدر قاطعانه بایستید، هجمه‌ها بیشتر می‌شود. ایشان یک بار در دیدار با مسئولان قضایی بیان کردند که این هجمه‌ها ثمره ایستادگی‌تان است، دشمن بیرونی کار خودش را می‌کند، تخریب‌ها بوده و حالا هم هست، در حالی که جمهوری اسلامی به لحاظ اجرای همین حقوق بشر از تمام منطقه پیشتازتر است؛ چرا که ما در منطقه کشورهایی داریم که در طول عمر حکومتشان رأی‌گیری ندیده‌اند. این در حالی است که در جمهوری اسلامی، هر دو سال یک بار انتخابات داریم، در بحرین نیز مردم برای داشتن حق رأی می‌جنگند.
رئیس دستگاه قضایی تأکید کرد: در کشور کسانی علیه قوه‌ قضائیه و مسئولان دستگاه قضایی دروغ‌هایی را می‌گویند و این دستگاه را تخریب می‌کنند. آقایی که در چند دقیقه صحبت کردند و از مسئولان سابق بوده، 50حرف خلاف واقع علیه قوه‌ قضائیه گفته است، چرا؟ متأسفانه توجه نمی‌کنند که خیانت به جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: انسان ادعای مردمی و پشتوانه مردمی داشته باشد و اینطور از پشت به نظام جمهوری اسلامی خنجر بزند، آیا این قابل قبول است؟
به گزارش ایسنا، آملی لاریجانی گفت: در مقام ارزیابی آنچه واقع شده، باید منصفانه عمل کرد. نظام جمهوری اسلامی که اینچنین در مقام شاکله ترسیم شده، در مقام عینیت یافتن طبیعی است با مشکلاتی مواجه شود، اما سیر تکاملی خود را داشته است. از ابتدای انقلاب، منافقان مقابل نظام ایستادند، دیدید اطرافیان امام را چگونه تخریب می‌کردند، با شهید بهشتی چه کردند، روزنامه‌ای از اینها نبود که تهمت آمریکایی بودن را نزنند. این بساط منافقان بود و بعد هم جریان بنی‌صدر و بعد هم تحریم‌های گسترده و جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی و تا به امروز دشمنی دشمنان جمهوری اسلامی، کمتر نشده است. اوایل انقلاب می‌گفتند دو ماه بیشتر جمهوری اسلامی دوام ندارد و انواع هجمه‌ها را داشتند، اما این نظام به برکت خون شهدا و یمن حضور مردم در صحنه ادامه یافت و امروز جمهوری اسلامی در نقطه‌ای پراقتدار در منطقه ایستاده است.
 رییس قوه قضاییه افزود: در کشور هم متأسفانه کسانی آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و دروغ‌های عجیب و غریب می‌گویند که انسان متأسف می‌شود.
آملی‌لاریجانی تصریح کرد: آمده‌اند و استنکار می‌کنند که سازمان زندان‌ها باید زیرمجموعه قوه قضاییه باشد، در حالی که اینها از لوازم کار دستگاه قضایی است. می‌گویند در فلان کشورها زیر نظر دولت است، خب در آنجا نظاماتشان فرق می‌کند و زیر نظر وزارت دادگستری است. در هیچ جای دنیا، قوه قضاییه‌ای با این استقلال پیدا نخواهید کرد. حالا ما اصلاً سر چی بحث می‌کنیم. یک نظامی تشکیل شده و قانون اساسی دارد. می‌گویند الحاق سازمان زندان‌ها خلاف قانون اساسی است و می‌گویند اول انقلاب مصوبه‌ای خلاف انجام شده و همین طور مانده است و می‌گویند اصلاً به زندان‌ها سر نمی‌زنند. اولاً شورای انقلاب به لحاظ استحکام، گاهی مصوباتش از مصوبات مجلس هم بالاتر بود، چون به تجویز و امضای امام راحل بود. شورای نگهبان آن وقت که ما بحث می‌کردیم، درباره قوانین مصوب مجلس و قبل از انقلاب را نظر می‌داد، اما مصوبات شورای انقلاب را فقهای شورای نگهبان هم نمی‌توانند لغو کنند و نمی‌توانند بگویند خلاف شرع است، چون مؤید به نظر امام راحل بود.
آملی لاریجانی با بیان اینکه الحاق سازمان زندان‌ها به قوه قضاییه ربطی به مصوبه شورای انقلاب ندارد و زیر نظر قرار گرفتن سازمان زندان‌ها مصوبه سال 1364 است، گفت: حالا یک آقایی بلند می‌شود و می‌گوید خلاف قانون اساسی است. خیلی خب، نظر شماست اما این را به عنوان یکی از خطاهای جمهوری اسلامی عنوان می‌کنند، واقعاً عجیب است.
وی اضافه کرد: می‌گویند به زندان‌ها نظارت نمی‌شود. این چه دروغی است آخر؟ من خودم در دادسرا، زندان، سازمان ثبت و پزشکی قانونی حضور یافتم. معاون اول و دادستان کل حضور یافتند و رؤسای کل به صورت منظم بر دادسراها و زندان‌ها نظارت می‌کنند. در تهران یک بار بدون اطلاع قبلی به یکی از شعبات دادگاه رفتم. دفتر حضور و غیاب را گرفتم و دیدم برخی نیستند. پرسیدم، گفتند در زیارت عاشورا هستند و گفتم زیارت عاشورا مستحب، اما خدمت به مردم واجب است و می‌توانند در منزل خود زیارت عاشورا بخوانند.
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه مسئولان قوه قضاییه همه زحمت می‌کشند، اما چه دروغ‌هایی که گفته نمی‌شود، گفت: عده‌ای بال‌بال می‌زنند برای دفاع از همراهانشان و نظام را زیرسوال می‌برند. بنده خدایی گفته بود 17میلیون پرونده در قوه قضاییه وجود دارد و سریع ضرب در دو کرده و گفته بود 34میلیون گرفتار داریم و قوه قضاییه توی سر آنها می‌زند، این چه ادبیاتی است؟ آن هم کسی که سال‌ها مسئولیت داشته است.
وی افزود: در بدو ورود بنده، امکان گرفتن آمار وجود نداشت و سیستم cms تکمیل نشده بود؛ ضمن اینکه آمار پرونده‌ها 15میلیون است و بارها گفتیم این به معنای 15میلیون نزاع و شکایت نیست. مگر دستگاه قضایی تو سر مردم می‌زند؟ به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند و دستگاه قضا نیز حکم می‌کند. این سیاه‌نمایی‌ها علیه قوه قضاییه غلط است. ما نمی‌گوییم اشکال نداریم و قطعاً برای برطرف کردن آن تلاش می‌کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی