[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

سناریوی غیر ممکن خروج صنایع ، روزنامه شیراز نوین

چند کارخانه هم اکنون درون بافت شهری شیراز فعالیت می‌کنند که تقریباً هرکدام به اندازه سابقه فعالیتشان تذکر زیست‌محیطی گرفته‌اند و وعده انتقال آن‌ها به خارج از شهر داده شده است که این بار نام کارخانه پشم شیشه برای انتقال به میان آمده است.
چهار کارخانه که در بافت شهری شیراز واقع شده‌اند شامل شرکت پشم شیشه ایران، کارخانه سیمان، روغن نباتی نرگس و کارخانه ریشمک است که به طور میانگین نزدیک به 40سال است که گفته می‌شود باید از شیراز خارج شوند.
سرپرست اداره کل محیط زیست استان فارس می‌گوید: مسئولان شرکت پشم شیشه سال‌هاست که برای جا به جایی کارخانه تعهد می‌دهند ولی به وعده خود عمل نمی کنند، با این حال امیدوارم این بار وعده جدیدی که آنان داده‌اند محقق شود.
نبی الله مرادی به ایرنا گفت: مدیران شرکت پشم شیشه ایران در کارگروه کاهش آلودگی هوای شیراز بر اساس برنامه زمان‌بندی که خودشان ارائه کردند متعهد شدند تا پایان سال جاری فعالیت کارخانه را در محل فعلی تعطیل و آن را به منطقه ویژه اقتصادی شیراز منتقل کنند که این مسئله در کارگروه کاهش آلودگی هوای شیراز به تصویب رسید.
بنابراین برپایه مصوبه کارگروه کاهش آلودگی هوای شیراز، کارخانه پشم شیشه تا پایان سال جاری باید به منطقه ویژه اقتصادی شیراز منتقل شود و فعالیت خود را در محل فعلی تعطیل کند.
سرپرست اداره کل محیط زیست فارس ادامه داد: براساس بازرسی که از منطقه ویژه اقتصادی شیراز داشتیم، ساخت کارخانه جدید شرکت پشم شیشه پیشرفت خوبی دارد که امیدواریم مسئولان این کارخانه این بار به وعده خود برای جا‌به جایی عمل کنند.
مرادی اضافه کرد: در چند سال گذشته پیگیری و بازرسی‌های  محیط‌زیست از شرکت پشم شیشه به صورت مداوم انجام شده و در حال حاضر آلودگی‌های  خطرناک این کارخانه با نصب فیلتر کنترل شده و به حداقل رسیده است. 
وی بیان کرد: اگر مدیران شرکت پشم شیشه ایران در شیراز به وعده خود مبنی بر انتقال این کارخانه در مهلت تعیین شده اقدام نکنند طبق قوانین شهرداری‌ها می‌توان به عنوان کارگاه‌های  مزاحم شهری از ادامه فعالیت این کارخانه جلوگیری کرد. 
شرکت پشم شیشه که سازنده عایق‌های  رطوبتی(پشم شیشه) و محصولات موسوم به ایزوگام است سال 1357در محله احمدآباد شیراز فعالیت خود را آغاز کرد. 
این محله یکی از پرجمعیت‌ترین محله‌های شیراز واقع در پشت باغ جنت است.
ظرفیت اسمی کارخانه ۹هزار تن در سال و ظرفیت واقعی بیش از هشت هزار تن پشم شیشه در سال اعلام شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی