[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۵
  • دوره جدید

چگونه نفخ نوزاد را درمان کنیم، روزنامه شیراز نوین

نفخ یا دل‌پیچه نوزادان از مشکلاتی است که باعث ناراحتی‌های  زیادی در خانواده می‌شود. گریه مداوم اینگونه نوزادان، یک تراژدی است که شادی ناشی از بچه‌دار شدن را تا حدی تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. در این رابطه نکات ذیل قابل ذکر است:
۱- این مشکل دوره خاصی دارد که طول آن در کودکان مختلف، متفاوت است و پس از طی این دوره، معمولاً مسئله خودبه‌خود حل می‌شود. برخی کودکان، چهل روزه و بعضی دیگر سه چهار ماهه این مشکل را از سر می‌گذرانند.
۲- نکات ساده ولی در عین حال مهمی در هنگام شیردهی هستند که رعایت آنها مشکل را خیلی کم می‌کند. این نکات را به نقل از خانم دکتر اختری با هم مرور می‌کنیم:
- هنگام شیردهی توجه کنید گوشه دهان کودک باز نباشد که به همراه شیر هوا نمکد. با دست خودتان سینه‌تان را کنترل کنید و اجازه ندهید روی صورتش بیفتد.
- سعی کنید بنشینید و شیر بدهید.
- از بالش‌های متعدد یا بالش مخصوص شیردهی برای زیر بدن کودک استفاده کنید تا زود خسته نشوید.
- بعد از تمام شدن شیردهی، کودک دلبندتان را با شکم روی کف دستتان گذاشته به سینه‌تان بچسبانید و با دست دیگر به ملایمت به پشتش بزنید تا چند آروغ خوب بزند. البته می‌توانید حوله مناسبی روی شانه خود پهن کرده او را روی شانه‌تان بگذارید و این کار را با نهایت صبر و آرامش و همراه خواندن آوازی ملایم که به او آرامش و حس حمایت شدن بیشتری بدهد انجام دهید.
- کودک را  به پهلو بخوابانید. در این حال با گذاشتن بالش او را حمایت کنید.
- سعی کنید کودک در تخت خودش بخوابد.
- حتماً از گهواره یا تخت گهواره‌ای استفاده کنید. با ملایمت تکانش دهید.
- اعصابتان آرام باشد. برای اعضای خانواده با مهربانی و حسن نیت توضیح دهید که صدای بلند تلویزیون، صدای بلند موسیقی، دود سیگار و قلیان، بحث با صدای بلند و... شما و دلبندتان را می‌آزارد.
- کودک زیبای شما چون غنچه‌ای است که توان مقاومتش در برابر باد و طوفان بسیار کم است و خانه برایش بهترین و امن‌ترین مکان است. به روایتی، تا شش ماهگی و به روایتی دیگر تا یک سالگی از بردنش به مکان‌های شلوغ، مراکز خرید، شهر بازی و مسافرت‌های طولانی اجتناب کنید.
۳- در این دوره مادر باید از مصرف غذاهای نفاخ به شدت پرهیز کند (حبوبات، سیر، پیاز و…). همچنین بهتر است در سبد غذایی خود از غذاها یا داروهایی که نفخ را کم می‌کنند هم استفاده کند. مصرف رازیانه، آویشن یا زیره سبز (در اشکال مختلف آنها به صورت دم کرده، جوشانده، عرقیات، قاووت یا در غذاها) یک راه‌حل ساده است که هم شیر مادر را زیاد می‌کند و هم نفخ او را کم. توصیه اکید می‌کنم که مادران توصیه این بند را جدی بگیرند. شاید راحت‌ترین راه این باشد که شبی یک استکان عرق رازیانه به جز ایام عادت و بارداری تا چند ماه بخورید.
۴- یک راه خوب برای کاهش نفخ نوزادان استفاده از عرقیاتی مانند زیره، آویشن، زنیان، بابونه، شیرین بیان، گشنیز، بادرنجبویه، انیسون، کرفس و... است.
پس از هر بار شیر دادن، ۲ تا ۳قاشق چایخوری از یکی از این عرقیات را به کودک بخورانید. مادر نیز می‌تواند روزی دو یا سه بار و هر بار نصف استکان از این عرقیات را استفاده کند.
تذکر: اگر با خوردن این عرقیات، کودک دچار گرمی می‌شود؛ کمی عرق کاسنی به آنها بیافزایید.
5- یک قاشق چایخوری زیره سبز شسته شود و در یک استکان آب جوش ده دقیقه دم بکشد و بعد با کمی نبات شیرین کرده قاشق قاشق به نوزاد بدهید.
6- از روش‌های مفید دیگر این است که  شکم کودک را روزی یک دو بار با روغن زیتون تصفیه نشده به صورت دورانی (به مرکزیت ناف) و در جهت عقربه‌های ساعت به آرامی ماساژ  دهید تا روغن به خورد پوست کودک برود.
7- گرم کردن موضعی مثل گذاشتن حوله یا پارچه گرم روی شکم نوزاد نیز روش مؤثری در کاهش نفخ و دل‌پیچه کودک است.
8- ترنجبین یک داروی آزموده شده است. روزی یکی دو بار و هر بار نصف قاشق چایخوری ترنجبین را در نصف استکان آب جوش حل کرده صاف کنید و به تدریج به نوزاد بخورانید. ترنجبین نیاز به شیرین کردن ندارد و خودش به اندازه کافی شیرین است. این داروی خوشایند، علاوه بر کاهش نفخ نوزاد، یک آرامبخش و خواب‌آور مؤثر نیز هست؛ همچنین به علت ارزش غذایی بالا، ترنجبین یک داروی ایدئال در نوزادانی است که به علت کمبود شیر مادرشان دچار مشکل هستند.
برای افزایش اثر این نسخه می‌توانید ترنجبین را به جای آب، در عرق شیرین بیان یا بابونه حل کنید. اگر مشکل بی‌خوابی کودک شدید است، افزودن چند قاشق غذاخوری گلاب به این ترکیب هم خیلی خوب است.
9- توصیه اکید می‌کنم با مصرف داروهای آرامبخش و ضدنفخ  شیمیایی (که از اتفاق، اکثراً اثربخشی مناسبی نیز ندارند) به کودک دلبند خود خیانت نکنید و مطمئن باشید با به کار بستن دستورات ساده فوق، به نتیجه مطلوب خواهید رسید.
10- یک نکته مهم در درمان بسیاری از این نوزادان، پرهیز مادر او از شیر و لبنیات گاو و هر خوراکی که حاوی آنها باشند است.
11- به تجربه ثابت شده است بعضی صداهای خاص باعث آرامش نوزاد می‌شوند. مثلاً بعضی از آنها با شنیدن صدای جاروبرقی آرام می‌گیرند و بعضی بچه‌های  دیگر را تنها اگر سوار اتوموبیل خود کرده به گشت و گذار مشغول شوید، از دست گریه تمام نشدنی آنها آسوده خواهید شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی