[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اوضاع صندوق‌های بازنشستگی بغرنج است، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره وضعیت بحرانی صندوق‌های بازنشستگی و لزوم حل این مشکلات تأکید کرد: راه‌حل خروج صندوق‌های بازنشستگی از وضعیت بحرانی کنونی، ابتنا به علم و تخصص است.
وی افزود: قرار بود صندوق‌های بازنشستگی خودکفا باشند و این درحالی است که هر ماه و هر سال مبالغی از حقوق کارکنان در طول دوران خدمتشان کاسته شده و قرار بود این مبالغ با انباشت در صندوق‌های بازنشستگی، به‌عنوان سرمایه مورد بهره‌برداری قرار گیرد، اما امروز با مشکلاتی اساسی روبرو شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: به بیان دیگر، این صندوق‌ها باید به گونه‌ای عمل می‌کردند که با استفاده از سرمایه قابل‌توجهی که از محل حق بیمه و بازنشستگی کارکنان طی سال‌ها در اختیار داشتند، به سوددهی رسیده و ارزش افزوده تولید می‌کردند.
نایب‌رییس فراکسیون امید مجلس دهم همچنین گفت:‌ متأسفانه در این سال‌ها برای سودآوری صندوق‌های بازنشستگی، تصمیماتی در دولت و مجلس اتخاذ شد که بار مالی سنگینی به این صندوق‌ها تحمیل کرده و این میزان بار مالی تأمین نشده است.
عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بعضاً در این سال‌ها برای آن‌که شعار حمایت از کارکنان و شهروندان داده باشیم، به سمت بازنشستگی پیش از موعد رفته و برای بازنشستگی زودرس برخی کارکنان اقدام کردیم که این رویکرد، برخی معادله‌های صندوق‌های بازنشستگی را برهم زده است.
وی افزود: در این راستا بعضاً یک کارمند ۴۵ تا ۵۰ساله که حداقل ۱۰سال دیگر قادر به فعالیت و کار در سیستم بود را بازنشست کردیم، اما عملاً قادر به پرداخت حق و حقوق این فرد نبودیم. این در حالی است که زمانی تکلیف می‌کردیم کسانی که ۲۰ساله بازنشست شده‌اند، به اندازه ۳۰روز حقوق بگیرند، اما توجهی نمی‌شد که این حقوق بازنشستگی اضافه، باید از کدام محل و منبع تأمین شود.
نماینده مردم اردکان در مجلس در پاسخ به این سوال که راه‌حل خروج این صندوق‌های بازنشستگی از وضعیت بحران چیست، تأکید کرد: ابتنا به روش‌های علمی و تصمیم‌گیری‌های صحیح در این راستا راهگشا خواهد بود و همچنین باید توجه شود که اگر دولت یا مجلس در بخشی خاص قصد دارد نسبت به بازنشستگی زودتر از موعد کارکنان اقدام کند، ابتدا باید منابع مالی موردنیاز را تأمین کند.
وی با اشاره به روش‌هایی که باید برای جلوگیری از بحرانی‌تر شدن اوضاع صندوق‌های بازنشستگی مدنظر قرار گیرد، به برخی اقدامات برای رفع مشکلات فعلی نیز اشاره کرد و گفت: دولت باید ضمن تأمین منابع، مانع از ادامه روند موجود باشد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: درواقع دولت باید آن‌چنان که درمورد بحث بخشودگی مطالبات تأمین اجتماعی عمل کرد، اقدام کند و همان‌طور که در این راستا این مطالبات و بدهی‌ها را تا یک مقطع خاص زمانی بخشید، تلاش کرد از انباشت بیشتر این بدهی‌ها جلوگیری کند. همچنین در بحث جرائم بانکی نیز دولت تا یک مقطع مشخص را می‌بخشد، اما تأکید دارد اوضاع از آن مقطع به بعد، مدیریت شود.
او با بیان این‌که لازم است ابتدا دولت، مجلس و دیگر بخش‌ها بروز بحران در این حوزه را بپذیرند، تأکید کرد: باید از اقداماتی که منجر به گستردگی بیشتر این چالش شود، جلوگیری کنیم.
تابش در پایان تصریح کرد: متأسفانه آنقدر اوضاع صندوق‌های بازنشستگی بغرنج است که همه به این نتیجه رسیده‌اند که باید به‌دنبال راه‌حلی عاجل و اثربخش برای حل بحران باشند و با این حساب، لازم است همه دست به دست هم بدهیم و نسبت به حل این بحران اقدام کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی