[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

کاروانسرای قجری؛ ایستگاه اشتغال، روزنامه شیراز نوین

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان خرم‌بید گفت: کاروانسرای قاجاری ده‌بید (صفاشهر) واقع در شهرستان خرم‌بید استان فارس توسط مزایده به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار شد.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، محسن طیبی با بیان خبر فوق اظهار کرد: این کاروانسرا با هدف مرمت، احیا و بازگشایی به‌عنوان مجموعه اقامتی‌گردشگری به‌مدت 5 سال تحویل به سرمایه‌گذار بخش خصوصی شد.
وی افزود: بنای مذکور توسط سرمایه‌گذار به‌مدت 1سال با پیش‌بینی هزینه 20 میلیارد ریال مرمت خواهد شد که پس از تغییر کاربری و ایجاد مجموعه اقامتی‌گردشگری، زمینه اشتغال برای 40 تا 50 نفر به صورت مستقیم فراهم می‌شود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان خرم‌بید افزود: بناهای تاریخی با هدف حفاظت، احیا ایجاد کاربری متناسب با بنا، در قالب قراردادهای بلندمدت به بهره‌برداران واگذار می‌شود.
گفتنی است، کاروانسرای ده‌بید از آثار ارزشمند تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجار در فارس است که با استفاده از مصالح سنگ و آجر ساخته شده است. این کاروانسرا در مالکیت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان فارس قرار دارد و حجره‌های بیرونی کاروانسرا کاربری تجاری دارد. بنای مذکور با توجه به موقعیت خاص خود و سالم بودن ساختار، قابلیت تغییر کاربری به مجموعه گردشگری را دارد.کاروانسرای تاریخی ده‌بید در دی‌ماه سال 1380 به شماره 4540 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی