[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

علل بروز و درمان عارضه سنگ لوزه، روزنامه شیراز نوین

یک متخصص گوش، حلق و بینی درخصوص علل بروز و درمان عارضه سنگ لوزه توضیحاتی را ارائه داد.
بابک ساعدی متخصص گوش و حلق و بینی در خصوص عارضه لوزه‌های سنگی توضیح داد: لوزه‌های انسان از سن 2سالگی رشد خود را آغاز کرده و تا سن 4سالگی این رشد ادامه پیدا می‌کند. وی افزود: بعد از گذشت این چند سال لوزه‌ها به طور خودکار رشدشان کاهش یافته و پس‌رفت می‌کنند. متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه در برخی از افراد ممکن است این پس‌رفت اتفاق نیفتد، توضیح داد: در برخی از موارد ممکن است به صورت طبیعی یا به دلیل عفونت‌ها، شاهد پس‌رفت لوزه‌ها نباشیم که این موضوع باعث تغییر ماهیت سطح لوزه می‌شود. وی ادامه داد: تغییر ماهیت سطح لوزه‌ها به معنای این است که جنس سلولی لوزه عوض شده و در این افراد ممکن است خللی در لوزه پیدا شود که این امر، باعث گیر کردن باقیمانده غذا در لوزه‌ها خواهد شد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: اگر این روند طولانی شود و باقیمانده غذاها تمیز نشود، به تدریج کلسیم و سایر املاح معدنی روی باقیمانده مواد غذایی رسوب می‌کنند و این مواد، شکل سنگی که به سنگ لوزه معروف است را به خود می‌گیرند.
ساعدی گفت: اگر این عارضه برای یک بار ایجاد شده باشد مشکلی برای افراد ایجاد نمی‌شود و می‌توان آن را با از بین بردن سنگ‌ها درمان کرد. این متخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه اگر این عارضه به صورت مکرر برای افراد ایجاد شود عوارضی مانند گلودرد و بوی بد دهان را به همراه خواهد داشت،‌ گفت: در این زمان بهترین درمان جراحی لوزه‌ها است.
وی در پایان گفت: به طور کلی لوزه‌ها را می‌توان از سن دو سالگی به بعد جراحی کرد و عمل لوزه، شایع‌ترین عمل در کودکی محسوب می‌شود؛ اما باید توجه داشته باشیم که سنگ لوزه بیشتر در میانسالی مشاهده می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی