[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

دفاع گورها از دشت‌های بی‌دفاع، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- پیمان کشاورز

 فارس استان چهارفصل ایران، اکنون به محلی برای مجادله میان صنعت و معدن و سازمان حفاظت از محیط زیست تبدیل شده است. مجادله میان گسترش صنایع معدنی یا حفظ محیط زیست که در منطقه حفاظت شده بهرام گور از توابع شهرستان نی‌ریز واقع گردیده است.
 منطقه حفاظت شده بهرام گور در شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد. وسعت این منطقه ۴۰ هزار و ۸۰۰ هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و ۷۸۷ متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود ۲۰۰ میلی متر است. این محدوده از سال ۱۳۵۱ با عنوان منطقه حفاظت شده «بهرام گور» تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور، تنها منطقه‌ای در کشور به شمار می‌رود که جمعیت شایان ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است. حضور دیگر گونه‌ها نظیر کاراکال، زاغ بور، هوبره، جبیر و... ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می‌کند و البته به گفته کارشناسان این منطقه، مستعد پرورش و توسعه گونه در حال انقراض یوز ایرانی نیز هست. اگرچه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست فارس این کار را به دلیل در اختیار نداشتن یوز ایرانی غیرممکن می‌داند. اما این روزها وجود معادنی که گفته می‌شود ادامه معادن گل گهرکرمان است در این منطقه باعث شده تا همگان در انتظار تصمیم نهایی برای شروع حفاری معادن یا ترک عملیات معدنی در این منطقه باشند. 
روز گذشته وزیرصنعت، معدن و تجارت در بیست و یکمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق ایران با بیان اینکه در هیچ جای دنیا اینگونه نیست که فعالیت معدنی به خاطر حفاظت از محیط زیست انجام نشود، گفت: محیط زیست به علت عبور 4 گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد؛ در حالی که یکی از معادن مهم آهن و مس در منطقه بهرام گور واقع است.
 وی در ادامه با انتقاد از سازمان محیط زیست بیان داشت: اعتقاد ما بر این است که در بخش معدن می‌توان بیشتر کار کرد اما متأسفانه در جاهایی که معادنی وجود دارد و می‌توان در آن سرمایه‌گذاری کرد محیط زیست اجازه بهره‌برداری به ما نمی‌دهد.
وی افزود: طی نامه‌ای به رئیس جمهور نوشته‌ام که 30 نقطه معدنی در کشور دست نخورده باقی مانده که اگر مشکلات حل شود می‌توان از این منابع و معادن بهره‌برداری کرد. وی همچنین در فروردین سال گذشته در حاشیه بازدید هوایی از منطقه حفاظت شده بهرام گور گفته بود: مشکل کار در بهره برداری از منابع معدنی بهرام گور باید با همدلی و اتحاد برطرف شود. 
وی در این بازدید با بیان اینکه در بحث مکان یابی باید دقت لازم را داشته باشیم که راه اندازی معدن کمترین آسیب را به این منطقه وارد کند. گفت: ایجاد معدن آهن در این منطقه با هماهنگی محیط زیست باید تا یک ماه آینده آغاز شود اما در مکانی مناسب که کمترین ضرر را برای منطقه حفاظت شده داشته باشد. اما رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس دی ماه 93 در این باره گفته بود: در ارتباط با معادن منطقه بهرام گور، با هماهنگی سازمان حفاظت محیط زیست، یک تفاهمنامه سه جانبه بین ایمیدرو، سازمان صنعت، معدن و تجارت و استانداری فارس برای مطالعات هوایی ژئوفیزیک این منطقه به وسعت 409 هزار هکتار منعقد خواهد شد.
 همتی بیان کرد: گفته شده است که دنباله معادن گل گهر استان کرمان، در محدوده استان فارس تعدادی معادن وجود دارد که نتایج مطالعات منطقه بهرام گور مشخص خواهد کرد چه میزان ذخایر از چه نوع مواد معدنی وجود دارد و اینکه بهره برداری از این معادن، مقرون به صرفه است یا خیر؟ 
فرماندار وقت شهرستان نی ریز نیز در این رابطه در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر خبر از بررسی موضوع توسط گروهی از کارشناسان داد. یدالله حسینی در پاسخ به این سؤال که راه اندازی این معادن در منطقه بهرام گور حیات وحش را به خطر می‌اندازد، اظهار داشت: به همین دلیل کارشناسان در حال بررسی موضوع هستند تا در صورتی که حیات گونه‌ها به خطر می‌افتد چاره اندیشی شود. وی همچنین در خصوص اینکه پنج نقطه برای ایجاد معدن شناسایی شده، تأکید کرد: شاید تعداد این نقاط بیشتر شود. 
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست فارس در گفت‌وگویی با شیرازنوین، ضمن اعلام توافقی ملی در زمینه بهره برداری از معادن در نواحی حفاظت شده می‌گوید: بر اساس این توافق پروانه‌های اکتشاف از سال 84 به بعد باطل شده و به ازاء آن در 4 نقطه در گوشه‌های غیرحساس اکتشاف انجام می‌شود.
 دکتر ولوی با بیان اینکه این 4 نقطه شامل دو منطقه در مرز با استان کرمان و دو منطقه دیگر در جنوب غربی فارس کنار قطرویه است، می‌گوید: حدود 100 معدن در حوالی منطقه حفاظتی بوده که فعلاً پروانه بهره برداری آنها باطل شده است و چنانچه اکتشاف در مناطق چهارگانه جواب دهد پس از آن تصمیم گیری در مورد بهره برداری یا عدم بهره برداری انجام می‌گیرد.
 وی این توافق را به نفع مناطق حفاظت شده دانست و گفت: به نظر من اختلاف محسوس و جدی بین ما و دوستان صنعت و معدن نیست. 
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست فارس انجام عملیات اکتشاف را به شرط عدم استفاده از ماشین آلات و به وسیله عملیات ژئوفیزیک هوایی عنوان کرد و گفت: منطقه بهرام گور از منظر زیست محیطی اکنون وضع خوبی دارد به گونه‌ای که بزرگترین جمعیت گور کشور در این منطقه وجود دارد. وی رشد 15 تا 40درصدی گونه‌های حیات وحش استان را دلیل بر وضعیت مناسب حیات وحش در فارس دانست. 
در این میان به نظر می‌رسد که مجادله وزیر صنعت، معدن و تجارت با اطلاق 4 گورخر به حیات وحش فارس بی پایان است. اگرچه حفظ حیات وحش و گونه‌های کمیاب در جهان از جمله موارد اصلی دستور کار کشورهای مختلف است اما نگاه کاسب مأبانه به حیات وحش و انقراض آن در پی ایجاد چند معدن که آن هم دچار سرنوشت خام فروشی خواهد شد، چندان مناسب فارس نیست. بحث راه اندازی و ایجاد معدن در استان اگرچه یک پای آن به رفع معضل بیکاری و توسعه صنایع معدنی در استان می‌رسد اما روی دیگر سکه را بایستی در مبحث خام‌فروشی معادن فارس جستجو کرد که چندی پیش استاندار فارس با دست گذاشتن روی آن، نقطه‌ای از وضعیت معادن فارس را روشن کرد که تاکنون به آن پرداخته نشده بود. حال سؤال اصلی در این زمینه است که چنانچه بنا بر استفاده ناصحیح از معادن فارس باشد و در عین حال منطقه حفاظت شده بهرام گور هم به واسطه توسعه معادن در انزوا قرار گیرد که نتیجه کار هنوز شروع نشده معلوم است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی