[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اسماعیلی: دانه‌بندی سنگ‌آهن جزئی از فراوری نیست، روزنامه شیراز نوین

رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس، گفت: دلیلی ندارد که برای صادرات آهن اسفنجی و فولاد عوارض دریافت کنیم، بلکه باید مشوق‌های صادراتی درنظر گرفته شود.
داریوش اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درخصوص صادرات سنگ‌آهن، اظهار داشت: در قانون داریم که تشخیص خام بودن یا نبودن مواد معدنی برعهده شورای عالی معادن است، اعضای این شورای از معاون معدنی وزیر صنایع و معادن، نماینده خانه معدن، نماینده اتاق ایران، رئیس نظام مهندسی معدن تشکیل شده و این افراد مجموعه‌ای معدنی هستند که براساس قانون مصادیق ماده خام معدنی را تعیین کنند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دانه‌بندی سنگ‌آهن را نمی‌توان جزئی از فراوری قبول کرد، گفت: فراوری سنگ‌آهن پنج مرحله دارد و مراحل فراوری آن کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، شمش و مرحله آخر نورد است که شمش، میل‌گرد و ورق تولید می‌کند.
رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سؤال متقابل ما از معدن‌کاران این است که اگر این دانه‌بندی را انجام ندهید آیا ماده معدنی به آن اطلاق می‌شود و بدون جدا کردن باطله آیا امکان جابه‌جایی وجود دارد، ادامه داد: در افق 1404تولید سالانه پنجاه میلیون تن فولاد و شمش را هدف‌گذاری کرده‌ایم و به سمت آن حرکت می‌کنیم، حرکت به سمت این هدف نیز به‌خوبی صورت گرفته است.
نماینده مردم سروستان، کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: درصورتی که بخواهیم به هدف تولید 55 میلیون تن شمش برسیم به 150 تا 160 میلیون تن ماده معدنی با عیاری حدود 60 نیاز داریم که این میزان در یک افق 20 ساله حجم بسیار زیادی می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه اگر امروز سرمایه‌گذارانی به‌عنوان مزیت داشتن سنگ‌آهن در داخل کشور در حال احداث کارخانه‌جات فراوری سنگ‌آهن هستند باید به فکر فردا باشند و حل مشکل را نباید به ده سال آینده موکول کرد، گفت: با صادرات مواد خام معدنی مخالف هستیم و در مجلس شورای اسلامی نیز وزارتخانه حدود 25 میلیارد تومان عوارض ناشی از صدور مواد خام معدنی در نظر گرفت که این رقم را در کمیسیون صنایع و معادن به حدود 200میلیارد تومان افزایش دادیم و امیدواریم در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه به‌تصویب برسد.
رئیس فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه از سوی دیگر اعتقاد داریم که باید عوارض ناشی از صادرات مواد فراوری شده معدنی کاسته شود و به صفر برسد، خاطرنشان کرد: دلیلی ندارد که برای صادرات آهن اسفنجی و فولاد عوارض دریافت کنیم، بلکه باید مشوق‌های صادراتی نیز درنظر گرفته شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی