[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

می‌توانم به کسب مدال المپیک هم فکر کنم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: سعیدرضا کیخا طی سال‌های اخیر موفق به انجام کارهایی شده که در تاریخ ایران بی‌سابقه بوده است. کسب مدال در مسابقات قهرمانی جهان و همچنین ثبت چند حرکت به نام خود در فدراسیون جهانی که شاید معادل کسب مدال در مسابقات المپیک باشد! شیراز حالا دارای یک اسطوره در ابعاد جهانی‌ست و شناساندن هرچه بیشتر این چهره موفق در عرصه اخلاق، درس و ورزش، وظیفه‌ای‌ست که رسانه‌های شیراز باید بیش‌ازپیش‌آن را انجام دهند. برنامه ورزش فارس سه‌شنبه شب روی آنتن رفت و سعیدرضا کیخا میهمان ویژه این برنامه بود. او در این برنامه و در حدود سی دقیقه‌ای که زمان داشت، وضعیت خود را به طور کامل شرح داد و حرف‌های جالب توجهی زد که در ادامه می‌خوانید:
مسابقات کاپ تویوتای ژاپن
این مسابقات به مسابقات ستارگان جهان معروف است. یعنی یک جورهایی بهترین‌های دنیا توسط فدراسیون ژیمناستیک ژاپن به مسابقات دعوت می‌شوند. هر ژیمناستی نمی‌تواند در این مسابقات شرکت کند و برای همین، حتی حضور پیدا کردن در این مسابقات می‌تواند باعث افتخار باشد. خدا را شکر می‌کنم که حضور من منجر به کسب مدال هم شد. از ایران چندین اسم معرفی شد به همراه رزومه ورزشکاران، اما تنها کسی که رزومه اش مورد قبول قرار گرفت، بنده بودم که توانستم در رشته خرک حلقه به مقام نایب قهرمانی دست پیدا کنم. ژیمناست‌های ژاپنی اول و سوم شدند. آن ژاپنی که سوم شد، وسیله تخصصی‌اش خرک حلقه است و همیشه در مسابقات جهانی و المپیک در همین رشته شرکت می‌کند و سال 2016 هم قهرمان جهان شده بود. 
حرکات جدید ابداعی
دو حرکت جدید من به نام خودم به ثبت رسیده و از طریق سایت فدراسیون جهانی ژیمناستیک هم اعلام شد. سومین حرکتی که انجام دادم ابتدا در مسابقات قهرمانی آسیا به نمایش گذاشتم و بعد هم در همین مسابقات تویوتای ژاپن؛ مورد پذیرش هم قرار گرفت اما چون نماینده‌ای از فدراسیون جهانی در آنجا حضور نداشت، فعلاً آن را قبول نکرده‌اند که به نام من بزنند. اما قرار شد در مسابقات ورلدکاپ آذربایجان که اسفندماه برگزار می‌شود آن را اجرا کنم و بتوانم آن حرکت را به نام خودم ثبت کنم. اگر شرایط مهیا باشد و بتوانم در آن مسابقات شرکت کنم، در نظر دارم دو حرکت را به ثبت برسانم. در رشته ژیمناستیک هم مانند هر رشته ورزشی و غیرورزشی دیگری این امکان وجود دارد که یک نفر بتواند یک نظریه جدید را وارد کند و آن نظریه سال‌های سال به نام او ثبت شود. در ژیمناستیک هم به همین شکل است و برای همین است که هرروز دارد به روز و سخت‌تر می‌شود. یکی از چیزهایی که خیلی به من کمک کرد، اشراف روی بحث داوری بود. من از بچگی به کتاب داوری علاقه داشتم. مدام این کتاب را می‌خواندم و مرور می‌کردم. به جایی رسیدم که تسلط خوبی روی کتاب داوری پیدا کردم و این باعث شد حرکات جدید فراتر از آنهایی که در کتاب به آنها اشاره شده به ذهنم برسد و بخواهم آنها را اجرا کنم.  این دو سه حرکت جدیدی که ابداع کردم، با حرکات توماس است؛ یعنی حرکاتی که روی خرک حلقه انجام می‌شوند یا با حرکات جفتی انجام می‌شوند یا با حرکات توماس. این سه حرکتی که من انجام دادم به وسیله حرکت توماس اجرا می‌شود. 
این افتخار متعلق به کل ورزش ایران است
این افتخار برای شخص کیخا نیست و برای کل ورزش ایران است، مخصوصاً برای استان فارس. چراکه این حرکت در هر جای دنیا انجام شود می‌گویند حرکت کیخا را انجام می‌دهد و بعد می‌روند ببینند کیخا اهل کدام کشور بوده و این باعث می‌شود نام ایران مورد توجه قرار گیرد.
اهداف، بازی‌های آسیایی و المپیک
همه توانم را گذاشته‌ام که بتوانم در بازی‌های آسیایی بهترین نتیجه را بگیرم. طی چندین دوره مسابقات آسیایی، ژیمناست‌های ایران توانسته‌اند به فینال برسند، از جمله خودم که در اینچئون به فینال رفتم، اما با بدشانسی نتوانستم مدال بیاورم ولی الآن شرایط بهتری دارم. خدا را شکر، فدراسیون برای ما مسابقات بین‌المللی خوبی را در نظر گرفت. یکی مسابقات بین‌المللی اسلوونی بود که توانستم طلا بگیرم و بعد از آن مسابقات تویوتاکاپ ژاپن بود که به مدال نقره دست یافتم. این‌ها هم باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود و هم اینکه باعث می‌شود داوران شناخت بهتری داشته باشند. چون این مسئله خیلی در نحوه نمره دادن آنها تأثیرگذار است. 
مهم‌ترین رقبا
کشورهای شرق آسیا قطب‌های اصلی ژیمناستیک دنیا هستند. همیشه در مسابقات المپیک و قهرمانی جهان، چین، ژاپن، کره‌جنوبی، کره‌شمالی، ویتنام و همینطور برخی کشورهای آسیای‌میانه مثل ازبکستان و قزاقستان مدعی هستند. الآن کشورهای شرق آسیا مثل چین و ژاپن به اون قدرت بالای ژیمناستیک رسیده‌اند، ولی روسیه از آن برتری که سالیان قبل داشت فاصله گرفته است.
المپیک
وقتی ما می‌توانیم در آسیا به مدال برسیم و روی سکو برویم، یعنی توانسته‌ایم با قهرمان‌های جهان و المپیک رقابت کنیم و آنها را پشت سر بگذاریم. به عنوان مثال در مسابقات قهرمانی آسیا که به مقام سوم رسیدم، نفر چهارم شخصی بود از کره جنوبی که در مسابقات قهرمانی جهان صاحب مدال بود و من توانسته بودم او را پشت سر بگذارم! خب اگر حمایت‌ها ادامه‌دار باشد و برنامه‌ریزی‌ها طولانی مدت باشد، امکان کسب مدال المپیک هم وجود دارد.
کلکسیون مدال‌ها و افتخارات
اولین مدال بین‌المللی را در مسابقات دانش‌آموزان جهان در کشور فرانسه، سال 2003، در دو وسیله خرک حلقه و دار حلقه گرفتم که مدال برنز بود. در مسابقات بین‌المللی دهه‌فجر هم که چندسال در ایران برگزار شد و رونق خوبی به ژیمناستیک داده بود، مدال‌های مختلفی کسب کردم. من یک سال تمرین می‌کردم به امید اینکه ایام دهه فجر از راه برسد و مسابقات با حضور کشورهای خارجی انجام شود. انگیزه بسیار بالایی به بچه‌های تیم ملی می‌داد و باعث می‌شد کشورهای خارجی هم حضور پررنگی داشته باشند. چندین دوره هم در مسابقات قهرمانی آسیا فینالیست شدم و سال 2015 هم مقام سوم را در این رقابت‌ها کسب کردم. در مسابقات کشورهای اسلامی‌هم توانستم مدال نقره خرک حلقه را کسب کنم
دیدار با وزیر ورزش
دیدار صمیمانه و بسیار دوستانه‌ای با سلطانی‌فر داشتم. صحبت‌هایی داشتیم در مورد کسب مدال در بازی‌های آسیایی و بعد از آن هم ان‌شاءالله کسب سهمیه المپیک و ایشان امیدواری‌های زیادی به من دادند. ایشان از بدو ورودشان صحبت‌های خیلی خوبی در مورد ورزش‌های پایه و خصوصاً ژیمناستیک کردند. الحق و الانصاف، حمایت‌های خوبی هم کرده‌اند. در مورد دغدغه‌های ملی به ایشان گفتم و قرار شد پیگیری کنند و دستوران مثبتی هم روی نامه من دادند که امیدواریم انجام شود.
خواسته‌ها و کمبودها
من سال‌هاست در ژیمناستیک فعالیت می‌کنم. همه می‌دانند ژیمناستیک رشته‌ای‌ست که از سنین پایین شروع می‌شود و من هم ژیمناستیک را از 5سالگی شروع کردم و الآن تقریباً 24سال است که در این رشته هستم و تجربیات زیادی از طرق مختلفی به دست آورده‌ام. از جمله کار کردن با مربیان و اساتید مختلف، شرکت در اردوهای ملی و بین‌المللی. دوست دارم تجربیاتی را که طی این سال‌ها کسب کرده‌ام به نونهالان، نوجوانان و جوانان شهرم انتقال دهم و از این طریق به آنها خدمت کنم که ان‌شاءلله در آینده شاهد افراد زیادی مثل سعیدرضا کیخا و بهتر از آن باشیم. از اداره کل ورزش و جوانان تقاضا می‌کنم زمینی را در اختیارم قرار دهند که بتوانم آن را بسازم و یک آکادمی ‌به‌روز ژیمناستیک برای خدمت به مردم شهرم راه‌اندازی کنم. 
امکانات شهرستان‌ها
شرایط و امکانات ژیمناستیک به شکلی است که یک مقدار وسایل گران است و زود هم فرسوده می‌شود. خب خیلی از شهرستان‌ها امکانات و وضعیت مطلوب ندارند؛ اما شهرستان‌هایی هم هستند که امکانات خوبی دارند، مثل شهرستان آباده که سالن خوبی راه‌اندازی کرده‌اند و جا دارد به هیئت ژیمناستیک و اداره ورزش و جوانان این شهرستان تبریک بگویم. ضمن اینکه برای راه‌اندازی یک سالن ژیمناستیک در شیراز با تمام امکانات، حدود یک میلیارد تومان بودجه لازم داریم.
حضور مثبت اینچه درگاهی در رأس فدراسیون
ژیمناستیک ایران دارد روند رو به رشدی طی می‌کند و این روند رو به رشد حاصل زحمات تمام کسانی است که طی سالیان طولانی در فدراسیون فعالیت داشته‌اند، از جمله فدراسیون قبل و فدراسیون فعلی. این روند حالا با حضور با حضور زهرا اینچه درگاهی دارد بهتر هم می‌شود و ایشان هم هدف اصلی‌شان را بازی‌های آسیایی قرار داده‌اند و کار بسیار مثبتی که برای تیم بزرگسالان در نظر گرفته‌اند، شرکت در تورنمنت‌های مختلف است تا به بازی‌های آسیایی برسیم. مشکلی که قبلاً داشتیم این بود که به خاطر مشکلات مالی فدراسیون، قبل از بازی‌های اینچئون یک سال بود که در مسابقات آسیایی شرکت نمی‌کردیم و فکر می‌کنم دلیل اصلی که باعث شد در مسابقات خرک حلقه نتیجه لازم را کسب نکنم، همین بود. اما این بار این دغدغه من هم برطرف شده و امیدوارم که نتیجه لازم را کسب کنم.
دغدغه‌های مالی
من هم‌اکنون در شهرداری شیراز مشغول به کار هستم و جا دارد از مسئولان تشکر ویژه‌ای کنم که اجازه می‌دهند در اردوها و مسابقات بین‌المللی شرکت کنم و شاید اگر شهرداری شیراز این کمک‌ها را به من نمی‌کرد، با توجه به اینکه ازدواج هم کرده بودم و مشکلات مالی داشتم، نمی‌توانستم به صورت حرفه‌ای ورزش کنم؛ ولی وقتی شهردار شیراز حمایت کرد و این شرایط را برایم فراهم آورد، باعث شد بتوانم به دور از دغدغه خاطر تمریناتم را ادامه دهم و پرانرژی در تمرینات حاضر شوم و نتیجه لازم را هم بگیرم. 
همان زمانی که اولین حرکتم در فدراسیون جهانی ژیمناستیک به ثبت رسید، اسبقیان که سرپرست فدراسیون بود، نامه‌ای تنظیم کرد و در آن نامه اشاره کرد که ثبت حرکت جدید از نظر فدراسیون ژیمناستیک و خانواده ژیمناستیک در دنیا ارزشش از کسب مدال در المپیک هم بالاتر است و آن نامه را با کمک فدراسیون فعلی داریم پیگیری می‌کنیم و وزارت ورزش قرار شد در آخر سال که از قهرمان‌های جهان، المپیک و آسیا تقدیر می‌کنند، من را هم در نظر بگیرند و آن تقدیر از من هم صورت بگیرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی