[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

گلایه اشکانی از تبعیض در حق فرنگی‌کاران، روزنامه شیراز نوین

سرمربی تیم‌ملی کشتی فرنگی گفت: بعد از نایب‌قهرمانی جهان متأسفانه نه‌تنها تقدیری به عمل نیامد، بلکه کوچک‌ترین تماسی هم از سوی مسئولان ورزش با بنده و ملی‌پوشان گرفته نشد.
به گزارش «ورزش سه»، برخلاف کشتی آزاد،‌‌ سال ٩٦ برای کشتی فرنگی ایران با اتفاقات نسبتاً خوبی همراه بود. علی اشکانی به‌عنوان یک مربی جوان می‌دانست برای برآورده‌کردن انتظارات به‌عنوان جانشین محمد بنا کار سختی پیش‌رو خواهد داشت. نایب‌قهرمانی او همراه با فرنگی‌کاران شایسته ایرانی در مسابقات جهانی ٢٠١٧ نمره قبولی را در کارنامه اشکانی قرار داد تا این مربی همچنان به کار خود در رأس تیم‌ملی ادامه دهد. در ادامه گفت‌وگوی شهروند با علی اشکانی را می‌خوانید:
ـ بعد از مسابقات جهانی ٢٠١٧ تعطیلی زیادی نداشتید و حالا برای مسابقات آتی فرنگی‌کاران را آماده می‌کنید.
تقریباً یک‌ماه بعد از مسابقات جهانی، تیم دیگری را در بازی‌های داخل سالن آسیا شرکت دادیم. بعد از آن تقریباً ٢٠روز تعطیل بودیم و سپس رقابت‌های قهرمانی کشور، مسابقات لیگ داخلی و جهانی و رقابت‌های عمومی برگزار شد که ما تلفیقی از نفرات برتر در این مسابقات را به اردوی تیم‌ملی دعوت کردیم. ما باید ٣ تیم آماده داشته باشیم. اولین رقابتی که پیش‌رو داریم، جام تختی است که نسبت به‌ سال گذشته از سطح بالاتری برخوردار است. در ضمن جام تختی نخستین مسابقه‌ای است که در‌ سال جدید با قوانین جدید برگزار خواهد شد.
ـ فرنگی‌کاران را نسبت به قوانین جدید کشتی کاملاً توجیه کرده‌اید؟
متأسفانه هنوز هم دقیق نمی‌دانیم که مسابقات پیش‌رو با چه قوانینی برگزار می‌شود. اتحادیه جهانی کشتی اطلاع‌رسانی خوبی نداشته و ما سردرگم هستیم. البته منتظر هستیم تا داوران ما از کلاس‌های آموزشی اسلواکی برگردند تا به ما قوانین را انتقال دهند.
ـ حتماً می‌دانید که‌ سال آینده با توجه به برگزاری مسابقات جهانی و بازی‌های آسیایی در یک فاصله زمانی نزدیک برای کشتی سنگین خواهد بود. شاید هم نیاز باشد که ٢ تیم آماده داشته باشید؟
وقتی بازی‌های آسیایی برگزار می‌شود،‌ انتظارات از کشتی بسیار بالاست. البته ما هم انتظاراتی داریم که متأسفانه به آن‌ها رسیدگی نشده است. امیدوار بودیم که از‌ سال گذشته وزارت ورزش به فرنگی‌کاران انگیزه بدهد اما این اتفاق رخ نداده است. ما در یک‌سال اخیر هم طوری برنامه‌ریزی کردیم که ٢ الی ٣ تیم آماده به‌ صورت هم‌زمان داشته باشیم. علاقه‌مندان به کشتی باید این موضوع را درک کنند که با کناررفتن نفرات باتجربه و مدال‌آوران المپیک از کشتی فرنگی، جایگزین‌کردن جوان‌ها کار سختی است.
ـ بارها در یک‌سال‌ونیم اخیر بحث بازگشت سوریان، نوروزی و رضایی به تیم‌ملی مطرح شده است. شما شفاف در این خصوص توضیح بدهید.
شاید من بارها این ٣ قهرمان را در این مدت دیده باشم اما بحث‌های فنی و حضور در مسابقات سلسله مراتب خودش را دارد. من بارها گفتم که از حضور این عزیزان استقبال می‌کنم اما تا امروز هیچ صحبت جدی‌ای نشده است. شورای فنی هم آمادگی بررسی این مسئله را دارد. با این حال بارها گفتیم که تنها راه رسیدن به دوبنده تیم‌ملی مسابقات انتخابی است. حالا من می‌گویم این دوستان پا پیش بگذارند، ما هم کمکشان می‌کنیم.
ـ با اینکه کشتی فرنگی در ‌سال ٢٠١٧ نایب‌قهرمان جهان شد اما بیشتر نگاه‌ها به سمت ناکامی تیم‌ملی کشتی آزاد رفت.
دقیقاً همین‌طور است. واقعاً برای ما خیلی سخت و شکننده بود که توجهی به موفقیت به دست آمده، نشد. سال‌ها بود که از کشتی فرنگی خبری نبود و حتی آزادکاران بار ما را هم به دوش می‌کشیدند. به‌ هرحال در چند ‌سال اخیر کشتی فرنگی پیشرفت کرده و امسال هم نایب‌قهرمان جهان شدیم. هم من و هم فرنگی‌کاران وقتی دیدیم که بعد از چنین موفقیتی توجهی به کشتی فرنگی نمی‌شود، همگی سرخورده شدیم. متأسفانه اکثراً کشتی را فقط به رشته آزاد می‌بینند و به فرنگی‌ کاری ندارند. به‌خاطر همین است که همه می‌گویند کشتی موفق نبوده، درحالی‌ که نایب‌قهرمانی جهان نتیجه خوبی است. کشتی فرنگی و آزاد در کنار هم هستند؛ پس باید به صورت عادلانه به این ٢ رشته نگاه کرد. از بحث تبلیغاتی تا رسانه‌ای و حتی تقدیر از ملی‌پوشان باید یکسان باشد.
ـ بعد از مسابقات جهانی و نایب‌قهرمانی فرنگی‌کاران هیچ تقدیری از شما و ملی‌پوشان به عمل نیامد؟
متأسفانه نه‌تنها تقدیری به عمل نیامد، بلکه می‌توانم بگویم که کوچک‌ترین تماسی هم از سوی مسئولان ورزش با بنده و ملی‌پوشان کشتی فرنگی گرفته نشد. به‌ هرحال، همه می‌دانند که ما با چه تیم جوانی به مسابقات جهانی رفته بودیم و دست پر برگشتیم.
ـ به‌عنوان سؤال آخر: قبول دارید که کشتی فرنگی بعد از حمید سوریان هم‌اکنون تک‌ستاره‌ای در دل خود ندارد؟
یقین داشته باشید که اگر به این جوان‌ها فرصت دهیم، می‌توانند شکوفا شوند. امثال حمید سوریان هم از همین‌جا شروع کردند و به مدال‌های پرتعداد جهانی و المپیک رسیدند. شما می‌توانید ٢‌سال دیگر صحبت‌های امروز مرا نگاه کنید و آن‌گاه می‌بینید که کشتی فرنگی چقدر ستاره در سطح جهان دارد. این نفرات می‌توانند جای امثال سوریان را پر کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی