[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

چرا استفاده از چنگال در اروپای قدیم لکه ننگ بود؟، روزنامه شیراز نوین

وقتی بر سر میز غذا می‌نشینیم، در مقابل خود ظرف‌های مختلفی می‌بینیم. شاید تا به حال این را از خودمان پرسیده باشیم که انسان‌ها چگونه ابزار مهمی مثل چنگال را ابداع کرده‌اند؟! با توجه به اینکه قاشق از نخستین روزهای تمدن انسانی بوده و چاقو هم به دوران ماقبل تاریخ بازمی‌گردد، ابداع چنگال با آن شکل عجیب و غریبش چگونه شکل گرفته است؟!
آیا می‌دانستید که چنگال راه سخت و پرپیچ و خمی برای رسیدن به میزهای غذا پیموده است؟!
استفاده از چنگال در اروپای قدیم لکه ننگ و مایه آبروریزی بود.
اما چرا استفاده از چنگال در اروپای قدیم مذموم بود؟
در آغاز باید گفت استفاده از چنگال در یونان باستان مرسوم بوده است، اما نه به شکلی که امروز می‌شناسیم. چنگال دو دندانه و برای بیرون کشیدن گوشت از دیگ غذا و سرو آن بود.
غذا خوردن بشر مراحل مختلفی داشته است؛ از غذا خوردن با دست تا رسیدن به ابزاری به نام چنگال. برخی از دانشمندان نشانه‌های استفاده از چنگال برای غذا خوردن را در مصر و چین باستان پیدا کرده‌اند.
با این حال، چنگال به آسانی به ابزار معروفی بر سر میز غذاها تبدیل نشد. اروپایی‌ها به چنگال به دیده حقارت می‌نگریستند و استفاده از آن را مذموم می‌شمردند. داستان استفاده از چنگال به قرن ۱۱ در اروپا بازمی‌گردد؛ زمانی که یک اشراف ونیزی با پرنسس بیزانسی ازدواج کرد. او با خود تعداد زیادی چنگال طلا آورده بود. پرنسس به هیچ غذایی دست نمی‌زد، مگر اینکه آن را با چنگال دو شاخه‌ای به سوی دهانش می‌برد. 
بسیاری از مردم از جمله درباریان و زعمای کلیسا، از پرنسس خوششان نمی‌آمد و او را فردی مغرور و ازخودراضی و گناهکار می‌دانستند و بر این باور بودند که خوردن غذا با چنگال، یک نوع گناه است. وقتی خداوند انگشتان دست را به انسان داده است، دیگر چه نیازی به چیزی به نام چنگال وجود دارد؟!
استفاده از چنگال همچنان در اروپا آبروریزی بود تا قرن شانزدهم میلادی که کاترین دو مدیچی، ملکه فرانسه و همسر هانری دوم در خلال عصر نهضت فرانسوی، استفاده از چنگال را رواج داد.
با وجود این، هنوز هم چنگال ارزش و اعتباری را که باید به دست نیاورده بود تا اینکه به تدریج از اواسط تا پایان قرن نوزدهم و پس از انقلاب صنعتی، بخش وسیعی از مردم دارای فرهنگ استفاده از قاشق و چنگال و کارد شدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی