[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

اکبری: بخشی از برنج‌های وارداتی تراریخته است ، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس بیان داشت: بخشی از برنجی که وارده کشور می‌شود تراریخته است و اگر محصولات وارداتی تراریخته فرآیند کارشناسی را طی کنند اشکالی وجود ندارد.
علی اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت واردات محصولات تراریخته اظهار داشت: در قانون برنامه ششم توسعه کل کشور ماده‌ای مصوب شد که محصولات تراریخته فرآیند قانونی خود را طی کند و تمام محصولاتی که وارد می‌شود باید برچسب مخصوص داشته باشد.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در قانون بودجه سال 97 نیز قرار بود مجدد بر نحوه واردات محصولات تراریخته تأکید شود اما به هر دلیلی این مورد در قانون بودجه سال آینده لحاظ نشد ولی در هر صورت اگر برای رعایت بهداشت جامعه به این محصولات برچسب زده و الزامات اولیه که از لحاظ تحقیقاتی پیش‌بینی شده رعایت شود، جای نگرانی نیست.
نماینده مردم شیراز در مجلس دهم شورای اسلامی تأکید کرد: اما اگر موارد قانونی در زمینه واردات محصولات تراریخته رعایت نشود و بدون توجه به تأثیرات این محصولات بر انسان، واردات تراریخته انجام شود، جای تأمل دارد و مجوزها نیز بی‌اثر خواهد بود. وی در خصوص میزان واردات محصولات تراریخته گفت: از میزان واردات محصولات تراریخته به کشور آمار و ارقامی ‌وجود ندارد و هیچ نهادی آمار رسمی‌ دراین زمینه ارائه نمی‌کند اما نهاده‌های مانند ذرت و سویا به عنوان محصولات تراریخته وارد کشور می‌شود.
اکبری در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، به دیگر محصولات تراریخته اشاره کرد و اظهار داشت: از سویی گفته شده بخشی از برنجی که وارده کشور می‌شود تراریخته است، در هر صورت اگر محصولات فرآیند کارشناسی را طی کنند اشکالی وجود ندارد.
این نماینده مجلس درباره نحوه تشخیص محصولات تراریخته بیان داشت: باید هم در مبدأ و هم در مقصد محصولات تراریخته را کنترل کنیم، بنابراین باید هم محصولات برچسب مخصوصی داشته باشند و هم در ایران مورد آزمایش و بررسی قرار گیرند تا تراریخته و بی‌ضرر بودن آنها مشخص و تأیید شود. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی گفت: باید امکانات و زیرساخت‌ها برای تشخیص محصولات تراریخته در کشور را ایجاد کنیم، بهداشت مردم در اولویت است و باید در این زمینه‌ها اقدامات لازم داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی