[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

همکاری متخصصان ایرانی، ایتالیایی و اسپانیایی برای رفع مشکل گلسنگ در تخت جمشید، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، سیامک بصیری کارشناس مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی یکشنبه مورخ 24/11/95 درباره نگرانی دوستداران میراث فرهنگی مبنی بر تخریب آثار تاریخی تخت جمشید در اثر گلسنگ‌ها گفت: وجود گلسنگ بر روی سطوح سنگی آثار تاریخی تخت جمشید عارضه‌ای طبیعی است که با نظارت کارشناسان به صورت روزانه از این اثر زدوده 
می‌شود. 
سیامک بصیری اظهار داشت: وجود گلسنگ‌ها بر سطوح سنگی تخت جمشید اجتناب ناپذیر است و هر جا سنگ باشد، چه در تخت جمشید چه در جای دیگر احتمال رویش گلسنگ‌ها هم وجود دارد. اصلی‌ترین عارضه سطوح سنگی هوازدگی و رویش گلسنگ‌هاست و تخت جمشید هم از این پدیده مستثنی نیست. 
کارشناس مسئول فنی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در ادامه افزود: همه تلاش ما این است که گلسنگ‌ها کمترین صدمه را به بدنه تخت جمشید وارد کنند. 
سیامک بصیری گفت: درباره احتمال ترک خوردگی زمین در محدوده تخت جمشید بر اثر تداوم خشکسالی گفت: به هر حال در سال های اخیر برداشت آب از منابع زیر زمینی افزایش یافته است و سفره‌های آبی خالی شده است؛ خالی شدن سفره‌ها نشست زمین را به دنبال دارد. 
وی در پایان اظهار کرد: با توجه به این شرایط، حفر چاه در محدوده‌های مختلف حفاظتی تخت جمشید ممنوع اعلام شده است و به چاه‌های موجود که خشک می‌شود نیز اجازه کف شکنی داده نمی‌شود. اما با وجود این سطوح آب به شدت پایین رفته و نشست زمین در مناطق مختلف شهرستان مرودشت به چشم می‌خورد و چه بسا تخت جمشید نیز از این عارضه در امان نماند. 
این کارشناس میراث فرهنگی گفت: کارشناسان کشاورزی و مسئولان سازمان آب و منابع طبیعی و کشاورزی باید در این زمینه اقدام کنند و روش‌های نوین آبیاری را به کشاورزان منتقل کنند تا آبیاری‌ها غرقابی منسوخ شده آسیب بیشتری به زمین و اراضی اطراف تخت جمشید نزند. 
گفتنی است به نقل از مسعود رضایی منفرد مدیر پایگاه مجموعه جهانی پارسه تفاهم نامه‌‌هایی به صورت جداگانه با کشور اسپانیا در مورد تشکیل مرکز مطالعات گل سنگ تخت جمشید و همینطور تفاهم نامه انجام مطالعات گونه‌ها و چگونگی برخورد با گلسنگ ها و پایش آلایندگی‌های صنعتی با کشور ایتالیا در حال انعقاد است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی