[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

با«ساینا شکیبا‌نسب»بزرگ شاهنامه‌خوان کوچک!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

اشاره: 
ساینادختر۶ساله شاهنامه‌خوان شیرازی را نخستین‌بار درآیین افتتاحیه سرای نقالی شیراز دیدم. بسیار شجاعانه وجسورانه اشعاربزرگ سخنور ایرانی، حکیم ابوالقاسم فردوسی را به زیبایی هرچه تمام خواند و مورد تشویق وترغیب حاضرین قرارگرفت. مادرش«‌نخستین مربی و مشوق اوست اما مؤسسه فرهنگی هنری گلواژه شعر شیراز و سمیرا صادقی مدیراین مجموعه و استاد ادبیات فارسی اداب واصول فنی شاهنامه‌خوانی را به وی آموخته است. سرویس فرهنگ وهنرروزنامه شیراز نوین در راستای شناسایی وشناساندن استعدادهای دانش‌آموزی ومعرفی نخبگان حوزه نقالی وشاهنامه‌خوانی درشیراز و استان فارس به مرور آنان رامعرفی خواهدکرد. دراین شماره باساینا شکیبانسب که دختر کوچولوی شاهنامه‌خوان اهل شیرازاست و حضوری فعال دربرنامه‌های ادبی داردآشنامیشویم. 
آینده‌ای درخشان پیش‌روی اوست
اومتولد سی‌ا‌م‌خردادسال‌نود(۱۳۹۰)درشیراز و دانش‌آموز کلاس اول‌، مدرسه شهید تیمور فروغی در آموزش وپرورش ناحیه دو است. به گفته مادرش که اول آموزگار اوست ساینا از دوسالگی شعر حفظ می‌کرده است و دختری باهوش به‌ویژه درگیرایی مطالب ادبی وحفظ شعر شاعرانی چون سعدی و حافظ ومولوی وفردوسی و.‌.‌. است. سایناوقتی سه‌سال‌ونیمه بود بیشتر از ۵۰‌شعر کودکانه از شعرهای یک خطی تا متل‌های ایرانی دوصفحه‌ای وطولانی را از حفظ داشت و در چهار‌سالگی پنج تا از غزل‌های حافظ راحفظ بود که درهمین زمان به کلاس مشاعر‌ه می‌رود و در اولین مسابقه مشاعره که بهمن ماه‌۹۴ برگزار شدنفر سوم این مسابقه می‌شود. در نوروز‌۹۵ در حافظیه و چندسال درآرامگاه سعدی بارها غزلیات حافظ وسعدی راخواند و برنامه اجرا کرد و کوچکترین عضو گروه پیرامید خلیج فارس بوده وهست. در مسابقات مشاعره تخصصی تابستان‌۹۵ در مرکز شیراز شناسی که در سطح فارس برگزار شد ساینا بین ۵۰‌شرکت‌کننده در سطح‌سه که تقریباً همسن بودند اول شد. اینمسابقه درپنج مرحله برگزار شد. از ۴‌مهر ۹۵ در برنامه یکشنبه‌های داستان که هر یکشنبه در تالار حافظ برگزار می‌شود و سرپرستی این طرح و برنامه را بهاره شفیعی و کارگردانی آن را آقای آذرمان برعهده دارد، ساینا عضو ثابت این گروه اجرایی هست. شکیبانسب اجراهای مختلفی از غزلیات حافظ که ابتدای برنامه با خوانش او شروع می‌شود تا حکایت‌های سعدی، شاهنامه‌خوانی و شعر بسیاری از شاعرانی را که درحافظه دارد در برنامه‌های گوناگون فرهنگی و هنری، دانش‌آموزی و.‌.‌. به اجرادر می‌آورد. حضور مداوم در برنامه دولت قرآن، که این برنامه هر هفته در صحن حافظیه هست و توسط قاریان یک جزء قرآن خوانده می‌شود و هدیه به حافظ می‌گردد مابین قرائت خوانش غزلیات حافظ راساینا انجام می‌دهد‌، معمولاً ساینا پای ثابت این برنامه هست. وی کوچکترین عضو انجمن دوستداران حافظ است. انجمنی که ریشه دار و در مقبره حافظیه است و بیشتر از ۱۵شعبه در سراسر کشور دارد. اکثر سخنرانی‌های تخصصی و پژوهشی حافظ‌شناسی که در مرکز اسناد برگزار می‌شود را با خوانش غزلی از حافظ توسط ساینا شروع می‌کنند. حضور در مشاعره گلها، مشاعره موضوعی، برنامه‌های شاهچراغ و.‌.‌. ازدیگرفعالیت‌های ادبی این شاهنامه‌خوان کوچک است. 
دعوت دکتر اسماعیل آذر از شکیبانسب
کارها و برنامه‌های ساینا شکیبانسب بسیار مورد تأیید آقای خلیل شفیعی از شاعران آیینی و آقای امیرهمایون یزدان‌پور که شاعر و مجری محبوب برنامه‌های صداوسیمای مرکز فارس هستند و دیگر شاعران استانی و ملی بوده و هست. اجرای برنامه در جشنواره شعر رضوی درحضور برگزیده‌های کشور ایران و کشورهای همسایه‌، در محضر آقای احد ده‌بزرگی شاعر شیرازی و آیینی، اجرای شاهنامه‌خوانی درمرکز شیراز‌شناسی در مناسبت‌های مختلف، برگزیده حافظ‌خوانی در مسابقه حافظانه‌ها که توسط مجری تلویزیون آقای حسن منعم برگزار شد، اجرا در حضور دکتر اسماعیل آذر در نمایشگاه‌های کتاب شیراز و.‌.‌. کتاب و غرفه سرای اندیشه و هنر، شاعرانه‌های ناب که وی ساینا رابرای ضبط برنامه تلویزیونی به تهران دعوت کردند‌، اجرای گلستان‌خوانی شب یلدا در حضور اساتید دانشگاه صنعتی، اجرای گلستان خوانی در حضور رؤسای آموزش‌پرورش نواحی شیراز، اجرای برنامه‌های مختلف دیگر در برنامه‌های ادبی و فرهنگی هنری شهرشیراز و.‌.‌. از دیگرفعالیت‌های سایناشکیبانسب است. اوکه از گلستان دیباچه و ۱۵حکایت از شیخ اجل را و۳۰‌تا از غزلیات حافظ را و البته تک بیت‌های زیادی ازشاعران بسیاری رادر حافظه دارد. 
 اشعارعاشورایی و آیینی از شاعرانی مثل شاهچراغی‌، رضوی، قیصرامین پور، عرفان نظر‌آهاری، چندتا دو بیتی ورباعی درمقام معلم، اشعاری ازپروین اعتصا‌می‌، شاملو، فریدون مشیری، شعرهای نیمایی و.‌.‌. حفظ است. درزمینه شاهنامه فردوسی هم که تعدادبسیار زیادی از ابیات این کتاب گرانسنگ راحفظ است. 
سخن پایانی: 
دانش‌آموزان و نونهالانی چون ساینا شکیبا‌نسب که آینده‌ای روشن در محافل ادبی و مجالس شاهنامه‌خوانی دارند را باید دیدوشناخت و برای رشدوترقی و تعالی آنان درفعالیت‌هایی فاخر و ارزشمند برنامه‌ریزی کرد. در این زمینه مدیران آموزش‌و‌پرورش شهر شیراز و استان فارس بهترین همراهی و همکاری را می‌توانند داشته باشند. همچنین انجمن‌های شاهنامه‌خوانی و بنیادهای فردوسی، محافل ادبی همچون حافظ شناسی و سعدی شناسی و دیگرمجالس وانجمن‌های شعر و شاعری می‌توانند در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند تا استعداد‌هایی همچون ساینا شکیبا‌نسب در گذر زمان رو به فراموشی نروند. حیف است کودکان و دانش‌آموزانی چون او در شیراز و فارس که مهد شعر و شاعری و شاهنامه‌خوانی بوده است به واسطه فراموشی ما و همچنین عدم توجه مسئولان به فعالیتی زیبا و جذاب نظیر شاهنامه‌خوانی فراموش گردند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی