[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

رکن اصلی توسعه در هر جامعه ای آموزش و پرورش است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل پارلمانی وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش، بستر و رکن اصلی توسعه است و اگر بخواهیم جامعه‌ای توسعه‌یافته داشته باشیم، باید آموزش و پرورشی توسعه‌یافته داشته باشیم.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، محمّد شفیعی در سفر به استان فارس و در اختتامیه جشنواره گلستان‌خوانی و تجلیل از خیرین مدرسه‌یار روستای امامزاده اسماعیل شهرستان اقلید گفت: اگر کسی گلستان را بخواند و از آن  پند گیرد، بسیاری از مسائل تربیتی او حل شده است، چنانچه امام‌خمینی (ره) می‌فرمایند: اگر انسان تربیت شود همه مسائل حل است.
وی از آموزش و پرورش به‌عنوان بستر و رکن اصلی توسعه یاد کرد و گفت: در کشور ما توسعه همگون نیست و اگر بخواهیم جامعه‌ای توسعه‌یافته داشته باشیم، باید یک آموزش و پرورش توسعه‌یافته داشته باشیم و  معلمانمان و دانش‌آموزانمان که در آینده نقش آموزش‌دهندگان را خواهند داشت، این شرایط و پتانسیلرا دارا باشند.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس نیز در این آیین با تأکید بر اینکه «شعار ما در حوزه ابتدایی این است که هرمدیر باید کاری پایدار در مدرسه انجام دهد» گفت: در هرمدرسه باید آثار ماندگاری از مدیران به‌جای بماند. علی‌عسگر جمشیدی به قدمت کتاب گلستان، تدریس آن در مکتب‌خانه‌ها به همراه قرآن و نگارش،  قداست و حرمت آن اشاره کرد و گفت: در گذر زمان این کتاب ارزشمند کمی فراموش شده است و باید  برای برجسته‌کردن دوباره آن تلاش کرد.
وی گفت: سعی کردیم که گلستان را دوباره به میدان آوریم که در این راستا به جمع‌بندی حکایت‌های تربیتی کوتاه آن پرداخته و در سه جلد چاپ کرده و به تدریس آن در مدارس اقدام کرده‌ایم؛ طوریکه امروز در تمام مدارس شهری و روستایی فارس دانش‌آموزان به خوبی و شیوایی به گلستان‌خوانی می‌پردازند. جمشیدی با اشاره به شعار سال حوزه کاری خود با عنوان «فرزند مرا عشق بیاموز و دگر هیچ» گفت: شعار ما برگرفته از این شعر زیباست که «روح پدرم شاد که می‌گفت به استاد؛ فرزند مرا عشق بیاموز و دگر هیچ» که می‌تواند زمینه‌ساز از بین‌رفتن مدارس غیردولتی و تیزهوشان و تست و کنکور باشد.
وی با بیان اینکه در کشور ما حوزه ابتدایی توسط حوزه متوسطه تسخیر شده بود افزود: در دوره ابتدایی اگر معلم نتواند با عشق وارد کلاس درس شده و رفتارش بوی عشق و عشق‌ورزی ندهد نمی‌تواند معلم موفقی باشد.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس با اشاره به جمله معروف سقراط مبنی‌بر اینکه «آموزش یعنی ایجاد عشق و نیاز به دانستن در دل دانش‌آموزان» بیان کرد: معلم دوره ابتدایی باید عشق به خدا، پدر و مادر، انفاق و نوع‌دوستی، هنر، ورزش، ریاضی، آموزش و... را به دانش‌آموز بیاموزد.
جمشیدی تصریح کرد: معلم در دوره ابتدایی نباید دانش‌آموز را تهدید یا تحقیر کند، بلکه باید بکوشد تا احساس نیاز به دانستن را در دل دانش‌آموزان بیدار کند.
در این برنامه دانش‌آموزان مدارس بخش حسن‌آباد نیز به صورت گروهی و انفرادی به اجرای باب‌های مختلفی از گلستان سعدی پرداختند و از مدیر کل پارلمانی وزارت آموزش و پرورش هدیه گرفتند.
اجرای سرود توسط گروه سرود مدرسه شهید زرین‌کلاه اقلید، اجرای نمایش موسیقی محلی توسط جمعی از جوانان روستای امامزاده اسماعیل و تجلیل از خیران مدرسه‌یار از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی