[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

 تصویر‌سازی ذهنی و شبیه‌سازی فوتبال چگونه صورت می‌پذیرد؟

 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

 چرا یک مهاجم می‌بایست تصویر‌سازی ذهنی انجام دهد؟
 مهاجمان، مدافعان و دروازبانان فوتبال باید اشراف کامل بر مطالب زیر داشته باشند تا به‌عنوان یک بازیکن حرفه‌ای بتوانند سال‌ها برای تیمشان به‌صورت یک بازیکن مثبت انجام وظیفه کنند. 
تصویر‌سازی ذهنی مهاجمین کلید حل مشکلات گلزنی در فوتبال است. 
نگاهی اجمالی به تفکرات روزهای قبل از مسابقه یک مهاجم
چگونه یک بازیکن خط‌حمله می‌تواند روز‌های پیش از مسابقه با مرور آنچه ممکن است در تمرین یا بازی رخ دهد، با آمادگی ذهنی و روانی بیشتری در میدان حاضر شود؟ در حقیقت می‌بایست چه چیز‌هایی را شبیه‌سازی نماید؟ همه می‌دانند که مهمترین وظیفه یک مهاجم گلزنی است. لذا می‌بایست به تمامی‌ آنچه می‌تواند در گلزنی به وی کمک کند فکر نماید. مثلاً اینکه خود را در شرایطی تصور نماید که یک‌سانتر قطری، کات‌دار یا ساده از کناره‌ها ارسال شده و قصد دارد با ضربه سر گلزنی نماید. از نحوه پریدن و درگیری با مدافعین حریف در روی هوا گرفته تا نحوه چرخش سر و زدن ضربه‌ای دقیق با قسمتی مناسبی از سر با توجه به خروج یا جایگیری اشتباه دروازبان و انتخاب بهترین قسمت دروازه جهت گلزنی. در حقیقت تصور خویش در سخت‌ترین شرایط ممکنه. 
بطور مثال مدافعینی بلند قد و البته پرتعداد قصد دارند توپ را دفع نموده و مانع گلزنی وی شوند. از طرفی دروازبان حریف در بهترین مکان دروازه یا محوطه شش قدم جایگیری نموده و توپ سانتر شده نیز آن شرایط لازم یک سانتر جهت گلزنی را دارا نیست. قرار گرفتن در چنین شرایط دشواری پیش از تمرین یا مسابقه امکان موفقیت آن مهاجم را چندین برابر بالا خواهد برد.
یا اینکه با خود بیندیشد در دقایق انتهایی مسابقه در فراری که از میانه میدان و با پاس عمقی بازیکن خودی همراه شده، در موقعیت تک به تک قرار گرفته‌ام. می‌بایست چگونه و از چه زاویه ای به دروازه نزدیک شده و چگونه این توپ را تبدیل به گل نمایم؟ پس از سنجیدن موقعیت دروازبان در شرایط مختلف وی را دریبل داده و گل بزنم یا بهتر است با یک شوت به زاویه بسته یا نقطه کور دروازبان گلزنی نمایم؟
آیا می‌توانم با یک ضربه چیپ توپ را به تور دروازه بچسبانم یا اینکه مهاجم دیگری در نزدیکی‌ام قرار گرفته که با همکاری وی اقدام به گلزنی نمایم؟
اگر مدافع سرعتی یا قدرتی حریف بسیار نزدیکم بوده و مصمم است که به هر شکل ممکن مانع گلزنی‌ام شود چه کار کنم؟آیا حال که امکان گلزنی کمتر شده می‌توانم با گرفتن پنالتی موقعیت بهتری برای تیمم ایجاد کنم؟
 اگر به‌علت حملات پی‌در‌پی حریف تیمم در فاز دفاعی قرار گرفت و مجبور بودم از یک سوم میانی یا دفاعی تیم خودی پرسینگ و کمک به همبازیانم را انجام دهم، در کدام منطقه و نزدیک به کدام بازیکنان کار کنم؟ چگونه پرسینگ کنم که ضمن همکاری تیمی ‌آماده ضدحمله یا حمله‌ای سریع جهت انجام وظیفه ذاتی خویش باشم؟ در موقعی که تیم حریف قصد ارسال ضربه کرنر را دارد، در میانه میدان باشم یا کمی ‌نزدیکتر به محوطه جریمه تیمم قرار بگیرم؟ در این حالت وظیفه‌ام چیست؟ در صورت دفع توپ، روی توپ سوم چه نقشی را ایفا نموده تا تیم مقابل را ناکام بگذارم؟
می‌بایست تمامی‌ یا اکثر موارد یاد شده توسط یک مهاجم بررسی و راهکارهای مناسب اتخاذ گردد. زیرا در شرایط مسابقه که تصمیم‌گیری کمی ‌دشوار‌تر است، این آمادگی سبب موفقیت و اخذ تصمیمات مناسب تری خواهد شد.
و اما شبیه‌سازی...
 شبیه‌سازی یک مدافع فوتبال چگونه صورت می‌پذیرد؟
 چرا یک مدافع فوتبال می‌بایست شبیه‌سازی انجام دهد؟
در شبیه‌سازی یک مدافع فوتبال می‌بایست چه مواردی لحاظ شود؟ اگر پیش از وقوع هر رویدادی تدابیر لازم را اتخاذ نموده و با آمادگی کافی و شرایط بهتری با در نظر گرفتن تمامی ‌احتمالات ممکنه به پیشواز آن رفته باشیم، مسلماً در زمان رخدادش خواهیم توانست واکنش بهتری نشان داده و به‌طور موفقیت‌آمیزتری با آن مواجه شویم. در حقیقت تمامی ‌جوانب کار را بررسی نموده تا هیچ اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای برای ما تازگی نداشته باشد. در تمامی ‌مسائل زندگی نیز می‌بایست چنین باشد که قبل از هر اتفاقی آمادگی کافی جهت مقابله با آن را داشته باشیم.
 در ورزش خصوصاً فوتبال که با درصد بسیار بالایی از هوشیاری، تمرکز و آمادگی روحی و جسمی ‌سروکار داریم، می‌بایست پیش از هر جلسه تمرین و مسابقه تمامی‌ حوادث و احتمالات ممکنه را از ذهن گذرانده و آمادگی هر اتفاق و موضوع پیش آمده احتمالی را داشته باشیم. به‌عنوان مثال یک بازیکن خط دفاعی می‌بایست روز‌های پیش از مسابقه نه‌تنها تمامی ‌آنچه ممکن است برای وی پیش بیاید را مرور نماید، بلکه موظف است برای هر کدام از آنها راهکاری منطقی نیز پیدا کند.
 اینکه چگونه با کمک سایر مدافعین کم تعداد خودی ضمن رعایت تمامی ‌اصول دفاعی از جمله تأخیر، تراکم، پوشش و... این ضد حمله را به بهترین شکل ممکن خنثی نماییم. می‌بایست مکان جایگیری و نحوه حرکت من و بقیه تیم چگونه باشد؟ می‌بایست چگونه فاصله‌ام با بازیکنان خودی و حریف و نحوه رعایت اصول دفاعی در کوتاه‌ترین زمان ممکنه صورت پذیرد؟یا اینکه نحوه حرکت و حمایت من در فاز حمله می‌بایست چگونه باشد؟ موقعی که صاحب توپ بوده و یا بازی بدون توپ انجام می‌دهم، می‌بایست عملکردم به چه شکلی باشد تا بتوانم به تیمم کمک نمایم؟ 
موقعی که تیمم قصد زدن ضربه کرنر را دارد، کجا و چگونه جایگیری کنم و در صورتی که توپ توسط حریف دفع شد، روی توپ سوم چگونه عمل نموده یا نهایتاً اینکه اگر توپ به سمت عقب و جریان بازی برگشت، به چه طریقی جهت استفاده هم تیمی‌ها آن را در جریان بازی قرار دهم؟
یا اینکه اگر بازیکن مقابل فردی سرعتی با قدرت دریبلینگ یا حمل توپ بالا باشد، چگونه و با چه راهکاری وی را مهار نمایم؟
یا اگر بازیکن حریف در حال ساخته و پرداخته کردن توپ جهت شوت‌زنی بود، با چه روشی مانع این کار شوم؟خود را جلوی توپ پرتاب کنم یا در لحظه‌ای مناسب با تکلی صحیح وی را ناکام نمایم؟
 اگر تمامی‌ موارد فوق امکان پذیر نشد، چگونه با خطایی قانونی در منطقه‌ای بی‌خطر مانع از شوت‌زنی وی شوم؟
و در خاتمه تأکید کنم که می‌بایست هر‌آنچه ممکن است برای یک مدافع در فاز حمله و دفاع رخ دهد بررسی و راهکار‌های مناسب اتخاذ گردد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی