[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

مدیریت واحد شهری

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

دیر زمانی است پیرامون  بحث مدیریت واحد شهری سخن گفته می‌شود اما خبری از عمل نیست. با اجرای مدیریت واحد شهری می‌توان انتظار داشت در گام اول شاهد تعدیل هزینه‌ها باشیم. حالا مجلس شورای اسلامی طرح جامع مدیریت شهری را مورد بررسی قرار داده است. اگر مجلس در این هیاهوی سیاسی بتواند یک اقدام جدی در حوزه‌های غیرسیاسی انجام بدهد می‌توان امیدوار بود این مجلس یک گام ماندگار برداشته است که حداقل نسل آینده از آن به خوبی یاد کنند.  طرح جامع مدیریت شهری فعلاً در کمیسیون شوراها مطرح شده است و انتظار می‌رود شهرداران کلان‌شهرها از آن استقبال کنند و مسائل مربوطه را که می‌تواند گره‌گشای امور باشد به صورت راهکار ارائه دهند. در این طرح موضوع مهم اداره شهرها و نیز عملکرد شرکت‌های خدمات‌رسان مورد توجه قرار گرفته است. آنچه تا قبل از طرح این موضوع موردتوجه نمایندگان مجلس قرار گرفته ،بی اعتنایی دولت ها به ارایه لایحه جامع مدیریت شهری است. اینکه چرا دولت ها از ارایه این لایحه سرباز زده اند ، بهترین پرسش در جریان بررسی آن است. شاید دولت انتظار ندارد تصدی خود را در امور مربوط به شهرها کاهش دهد اما  دیگران با نگاهی متفاوت به موضوع توجه دارند. دیرزمانی است اعتبارات دولتی شهرداریها به طور کلی قطع شده و دولت مگر در اجرای پروژه های ملی و بزرگ قادر به پرداخت سهم خود نمی باشد.
 براین باوریم که دولت ها از بر شهرداریها استفاده های مالی بسیاری می کنند. مثلاً پروژه ای در مقیاس ملی اجرا می شود و دولت سعی می کند پرداخت سهم خود را به تعویق بیندازد، مثلاً ماجرای ساخت متروی شیراز در خط یک، این پروژه بزرگ و ملی همچنان در تنگنای مالی است و دولت در پرداخت سهم خود روش های تعویق را پیشه کرده است. در حالی که مترو در خط یک احداث و مردم تمامی هزینه های آن را تأمین کردند.
اما مراسم افتتاح و بهره برداری از این خدمت که با پول مردم ایجاد شده با دولت و مناسبت های دولتی است. از جمله دلایل تعویق ارایه لایحه جامع مدیریت شهری از سوی دولت همین محوریت است . خصلت دولت در عدم واگذاری اختیارات به واسطه نگرش خاص خود به محوریت در تمامی امور کشورباعث به تعویق انداختن ارایه این لایحه شده است . 
حالا باید دید چه کسانی از این طرح مورد رسیدگی در مجلس استقبال می کنند و چه کسانی آن را پس می زنند. واقعیت این است که اداره امور شهرها باید یکپارچه شود. از نگاه سلیقگی و سیاسی خارج شویم و با یک برنامه جامع اداره امور شهرها را به دست بگیریم. مهمترین و اولویت دارترین موضوع در این روند ایجاد اعتماد مردم نسبت به عملکرد شهرداریهاست. 
شهردارانی که با استقبال می آیند اما خوب بدرقه نمی شوند. مثلاً اتفاقی که در تهران افتاد و یا سایر شهرهای کشور، اتفاقی که می توان از آن به عنوان یک موج سیاسی نام برد و مورد ارزیابی قرار داد یا آنچه باعث تخریب اعتماد مردم می شود. چگونه باید به آینده اعتماد داشته باشیم وقتی در گذشته عملکرد خوبی نداشته ایم؟

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی