[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۶
  • دوره جدید

ادامه تلاطم دلار در بازار اختلاف ۱۵۰۰تومانی معنادار، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

اختلاف دلار رسمی ‌وغیر رسمی‌تا مرز 1500تومان به راحتی می‌تواند کسری بودجه‌های دولتی را جبران کند، اما به چه قیمتی‌؟ سال گذشته و در کوران بررسی لایحه بودجه 97 زمزمه‌های افزایش قیمت سوخت به گوش می‌رسید اما دیری نپایید که تنش‌های خیابانی دولت را از انجام این کار منصرف کرد‌. حالا تنها راه جبران کسری بودجه دولت که به یک اتفاق هر ساله تبدیل شده است‌، تغییرات در نرخ ارز است‌. از چند ماه گذشته شاید بسیاری از مردم در جریان این تغییرات قرار نگرفته‌اند چراکه خریدار و فروشنده ارز نیستند‌. با سختی به ریال درآمد دارند و به دلار خرج می‌کنند‌. آسیب‌های اجتماعی هم بی‌سر صدا از همین راه در حال گسترش است‌. تورم ناگهانی گلوی مردم را میفشارد وقیمت مرغ تا 9800تومان افزایش پیدا کرده است‌. بیشترین خسارت متوجه تولید کنندگان داخلی است که باید مواد اولیه تولید داخل را از خارج به قیمت هر دلار 5100تومان خریداری کنند‌. تولید کننده‌ای که در مقابل واردات بی‌رویه شانسی نداشت و حالا باید با دلالان ارز هم سر و کله بزند‌. تولید کننده داخلی حالا از دو محور عمده تحت فشار است‌. واردات انبوه که قدرت رقابت قیمتی با آن را ندارد و افزایش هزینه‌های خرید مواد اولیه از خارج که روی قیمت تمام شده کالا اثرات تورمی‌ می‌گذارد‌. دراین شرایط بازهم شانس تولید کننده داخلی در مقابل واردات کاهش می‌یابد‌. موج بلند افزایش قیمتی دلار در شرایط به کرانه‌های اقتصاد کشورمان برخورد می‌کند که همگی انتظار داشتند در سال 1397 گام‌های اساسی در راه ترمیم اقتصاد ایران برداشته شود اما و گویا داستان به گونه ای دیگر رقم خورده است‌. عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس با اظهار نظری پیرامون وضعیت قیمت دلار می‌گوید‌: دولت تمایل دارد تا کسری بودجه خود را از طریق افزایش قیمت ارز جبران کند و اظهارات رییس کل بانک مرکزی آسیب جدی به اقتصاد کشور وارد کرده است.
جبار کوچکی نژاد در گفتگو با تسنیم گفت دولت تمایل دارد تا کسری بودجه خود را از طریق افزایش قیمت ارز جبران کند. در اواخر سال 96 هم افزایش قیمت ارز رخ داد و دولت اقدام مؤثری در این خصوص انجام نداد و این موضوع موجب نگرانی نمایندگان شده است.
وی گفت: اختلاف 1500‌تومانی فروش ارز در بازار با قیمت تعیین شده در قانون بودجه می‌تواند کسری بودجه دولت را جبران کند اما از طرفی آسیب‌های جدی نیز به تولید وارد می‌کند.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه 97تأکید کرد، هرچند برخی معتقدند افزایش نرخ ارز منجر به رونق صادرات می‌شود اما نباید این نکته را فراموش کرد که قسمت مهمی‌از صادرات کشور مبتنی بر خام فروشی است. این در حالی است که وقتی تولید کننده مواد اولیه را با قیمت 5000 تومان وارد میکند محصول نهایی نیز با افزایش قیمت مواجه شده و این امر باعث بازگشت رکود و تورم می‌شود.
وی افزود، این روش باعث تعمیق رکود در کشور شده و ظاهراً دولت متوجه تبعات تصمیمات خود نیست. دولت باید تلاش کند تا به بازار ارز ثبات ببخشد ولی متأسفانه این عزم در بازار ارز کشور دیده نمی‌شود.
این نماینده مجلس گفت: به اعتقاد ما اظهارات رییس کل بانک مرکزی آسیب جدی به اقتصاد ایران وارد کرده است، هنوز تبعات مصاحبه‌های ایشان در خصوص مؤسسات بانکی فراموش نشده و متأسفانه کسی را مورد بازخواست قرار ندادند. امیدواریم این روند با سؤال از روحانی اجرایی شود.
کوچکی نژاد ادامه داد، به زعم بنده تلاظم بازار ارز، هم به تولید آسیب می‌رساند و هم موجب بازگشت رکود و تورم می‌شود. گران شدن قیمت ارز منجر به افزایش قیمت مواد اولیه واردتی شده و به این ترتیب با افزایش قیمت محصول نهایی عرضه با قیمت بالاتری انجام شده و مصرف کننده در سطح پایین‌تری از قدرت خرید قرار دارد تمایلی به خرید محصول نداشته و به این ترتیب بار دیگر با بحران تقاضا رو به رو خواهیم شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی