[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۳۴
  • دوره جدید

درآمد ۵/۵میلیارد تومانی گردشگری فارس در نوروز، روزنامه شیراز نوین

درآمد حاصل از فروش بلیت اماکن تاریخی استان فارس در تعطیلات نوروزی بیش از ۵/۵میلیارد تومان بوده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در نوروز امسال یک میلیون و 860هزار و 831نفر از اماکن تاریخی استان فارس بازدید کردند که اگر قیمت بلیت برای همه اماکن تاریخی را متوسط 3هزار تومان در نظر بگیریم درآمد حاصل از فروش بلیت این اماکن 5میلیارد و 582میلیون و 493هزار تومان می‌شود. 
در دی‌ماه سال گذشته محمدحسن طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی از پرداخت کل درآمد اماکن و موزه‌ها به حساب اختصاصی آنها خبر داد. «در سازمان برنامه و بودجه مصوب شد تا درآمدهای موزه‌ها، محوطه‌ها و سایت‌ها با نام و حساب اختصاصی آنها به خزانه عمومی دولت واریز شود و بدون کسر آن به خود این بخش‌ها بازگردد». 
این در حالی است که در سالیان گذشته درآمد اماکن و موزه‌های تاریخی ابتدا به حساب خزانه دولت واریز می‌شد و پس از کسر مبلغی، حدود 70درصد آن درآمد به میراث فرهنگی بازمی‌گشت که صرف تمامی اماکن تاریخی و سایت‌های گردشگری می‌شد اما با این مصوبه شرایط برای سایت‌ها و اماکن پربازدید متفاوت می‌شود. 
مسعود رضایی، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با تسنیم از تصویب این موضوع در برنامه ششم سخن می‌گوید و معتقد است که این امر می‌تواند در تکمیل زیرساخت‌های گردشگری به ویژه در استان فارس که صاحب جایگاه ویژه‌ای در گردشگری است، تأثیر به‌سزایی داشته باشد. 
به گفته وی براساس آنچه در برنامه ششم مصوب شده « منابع و درآمدهای اماکن گردشگری در حسابی به خزانه واریز می‌شود و پس‌از صرف زمانی یک ماهه به حساب اختصاصی اماکن تاریخی برگشت داده می‌شود». «منطقی و عقلانی این است که درآمد هرمنطقه در همان منطقه و استان صرف شود» این گفته رضایی است که در تأیید این مصوبه و قانون می‌گوید و معتقد است اجرایی‌شدن این قانون می‌تواند مزایای زیادی در صنعت گردشگری ایجاد کند. 
با این وجود همت محمدی، مسئول فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم از عدم ابلاغ و اعلام این امر به استان‌ها سخن می‌گوید و بیان می‌کند که این امر برای 8مکان پربازدید کشور مطرح شده که مجموعه فرهنگی حافظ و تخت جمشید از استان فارس در این لیست قرار گرفتند. 
بر این اساس مجموعه فرهنگی و هنری حافظ با 497509نفر بازدیدکننده در تعطیلات نوروزی امسال یک میلیارد و 492میلیون و 527هزار تومان و  تخت جمشید با با 416475نفر بازدیدکننده یک میلیارد و 249میلیون و 425هزار تومانی درآمد کسب کرده‌اند. 
مهدی نجفی، سرپرست موزه‌ها و اماکن تاریخی استان فارس نیز معتقد است که اجرایی شدن این مصوبه و اختصاصی شدن درآمد اماکن تاریخی یک مزیت است چراکه درآمد این اماکن از حالت عمومی خارج و به صورت اختصاصی به خودشان تعلق می‌گیرد اما دلیل بر این نیست که بودجه‌های دولتی به آنها تزریق نشود. 
وی در گفت‌وگو با تسنیم از قابلیت برخی از موزه‌ها و اماکن تاریخی استان فارس برای مستقل شدن و اداره شدن توسط هیئت امنا سخن می‌گوید: «برخی از موزه‌ها و اماکن تاریخی به دلیل تعداد زیاد بازدیدکننده در طول سال، قادر هستند که مستقل باشند اما بسیاری از موزه‌ها این قابلیت را ندارند بنابراین نیاز به حمایت دولت است». 
نجفی به نکته دیگری اشاره می‌کند و آن، هم اندازه بودن دخل و خرج اماکن پربازدید است «درست است که اماکنی مثل حافظیه و تخت جمشید با درآمد سالیانه خود می‌توانند مستقل باشند ولی باز هم در بسیاری موارد درآمدی که کسب می‌شود پاسخگوی نیاز و هزینه‌ها نیست». 
به گفته وی هزینه‌هایی مانند مرمت، حفاظت و نگهداری، حفاظت فیزیکی، حفاظت الکترونیکی و غیره سبب می‌شود که هزینه‌ها بیش از درآمدها باشد و معتقد است که باید از روش‌های دیگری اماکن تاریخی را درآمدزا کرد تا پاسخگوی نیازشان باشد. 
به نظر می‌رسد که اجرای این مصوبه بتواند درآمدی اضافه برای اماکن تاریخی به ویژه اماکن پربازدید ایجاد کند هرچند رضایی، نماینده مردم شیراز برای سهولت و سرعت بیشتر اجرای این مصوبه معتقد است که «بهتر بود که این درآمد به جای خزانه در حساب‌های محلی واریز می‌شد» با این حال این مصوبه امیدی تازه در زمینه رونق گردشگری است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی