[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

درصورت لغو برجام، ضرب شصت ویژه‌ای برای دشمنان خواهیم داشت، روزنامه شیراز نوین

رییس سازمان انرژی اتمی در واکنش به احتمال لغو برجام از سوی برخی طرف‌ها گفت: زمانی که مسئولین بلند‌پایه نظام اراده کنند، ضرب شصت ویژه‌ای برای برهم زنندگان برجام خواهیم داشت.
علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در دیدار نوروزی با کارکنان نوروزی این سازمان ضمن تبریک سال نو به همکاران و خانواده‌ی بزرگ صنعت هسته‌ای سال پیش رو را برهه‌ای حساس در عمر ۴۰‌ساله‌ی نظام جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: طی سه الی چهار ماه آینده گردنه‌های بسیار مهمی ‌در عرصه بین‌المللی داریم که باید از آن به نحو مطلوبی عبور کنیم و این امر تنها با وفاق ملی، همدلی‌، همزبانی و صرف نظر از مسائل اختلاف برانگیز محقق خواهد شد.
وی با اشاره به تلاش‌ها و زحمات بی‌شماری که برای توافق برجام صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: دشمنان باید بدانند که در شرایط برگشت‌پذیری برجام -باوجود اینکه هیچ‌گاه بدنبال چنین شرایطی نیستیم- شرایط ویژه‌ای رقم خواهد خورد و زمانی که مسئولین بلند پایه نظام اراده کنند، ضرب شصت ویژه‌ای برای برهم زنندگان این توافق خواهیم داشت.
صالحی افزود: البته هیچ‌گاه بدنبال حدوث چنین وضعیتی نیستیم. ما به صورت جدی به دنبال حفظ منافع و حاکمیت ملی خود هستیم، اما درصورت خارج شدن آمریکا و عقب نشینی اروپا و قدرت‌های بزرگ دیگر از این توافق‌، قطع به یقین به‌گونه دیگری عمل خواهیم کرد.
رییس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه سال ۹۷‌، سال پُر‌چالشی برای کشورمان در عرصه‌ی بین المللی خواهد بود اظهار داشت: ما در این سال در گردنه‌ی ترامپ قرار داریم‌. فردی تاجر مسلک که علم تجارت را وارد علم سیاست کرده و با تصمیمات غیرقابل‌پیش‌بینی سعی بر این دارد تا آراء خویش را در عرصه بین‌الملل به پیش ببرد. از جمله همین مسئله‌ی مذاکره با کره‌ی شمالی است که باوجود آنکه به ظاهر کره‌ی شمالی در یک توازن بازدارندگی قرار دارد، اما دورنمای مذاکرات این دو کشور در فضایی مبهم و پیچیده قرار گرفته که نتایج آن برای کشور ما هوشیاری و بیداری مضاعفی را در عمل و در تصمیمات سرنوشت ساز کشور می‌طلبد.

معاون رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه‌های در دست انجام سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: وقتی از این سازمان در افکار عمومی ‌صحبت می‌شود کلماتی چون سانتریفیوژ، نطنز، آب سنگین و‌... در ذهن متبادر می‌شود، حال آنکه ابعاد کاری و خدمات اجتماعی این صنعت بسیار وسیع است. درحال حاضر پروژه مرکز یون درمانی با مشارکت کشور اتریش در حال پیگیری است. مقدمات احداث این مرکز از سال گذشته در دست انجام است که درصورت تحقق‌، خدمات ارزشمند و دستاوردی عظیم برای ملت ایران دربر خواهد داشت.
صالحی ادامه داد: از طرف دیگر در بحث GMP رادیو داروها نیز متخصصان و مهندسین گرانقدر سازمان، پروژه بزرگ ۶۰‌میلیون یورویی به علاوه ۱۰۰‌میلیارد تومان را در دست اجرا دارند که ایران را از لحاظ تولید رادیوداروهای با کیفیت در شرایط متفاوتی قرار می‌دهد.
وی تصریح کرد: سازمان انرژی اتمی همچنین احداث دو نیروگاه جدید در بوشهر را در حال انجام دارد که همکاران پر‌تلاش ما در بوشهر در حال پیش برد آن هستند. ضمن آنکه در زمینه اکتشاف و استخراج هم دستاورهای خوبی برای ملت عزیز ایران داریم که همزمان با روز ملی فناوری هسته‌ای بخشی از آن در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
رییس سازمان انرژی اتمی سال گذشته را در پیشرفت برنامه‌ها و طرح‌های پیش‌روی صنعت هسته‌ای سالی پربار توصیف کرد و افزود: باوجود تنگناهای موجود، واقعاً کارهای شایسته‌ای در سال‌۹۶ با همت همکاران سازمان صورت گرفته که انشاءالله در روز ملی فناوری هسته‌ای از برخی از آنها رونمایی خواهد شد.
وی در این بخش از سخنانش با اشاره به برخی مواضع غیرمنصفانه داخلی از سوی مخالفان برجام، خاطرنشان کرد: ای کاش مسائل در کشور با لحاظ کردن انصاف مورد ارزیابی قرار می‌گرفت. زمانی که رییس جمهور آمریکا توافق برجام را بدترین معاهده برای کشور خود می‌داند، عده‌ای در داخل درحال تکذیب و یا تخفیف این دستاورد و به‌طور کل، تلاش‌ها و پیشرفت‌های دانشمندان ما هستند و با طرح مسائل شبهه برانگیز سعی دارند بذر ناامیدی در جامعه بپاشند. درحالی که عبور از بحران‌های پیش روی کشور نیازمند وفاق ملی و همبستگی تمامی‌ جبهه‌های سیاسی داخل کشور است.
وی با بیان اینکه ایران تنها کشوری است که غنی‌سازی آن به گونه‌ای به تأیید سازمان ملل رسیده است گفت : ولیعهد عربستان با سفر اخیر خود به ایالات متحده سعی در امتیازگیری و برخورداری از حق غنی‌سازی داشت که تاکنون با مخالفت جدی لابی صهیونیست‌ها روبرو شده است. حال آنکه جمهوری اسلامی ایران تنها با تکیه بر همت جوانان این مرز و بوم‌، بدون نیازمندی به ابرقدرت‌ها نه تنها به غنی‌سازی دست یافته بلکه آن را به‌طور غیر مستقیم به تأیید مجامع بین‌المللی نیز رسانده است و همین مسئله کشورمان را در منطقه مقتدرتر از قبل ساخته است.
صالحی در پایان خاطرنشان کرد: امروز شاهد نگرانی عربستان و کشورهای بی‌ریشه در برابر ایران مقتدر هستیم و به تبع آن کینه‌توزی‌ها و دشمنی‌های آنهایی که نمی‌خواهند این اقتدار را شاهد باشند‌. لذا شرایط و فضای کنونی نیازمند هوشیاری و عملکرد مقتدرانه ماست تا علاوه بر حفظ این اقتدار و سربلندی کشور، بر توانمندی کشور عزیزمان در همه عرصه‌ها هرچه بیشتر و بهتر افزوده شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی