[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

سکته قلبی در مردان دو برابر زنان، روزنامه شیراز نوین

مردان دو برابر زنان دچار سکته قلبی می‌شوند، اما پس از یائسگی‌ میزان ابتلا در هر دو جنس برابر می‌شود. رئیس انجمن قلب و عروق ایران با بیان اینکه مردان به طورمعمول دو برابر زنان گرفتار سکته‌های قلبی می‌شوند، اظهار کرد: مردان به دلیل استعمال بیشتر سیگار، مصرف مشروبات الکلی و نداشتن تحرک کافی و استرس بیشتر در معرض ابتلا به سکته قلبی قرار دارند. دکتر فریدون نوحی درآستانه برگزاری چهارمین همایش آتروترومبوزیس پیشگیری از تصلب شرایین، سکته‌های قلبی و مغزی که 29بهمن در تهران برگزار می‌شود، گفت: سکته‌های قلبی در مردان شایع‌تر از زنان است. افزایش چربی‌خون، فشار ‌خون، کاهش تحرک، چاقی، ژنتیک، استعمال سیگار، مصرف مشروبات الکلی، استرس، قرارداشتن در معرض آلودگی هوا و... از شایع‌ترین عوامل ابتلا به سکته قلبی است. حال آنکه این فاکتورها در مردان بیش از زنان دیده می‌شود. به همین دلیل سکته‌های قلبی در این افراد بسیار شایع‌تر است.
وی افزود: مردان دو برابر زنان دچار سکته قلبی می‌شوند، اما پس از یائسگی‌ میزان ابتلا در هر دو جنس برابر می‌شود. رئیس انجمن قلب و عروق ایران در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر اینکه گفته می‌شود سکته‌های قلبی در روز پس از تعطیلات (شنبه) شیوع بیشتری دارند، عنوان کرد: در کشورهای خارجی شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل است و جوانان در این روزها به مصرف مشروبات الکلی، تحرکات فراوان، شب‌بیداری و... می‌پردازند که این عوامل باعث می‌شود آنها در روزهای بعد از تعطیلات بیشتر در معرض خطر سکته قلبی باشند؛ اما در کشور ما این امر هنوز به اثبات نرسیده است.
نوحی در ادامه سرما را یکی از فاکتورهای ابتلا به سکته قلبی دانست و گفت: سرما یکی از فاکتورهای تحریک قلب و ابتلا به سکته قلبی است، اما نمی‌توان بر این اساس بگوییم که در مناطق سردسیر سکته‌های قلبی بیشتر رخ می‌دهد. اما به مردم به خصوص آنها که سابقه خانوادگی ابتلا به سکته قلبی دارند، توصیه می‌شود در فصول سرد از تردد غیرضروری در سطح شهر و مناطق سردسیر خودداری کنند و تا حد امکان از لباس گرم استفاده کنند و بدنشان را هم گرم نگه دارند.
رئیس بیمارستان قلب شهید رجایی افزود: در کشور ما آمار مشخصی از مبتلایان به سکته‌های قلبی وجود ندارد، اما با همت وزارت بهداشت از امسال سامانه ثبت سکته‌های قلبی راه اندازی شده است که امیدواریم سال آینده بتوانیم با بررسی و تحلیل داده‌ها، در زمینه پیشگیری از سکته قلبی نیز اقداماتی انجام دهیم.
وی گفت: وزارت بهداشت در زمینه پیش‌گیری از بیماری‌های غیرواگیر که در صدر آن بیماری‌های قلبی و مغزی است، اقدامات ویژه‌ای را آغازکرده است که امیدواریم با حمایت‌های مجلس و دولت شاهد تحقق اهداف موردنظر باشیم که با سلامت مردم کشور ارتباط مستقیم دارد. نوحی گفت: پیشگیری از بیماری‌های قلبی، سکته‌های قلبی و مغزی بسیار حائز اهمیت است زیرا «بیماری‌های قلبی و سکته‌های قلبی و مغزی و تصلب شرایین» شایع‌ترین علل مرگ‌و‌میر ایرانیان است.به همین خاطر از مردم می‌خواهیم برای حفظ سلامتشان همواره توصیه‌های پزشکان را جدی بگیرند و پیشگیری از بیمای‌های قلبی و عروقی را مهم بدانند.
رئیس انجمن قلب و عروق ایران در عین حال بر نقش مهم و اثرگذار رسانه‌ها نیز در این راستا تأکید کرد و با قدردانی از تلاش‌های رسانه ها، خواستار ادامه روند اطلاع رسانی مطلوب به افکار عمومی شد. گفتنی است چهارمین همایش سراسری روز آتروترومبوزیس جمعه 29بهمن95 با مشارکت انجمن‌های قلب و عروق ایران، آترواسکلروزیس، اینترونشال کاردیولوژی، انجمن سکته مغزی ایران و شرکت سانوفی در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی